Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Karsan İtalya’daki Elektrikli Dönüşüm İçin e-ATAğa geçti

“Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” olma vizyonuyla ileri teknolojili mobilite çözümleri sunan Karsan, İtalya’da atağa kalkıyor. Karsan, bu kapsamda İtalya’nın Bolonya şehrinin toplu taşıma sistemleri için 24 adet kesin, 7 adet opsiyonel olmak üzere 18 metrelik elektrikli otobüs ihalesini e-ATA modeli ile kazandı. Şirket, ihale doğrultusunda innovatif bakış açısıyla İtalya’da elektrikli toplu ulaşım dönüşümüne öncülük eden TPER Bologna firması ile toplam 31 adetlik 18 metre elektrikli e-ATA otobüs alımı için sözleşme imzaladı. Araçların teslimatının ise önümüzdeki yılın son çeyreğinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. İhale ile otobüs alımının yanı sıra, araçların bakım hizmetinin de Karsan tarafından sunulması öngörülüyor. Karsan’ın İtalya yapılanmasında hareketli bir döneme girdiğini vurgulayan Karsan CEO’su Okan Baş, “İtalya’da elde ettiğimiz başarılara yenilerini eklemenin gururunu yaşıyoruz. e-JEST ve e-ATAK satışlarımızdan sonra şimdi de e-ATA ile İtalya pazarında giderek genişliyoruz. Ayrıca kazandığımız bu ihaleyle, İtalya’da 18 metre sınıfında ilk pantograf elektrikli otobüs satışını yine biz gerçekleştirdik. Karsan olarak, ilerleyen dönemde İtalya’da ciddi bir büyüme hedefliyoruz” dedi.Türkiye otomotiv sanayinin önde gelen kuruluşlarından Karsan, yüksek teknolojili mobilite çözümleri ile yurt dışındaki atağını sürdürüyor. Karsan, hedefleri doğrultusunda İtalya’daki yapılanmasını daha da kuvvetlendiren bir anlaşmaya daha imza attı. Şirket, bu kapsamda İtalya’nın Bolonya şehrinin toplu taşıma sistemleri için toplam 31 adet 18 metrelik elektrikli otobüs ihalesini e-ATA modeli ile kazandı. Karsan, anlaşma doğrultusunda TPER Bologna firması ile 24 adet kesin 7 adet opsiyonel olmak üzere toplam 31 adetlik 18 m elektrikli e-ATA otobüs alımı için sözleşme imzaladı. Araçların teslimatının ise önümüzdeki yılın son çeyreğinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. İhale ile otobüs alımının yanı sıra, 18 yıl boyunca araçların bakımının da Karsan tarafından üstlenilmesi planlanıyor.

İlklerle dolu anlaşma!

Karsan’ın yurt dışı çalışmalarına değinen Karsan CEO’su Okan Baş, bu kapsamda özellikle İtalya pazarının önemine dikkat çekti. Kazandıkları son ihalenin kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu anlatan Okan Baş, “İtalya’da elde ettiğimiz başarılara yenilerini eklemenin gururunu yaşıyoruz. Kazandığımız bu ihale pek çok açıdan ilklerle dolu. Bu ihale ile e-JEST ve e-ATAK satışlarımızdan sonra şimdi de e-ATA ile İtalya pazarına giriş yapıyoruz. Yine bu anlaşma; Karsan’ın Romanya’dan sonra İtalya’daki ilk 18 metre elektrikli otobüs satışı olması açısından ayrı bir öneme sahip. Ayrıca kazandığımız bu son ihale ile İtalya’da 18 metre sınıfında ilk pantograf elektrikli otobüs satışını yine biz gerçekleştirdik. Karsan olarak, elektrikli araçlarımızda ilerleyen dönemde İtalya’da ciddi bir büyüme hedefliyoruz” diye konuştu.


“İmza attığımız bu dönüşüm, diğer Avrupa ülkeleri ile sürecek” 

Karsan’ın İtalya’da elde ettiği konumun pazara özel olarak oluşturulan yapılanmaları ile daha da kuvvetleneceğini vurgulayan Okan Baş, “Elektrikli araçlar konusunda İtalya pazarı özelinde ciddi hedeflerimiz var. Önümüzdeki yıl İtalya’nın dört bir yanında elektrikli araçlarımızla hizmet vereceğiz. Daha önceki imza attığımız diğer ihalelerle 75 adede ulaşan İtalya’daki elektrikli araç filomuzu yeni anlaşmamızın ardından gelecek sene sonunda 106 adede çıkaracağız. İtalya pazarında imza attığımız bu dönüşüm diğer Avrupa ülkeleri ile devam edecek” dedi.


Emilia-Romagna bölgesinin en büyük yolcu taşıma şirketi!

Kazandığı son ihalenin ardından elektrikli otobüs alım sözleşmesi kapsamında 18.2 milyon euroluk sözleşmeye imza atan Karsan’ın, ihale çerçevesince elektrikli otobüslerin yanı sıra, araç bakım hizmetini de sunması öngörülüyor. Karsan’ın sözleşme imzaladığı TPER Bologna firması İtalya’da Emilia-Romagna bölgesinin en büyük yolcu taşıma şirketi olarak biliniyor. Bolonya kentinin toplu ulaşımını yapan kamu şirketi olan TPER Bologna, şehrin toplu taşıma sistemlerinde yaşanan dönüşümde de etkin bir rol üstleniyor. 

 

Karsan Hakkında:

Türk otomotiv sanayinde 55 yılı geride bırakan Karsan, kurulduğu günden bu yana ticari araç segmentinde kendi markası da dahil, dünyanın önde gelen markaları için modern tesislerinde üretim yapıyor. 1981 yılından bu yana ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan'ın Bursa Hasanağa’daki fabrikası tek vardiyada yılda 19 bin 870 araç üretebilecek yapıya sahip. Binek araçtan ağır kamyona, minivandan otobüse kadar her türlü aracı üretebilecek esneklikte tasarlanan Hasanağa Fabrikası, Bursa şehir merkezine 30 km uzaklıkta olup, 90 bin metrekaresi kapalı toplam 200 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor. 

50 yılı aşkın süredir otomotiv sanayinde Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumunda yer alan Karsan, mobiletinin geleceğinde bir adım önde olma vizyonu doğrultusunda iş ortakları ve lisansörleri ile birlikte yeni ve mevcut ürünlerin türevlerini geliştirerek yük ve yolcu taşımacılığında tüm segmentlerde yer almayı hedefliyor. Toplu taşımacılık segmentinde “yenilikçi ürün ve hizmetleri”, “fikirden pazara” geliştirmek ve pazara sunmak için faaliyetlerini sürdüren Karsan, özellikle Ana Üretici/OEM iş kolunu güçlendirmeyi amaçlıyor. 


Karsan, Ar-Ge’den üretime, pazarlamadan satış ve satış sonrası faaliyetlere kadar otomotiv değer zincirinin tamamını yönetiyor. Karsan kendi markası altında Jest, Atak ve Star modellerini üretiyor. Ayrıca, dünya devi BMW ile olan iş birliği kapsamında yüzde 100 elektrikli e-JEST ve e-ATAK modellerinin, yerli teknoloji şirketi ADASTEC ile Seviye 4 sürücüsüz otobüsü Autonomous e-ATAK modelinin ve 10-12-18 metrelik e-ATA otobüslerinin üretimini ve satışını gerçekleştiriyor. 2022 yıl sonu itibariyle Renault markası için Megane Sedan otomobilleri üretecek olan Karsan, bugün Menarinibus için 10-12-18 metre otobüsleri de üretiyor. Karsan araç üretiminin yanı sıra, Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikasında endüstriyel hizmetler de sağlıyor.


2 yorum:

  1. Karsan fiorino tarzı küçük bir elektrikli araç yapabilecek bir şirket. Keşke öyle bir projeleri olsa.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Anadolu Isuzu gibi belki yeni bir projesi vardır.V1 otomobili hala seri imalata alınmadı!

      Sil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..