Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Elektrikli ama sürüş sırasında havayı da temizliyor; Toyota LQ

Tokyo Motor Show'da gösterilecek olan Toyota LQ Konsepti, daha önce Concept-I adıyla ortaya çıkmıştı.2017 yılından bugüne güncellenen otomobilin menzili 300 km olarak belirlenmiş.Araç, dördüncü seviye otonom sürüş sistemine sahip.

 2700 mm aks mesafesi, 4530 mm uzunluk, 1480 mm yükseklik, 1874 mm genişlik otomobilin ölçülerini oluşturuyor.

Toyota LQ;  Dijital Mikromirror Cihazı, OLED Panellerininde dahil olduğu sistemlerle teknoloji geçidi gibi!Toyota'nın beyaz renk ve camlarla işlediği otomobil ; kapaklı farları, gizlenmiş arka tekerlekleri, tavanda ve zeminde;  düz vitesten otomatik sürüş seçeneğine geçişte renk değiştiren parlak şeritleri ve hatchback yapısıyla geleceğin Corolla Hatchback'i gibi görünüyor!
Toyota LQ;  çevreci , modern, kişiselleştirilebilir bir elektrikli bit otomobil. Ancak havayı temizleyen bir dış tasarıma sahip.Bu özelliğiyle otomobil dünyasında bir ilk!

Hava temizleme kaplaması 
( Aisin Chemical Co., Ltd. ve Cataler Corporation ile geliştirilmiş);
 LQ, ozonu radyatör fanı üzerinde oksijene parçalayan ve taşıt hareket ettikçe fotokimyasal smogun bir nedeni olan zemin yüzeyine yakın ozonun oluşmasını sağlayan yeni geliştirilmiş bir katalizör kaplamasına sahiptir. Toyota, kaplamanın etkisini bir saatlik sürüş boyunca 1.000 litre havadaki ozonun yaklaşık yüzde 60'ını arındırıcı olarak ölçmüştür.


Toyota, bu teknolojinin sürücüler sırasında havadan ozon gibi zararlı emisyonların temizlenmesine yardımcı olmasını bekliyor ve gelecekte ticari araçlarda kullanılmak üzere kaplamayı uygulamayı düşünüyor.Toyota’nın Yeni “LQ” Konsepti Sürücü ve Araç Arasında Duygusal Bağ Kuracak

"Toyota, sürücü ve araç arasında ileri teknolojiyi kullanarak, duygusal bir bağ kuran LQ konseptini tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni jenerasyon “Concept-i”yi temsil eden LQ, otonom sürüş kapasitesi ve güçlü bir yapay zeka Yui asistanına sahip. Yui, akıllı yapay zeka ile güçlendirilmiş bir asistan olarak, sürücüyü tanıyarak kişisel bir mobilite deneyimi sunuyor. Yui ve LQ’nün otonom sürüş teknolojisi, sürücü ve araç arasında bağ kurarak, bireysel tercihlere ve ihtiyaçlara yanıt veriyor. Toyota’nın bu yeni konsepti, gelecekte üretilecek araçlar için de ipuçları veriyor.
LQ, gelişmiş insan-makine arayüzü sayesinde hem içeriden hem de dışarıdan iletişim kurabiliyor. LQ’nün tavanındaki ve tabanındaki alanlar, yolcular ve araç arasında iletişimi sağlıyor. Ayrıca farklı noktalara yerleştirilen renkler otonom veya manuel sürüş modunu ifade ediyor. Aracın dışında yer alan ışıklandırma sistemi ise, yol koşulları gibi bilgileri diğer araçları bilgilendirmek amacıyla yansıtabiliyor. Farlara adapte edilen Dijital Mikro Ayna sistemi, bir milyon küçük ayna ile kompleks figürleri gerçekleştirebiliyor.
LQ konsepti, 24 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 2019 Tokyo Otomobil Fuarı’nın özel “Future Expo” bölümünde sergilenecek. Toyota aynı zamanda “2020 Toyota Yui Projesi Turları” kapsamında, Haziran-Eylül 2020 tarihleri arasında bir test sürüşü organizasyonu da yapacak. Burada başvuru yapanlar LQ ve Yui Yapay Zeka deneyimi ile test sürüşleri yapabilecekler. Kullanıcılar akıllı telefona yükleyecekleri özel uygulama ile de ilgi alanları ve tercihleri doğrultusunda, “LQ” ile test sürüşü gerçekleştirebilecekler."Kaynak; https://global.toyota
https://toyota-yuiproject.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..