Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

DÜNYA ŞAMPiYONUMUZ; 54'LE SiNEMA'DA

Yarıştığı (motosiklet) Supersport sınıfında 3 Dünya Şampiyonluğu olan Red Bull Sporcusu Kenan Sofuoğlu’nun hayatını anlatan “54” filminin galası 17 Nisan’da Cinemaximum İstinyePark’ta gerçekleştirildi.


Spor dünyasının önde gelen isimlerinin de katıldığı gecede, davetliler için 19:45’te ve 20:30’da iki gösterim düzenlendi. “54” filmi galanın ardından televizyonlardan bütün sporseverlerle buluşacak.  Motorsporlarının yeni yeni gelişmeye başladığı yıllarda azimle mücadele eden ve bir sürü zorluğu geride bırakarak dünya şampiyonluklarına koşan Sofuoğlu’nun hayatı gençlere ilham verecek.
2012’de üçüncü Dünya Şampiyonluğu’nu kazanarak erişilmesi güç bir başarıya imza atan Red Bull Sporcusu Kenan Sofuoğlu’nun hayatı film oldu. Belgesel film türünde yapılan 26 dakikalık çalışma Sofuoğlu hakkında bugüne kadar bilinmeyen noktaları aydınlatıyor. Sofuoğlu’nun gündelik yaşamına ve hayat hikayesine yer verilen çalışmada Kenan Sofuoğlu şampiyonluğa gidilen yolda nelere karşı mücadele vermek zorunda olduğunu anlatıyor. Sevdiklerini kaybettiğinde bile mücadelesine devam eden Sofuoğlu;
“Hayat hikayemi bu şekilde bir belgesel haline getirme fikrine sıcak bakmamın tek bir nedeni vardı: benden sonra gelecek olan kuşaklar ilham vermek. Ben elimden geldiği kadarıyla genç sporculara yardımcı oluyorum. Bunun için Akyazı’da dünya standartlarında bir pist yaptım. Bizim antrenman yerimiz yoktu. Çok zorlanırdık. Onlar antrenman yapabilsin, benden de başarılı olsunlar istedim. Ama sadece antrenmanla olmuyor. Sporcuların zihinsel antremana da ihtiyacı var. O da motivasyon. Ben de zor zamanlarımda bile nasıl motive olduğumu, sonucunda neler elde ettiğimi göstermek istedim. Red Bull’dan gelen belgesel fikri bu yüzden çok hoşuma gitti. Zaten Red Bull ile geleceğin yıldızlarını yetiştirdiğimiz için bu filmin önemli olduğunu düşünüyorum. Günün birinde yerimi onlara bırakacağım.” 
diyerek projenin yapılma sebebini açıkladı. 
Red bull Media House yapımcılığında Spark Film Collective produksiyon şirketi ile gerçekleştirilen Kenan Sofuoğlu’nun Hayatı belgeselinin yönetmeni Cengiz Yıldız:
“Kenan benim çok ilgimi çeken bir isimdi. Bu proje bana geldiğinde kendimi şanslı hissettim. Hem ele alınması maharet gerektiren bir iş, hem de bir sürü insana ilham olacak özel bir çalışma. Ön hazırlık döneminden sonra 5 günümüzü çekimlere ayırdık. Kenan’ın hikayesini anlatırken acı olayları da göstermemzi gerekiyordu. Hayat bu! Ama burada dengeli bir perspektif sunmamız önem taşıyordu. Kenan’ın olaylara bakışını olduğu gibi koruduk ve yansıttık. Ailesi ve Akyazı Kenan için çok önemli. Bu iki öğeyi filmin dolgu malzemesi değil, hammaddesi yaptık. İzleyenlerin üstüne düşüneceği bir hayat...”
diyerek belgesel filmle ilgili düşüncelerini açıkladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..