Yerli Otomobilde Gelişmeler, Bilmediğiniz Girişimler..

Yeni Fiat Modelleri Renault ile Mitsubishi ortaklığından

Fiat, küçük otomobillerde uzman bir markaydı.. 
Artık büyük sınıflarda da yer alıyor.
Ticari araçta daha iyi olmak ve olmadığı sınıflarda da yer almak için kendi projelerinden başka işbrliklerine de giriyor.Bunlardan ilk akla gelenler Freemont,
 Fullback ve Talento.
 Freemont, artık kardeş markalardan olan Chrysler / Dodge  ürünü bir araç olup Meksika'da üretiliyor, Avrupa ve Türkiye dahil bir çok coğrafya ya satılıyor.  Fakat Fullback ve Talento, rakip markalrdan ikisiyle işbrliği sonucu ortaya çıkmış araçlar..
 Fullback, Mitsubishi ortaklığıyla imal edilen araç; Mitsubishi L200  modelinin logo, ön tasarım, jant ve içeride ki bir kaç dokunmatik detay dışında aynı. 

Araçta , 110  ve 178 beygir gücünde 2.5 litrelik ve 150 ile 180 beygir güce sahip 2.4 litrelik turbo dizel motorlar kullanılıyor.
Fiat Talento ise  yine ortak üretim şeklinde ortaya çıkan ve uzun zamandır üretilmeyen Scudo'nun yerine geliyor.1981'lerde Fiat Ducato'nun kısa versiyonu Talento olarak adlandırılmış.
Güncel Ducato'nun bir alt sınıfında konumlanan araç daha  önceki modeller gibi
 Fransız Peugeot - Citroen  ortaklığı değil yine Fransız ama bu kez  Renault işbirliğiyle üretilecek.

Artık yeni Fiat Talento; Renault  Trafic, Opel Vivaro, Vauxhall Vivaro'nun dördüzü olacak!Motor ve diğer teknik değerlerde Renault Trafic ile aynı şekilde olacak.

4 yorum:

 1. BMC'de ortak olup 5. ortak olabilse keşke :D Ancak almazlar. BMC'de megastar minibüs yapmıştı ancak fazla tutulmadı. Böyle ortaklarla işe girişse daha başarılı olurdu.

  YanıtlaSil
 2. Mantıklı bir düşünce. Renault ile mi yaparlar Çinliler mi belli değil.Gerçi bizim ki tahmin.
  Diğer tarftan BMC 415 modelinde benzer bir işbirliği var..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl yani anlamadım çinliler ile minibüs mü yapacaklar?

   Sil
 3. BMC, 415 adlı küçük kamyondaki Çinli Jac ile olan işbirliğini belki minibüs veya benzer bir araç için daha ileriye götürmek isteyebilir.Benim ki tahmin. Çünkü araştırma- üretim v.b şeyler maliyet ve zaman istiyor.Otokar'da Çinli Foton'un kamyonunu Türkiye ye getiriyor.Ama üretiyor mu, montaj mı yapıyor bu konuda net bir bilgimiz yok.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..