Yerli Otomobilde Gelişmeler, Bilmediğiniz Girişimler..

YAMAHA WGP 50th ANNiVERSARY; R1, R6, R125

Dünyanın ve Japonya'nın önde gelen motosiklet firması Yamaha, Grand prix yarışlarındaki yarım asırlık başarısını, sınırlı sayıda WGP 50 Anniversary beyazı motosikletler geliştirerek kutluyor.
Jorge Lorenzo ve Ben Spies ile 2011 yılında ilk kez gözler önüne çıkan YZR-M1 'in klasik renk skalasını temel alan bu çok özel ve zamanın ötesinde yer alan araçlar, Yamaha'nın öncü Grand Prix yarış motosikletlerinin o ünlü kırmızı ve beyaz 'speedblock' dizaynından esinlenerek imal edilmiş.
Yamaha'nın Assen TT ödüllü MotoGP motosikleti WGP 50th
Anniversary R1, Yamaha’nın çarpıcı Grand Prix mirasını kutluyor. Yenilikçi bir çapraz krank mili ve düzensiz ateşleme aralığına sahip R1, üstün çekiş için yüksek düzeyde doğrusal tork sağlar. MotoGP'ye göre geliştirilmiş TCS kullanan R1 sürücüleri 998 cc sıralı 4 silindirli motorun performans özelliklerini ayarlayarak, otoyolda daha heyecan verici viraj alma ve pistte daha kısa dönüş süresi elde edebilir.
 Kompakt alüminyum Deltabox şasi, hassas kullanım sağlar ve en yeni R1, ideal yüksek hız performansı için yeni bir ön kaporta ile donatılmıştır.
Detaylar
Sınırlı üretim WGP 50th Anniversary renkleri
998 cc sıvı-soğutmalı, sıralı 4-silindir, 4-valf
Çapraz krank mili doğrusal tork sağlar
6-modlu Çekiş Kontrol Sistemi (TCS)
YCC-I (Yamaha Çip Kontrollü Giriş)
YCC-T (Yamaha Çip Kontrollü Gaz)
3-modlu Değişken Harita İşlevi
Basınçlı hava girişi
Kaydırmalı debriyaj
Kısa aks aralığı, alüminyum Deltabox şasi
İdeal şasi sertliği dengesi
Yansıtıcı ön farlara sahip düşük hava dirençli ön kaporta

YZF-R1 WGP 50th Anniversary
WGP 50th Anniversary R1, ünlü kırmızı, beyaz ve siyah standart renk şemamızdan bile daha iyi görünüyor! İlk kez WSB şampiyonu olan çapraz krank milli R1, yolda veya pistte lider 1000 cc, sıralı, 4-silindirli motosiklettir. Daha fazla kontrol edilebilir performans için en yeni YZF-R1, MotoGP'ye göre geliştirilmiş Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) ile çalışmaktadır. 6-moda sahip yeni TCS, sürücünün motosiklet becerilerine güvenini pekiştirir ve bir çevirme hamlesiyle tam potansiyeli açığa çıkarmanıza imkan tanır. Yarışa uygun teknoloji ve yarışa uygun stiliyle yeni 50th Anniversary R1'in görünümü veya verdiği his hiçbir şeye benzemez!
visual

MotoGP'den ilham alan tasarım

Yamaha’nın yarışlara olan bağlılığı, şirketin 50 yılı aşkın süredir can damarı olmuştur. Kısa aks açıklığına sahip Deltabox şasi, çapraz krank milli motor ve yüksek teknoloji ürünü elektronik kontrol sistemleriyle donatılmış, nefes kesen R1, MotoGP ve WSB'de öğrendiklerimizin vücut bulmuş halidir.
visual

6-modlu Çekiş Kontrol Sistemi (TCS)

Yeni, değiştirilebilir 6-modlu TCS, gaz kelebeği açıklığını, yakıt enjeksiyon hacmini ve ateşleme zamanını arka tekerlek dönmeye başladığı anda ayarlayarak R1’in viraj alma potansiyeline duyduğunuz güveni pekiştirir ve sürücünün farklı yüzey ve hava koşullarında ideal düzeylerde yol tutuşu ve hakimiyeti yaşamasına imkan tanır.
visual

Çapraz krank mili

R1'in motoru ona asimetrik bir ateşleme aralığı sağlayan özel çapraz krank mili sayesinde diğerlerinin arasından sıyrılır. MotoGP yarış motorumuz YZR-M1'den geliştirilen bu sınıfında öncü tasarım, daha doğrusal bir tork çıkışı oluşturarak sürücünün yol tutuşunu artırır ve yüksek güç düzeylerini daha etkili bir şekilde kullanmasına imkan tanır.
visual

Kompakt kısa aks aralıklı Deltabox şasi

Kompakt kısa aks aralıklı Deltabox şasi, ideal sertlik dengesini sağlamak üzere çeşitli döküm, CF döküm ve alüminyum bileşenler kullanılarak oluşturulmuştur. Bu sofistike formül, R1 sürücüsüne yolda ve pistte net bir performans avantajı için dikkat çekici yüzey desteği sağlar.
visual

Aerodinamik ön kaporta

En yeni R1, gelişmiş aerodinamik özellikler için biraz daha yüksek bir buruna sahip yeni bir ön kaporta ile donatılmış, tehditkar ‘gözleri’ daha belirgin hale getirilmek üzere yeniden şekillendirilmiştir. Yeni LED'leri, R1'e daha yoğun ve güçlü bir görünüm vermek üzere gözlerin alt kenarlarındaki yansıtıcı rötuştan faydalanır.
visual

YCC-I ve YCC-T

R1, sektörün en gelişmiş giriş sistemlerinden birine sahiptir. YCC-I (Yamaha Çip Kontrollü Giriş) sistem özelliklerinden elektronik olarak kontrol edilen değişken uzunluktaki kanallar, Yamaha Çip Kontrollü Gaz (YCC-T) ile birlikte çalışarak süper verimli yanma ve geniş bir devir aralığı boyunca sorunsuz ve doğrusal güç sağlar.
visual

Özel sahiplik avantajları

WGP 50th Anniversary R1 sahipleri, özel bir Sahiplik Sertifikası alır ve aynı zamanda en yeni fabrika haberlerini, yarış bilgilerini ve röportajları içeren Yamaha 'Insider' dergisinin posta listesine katılır.
World Supersport Championship'in şampiyon makinesi R6'dır. Yüksek düzeyde gelişmiş motoru ve şasi tasarımları, onu sınıfının en üstün motosikletlerinden biri haline getirmektedir. Kompakt ‘kütle önde’ gövde yerleşimi ve hafif alüminyum döküm Deltabox şasi, önemli bileşenleri süper atak kullanım için kütle merkezinin çevresinde yoğunlaştırır. R6’nın 599 cc sıvı-soğutmalı, 4-zamanlı, DOHC, ileriye eğimli paralel 4-silindirli, 4-valfli motoru, yüksek düzeyde gelişmiş elektronik giriş (YCC-I) ve gaz (YCC-T) ile donatılmış olup anlık yanıt ve kusursuz güç sağlar. Yeni 50th Anniversary renkleriyle, R6 doğuştan şampiyon gibi görünür ve hissettirir!
Detaylar
Yarıştan ilham alan WGP 50th Anniversary renkleri
Yüksek devirli, kısa zamanlı motor
599 cc sıvı-soğutmalı, sıralı 4-silindir, 4-valf
EXUP egzoz sistemi
YCC-I (Yamaha Çip Kontrollü Giriş)
YCC-T (Yamaha Çip Kontrollü Gaz)
Kompakt ‘kütle önde’ gövde
Yarışlara özgü kaydırmalı debriyaj
Kısa aks aralığı, alüminyum Deltabox şasi
İdeal şasi sertliği dengesi
Tamamen ayarlanabilir 41 mm upside-down ön çatallar
İkili 310 mm ön diskler-

En yeni YZF-R125 WGP 50th Anniversary modeli, bir 125'in nasıl görünmesi gerektiği ve performansa sahip olmasıyla ilgili ezber kitabını yeniden yazmıştır. Yarış için geliştirilmiş tam boy Deltabox şasi, kontrollü ve konforlu bir sürüş pozisyonu sağlar. Agresif stilli R serisi gövde ise motosiklet seyir halinde değil iken bile hızlı görünür! Canlı hızlanma ve heyecan verici bir sürüş için, sportif sıvı-soğutmalı motor serbest devirli kısa zamanlı silindir ve verimli bir 4-valfli başlık ile donatılmış olup geniş çaplı ön ve arka diskler garantili bir duruş gücü sağlar. Şimdi özel WGP 50th Anniversary renkleriyle mevcut olan en yeni sınırlı üretim YZF-R125 tükeniyor. Kaçırmayın!
Detaylar
Radikal ve agresif R serisi supersport gövdesi
İkiz tilki gözü ön farlar
Sıvı-soğutmalı, 125 cc 4-zamanlı, tek silindirli
4-valfli silindir başlığı
Verimli yakıt enjeksiyon sistemi
Tam boy Deltabox şasi
Geniş çaplı ön ve arka disk frenler
Sportif MotoGP tarzı orta boy susturucu
Hafif 5-ispitli alüminyum jantlar
Alüminyum salınım kolu
Bağlantılı tip arka süspansiyon
Dijital ve analog göstergeler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..