Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

TOYOTA GT86

Dünya devi Toyota, GT86'yı en kompakt spor otomobil olarak rakiplerinin karşısına çıkarıyor.Supra ve Celica 'nın izlerini GT86 tekrar yollara çıkaracak..GT86, birçok ilk ve farklı özellikleriyle rakiplerini zorlayacak gibi görünüyor..Toyota’nın 50 yıllık spor otomobil birikimi, heyecan verici tasarım özellikleriyle üstün sürüş keyfi sunan GT86 ile yeniden yola çıkmaya hazırlanıyor. Spor otomobilde tutkunun yeni adı olan arkadan itişli Toyota GT86, sürücüsü ile bütünleşerek gerçek, saf ve eğlenceli sürüş keyfini garanti ediyor.

Toyota’nın tutku ve heyecan verici otomobiller üretme isteğinin en yeni örneği olan GT86’nın Dinamik Lansmanı Barselona’da gerçekleştirildi. Konsept aşamasından bugüne kadar geçen süre içinde, özellikle spor otomobil meraklılarının sabırsızlıkla beklediği arkadan itişli Toyota GT86, 2012 yazında satışa sunulacak. Dünyada sadece Toyota’da sunulan önden yatay (boxer) motor ve arkadan itiş özelliklerinin hayat bulduğu sürücü odaklı GT86, aynı zamanda dünyanın en kompakt 4 kişilik spor otomobili olarak tüm dikkatleri üzerinde topluyor. Spor otomobil anlayışındaki 50 yıllık Toyota birikiminin günümüze yansıması olan GT86, yere yakın olan ağırlık merkezi ve F1 teknolojisinden ilham alan aerodinamik tasarımıyla heyecan ve sürüş keyfi arayanlara hitap ediyor. Toyota GT86 ultra hafif gövdesi, kompakt 4 kişilik tasarımı, mükemmel dış tasarımı ve içeride ayrıntılara verilen önem ile sürüş keyfini en üst seviyede yaşatırken, spor otomobil zevkini de geniş kitlelerin erişimine sunuyor. Toyota’nın D-4S teknolojisiyle üretilen 2,0 lt atmosferik boxer motoru ile 200 HP güç ve 205 Nm tork sunan GT86, 6 ileri otomatik vites modellerinde 7,1 lt/100 km yakıt tüketimi ve 164 g/km CO2 salımı ile ekonomik ve çevre dostu sürüşe verdiği önemi de ortaya koyuyor. GT86’da ayrıca ABS ve devre dışı bırakılabilen VSC ile GT86’nın üstün aerodinamik özellikleri sayesinde sürücüler kişisel sürüş kabiliyetlerini ortaya çıkarma fırsatını da bulabiliyorlar. GT86’da sunulan VSC SPORT seçeneği ise dengeden ödün vermeden aracın dinamik sınırlarının keşfine imkan tanıyor.


Tutku tasarıma yansıyorGT86, Toyota’nın değişen tasarım anlayışının en yeni ürünü. Sürücü ile bütünleşen tasarım anlayışının eseri olan GT86, kompakt boyutları, hafifliği ve ikonik tasarımı ile fark yaratıyor. Toyota’nın “Neo Functionalism” tasarım anlayışıyla GT86, sportif ve agresif tasarımının yanısıra Toyota spor otomobil mirasının çağrışımlarını da günümüze taşıyor. “Neo Functionalism” tasarım anlayışında sürüş keyfi ile aracın estetik güzelliği aracın bir fonksiyonu olarak değerlendiriliyor. Otantik ya da orijinal his olarak da tanımlanabilecek “honmono kan” yaklaşımı tasarıma yön veren fonksyionel şekil ve formları tasvir ediyor. Bununla birlikte estetik güzelliğin yanısıra sürücünün aracının köşelerini ve yol üzerinde nerede olduğunu görebilmesine imkan sağlamak için “İçten dışa görülebilen” dizayn dikkat çekiyor.


Toyota Sports 800 ile başlayan Toyota 2000 GT ve efsane Corolla AE86 ile devam eden Toyota’nın 50 yıllık spor otomobil mirasının yepyeni bir anlayışla yeniden şekillendirilmesi olarak nitelendirilen GT86, sıradışı aerodinamik özellikleriyle dikkat çekiyor. GT86, “Keen Look” (keskin bakışlı) ve “Under Priority” (öncelikli) felsefesinin birleşimi olan genişletilmiş ön ızgara tasarımı, bagaj kapağı spoyleri, çift egsoz tasarımıyla Toyota’nın yeni ruhunu yansıtıyor. GT86’da Prius’ta da kullanılan 17’’ lastiklere ve bunlara eşlik eden alaşımlı jantlara yer veriliyor. GT86’nın tasarımında aracın etrafındaki hava akımını aracın dengesini bozmadan yatay ve dikey yönde optimize ederek kullanılan “aero sandwiching” konsepti hayata geçiriliyor. Bu konseptin bir örneği de Pagoda (Uzakdoğu Tapınaklarına verilen isim) adı verilen tavan tasarımında görülüyor. Diğer yandan aracın yan ve alt kısımlarında görülen ve Japonca balık anlamına gelen “sakana” isimli kanatlar ile de denge sağlanmaktadır.


Toplam araç ağırlığı 1.239 kg olan GT86, 4.240 mm uzunluk, 1.775 mm genişlik, sadece 1.285 mm yükseklik ve 2.570 mm dingil mesafesi sunan kompakt boyutlarıyla segmentinde bir devrimin öncülüğünü üstleniyor. Aracın yerden sadece 460 mm yukarıda olan ağırlık merkezi de dikkat çekiyor. Sürücü oturma pozisyonunun 400 mm yüksekliğindeki yere en yakın noktası ise Porsche Cayman’dan da 7 mm daha aşağıda bulunuyor.


Direksiyon simidine de damgasını vuran “86” piston logosu aracın arkadan itişli aktarma organlarının yanısıra, dört teker drift yapan lastikleri ve GT86’nın üstün denge performansını simgeliyor.


Ergonomik ve Fonksiyonel DonanımlarToyota GT86 sürücü ile bütünleşen bir spor otomobil. Sürücünün aracı kendi vücudunun bir parçası olarak görmesi için ihtiyaç duyduğu ergonomi ve işlevsellik uzun araştırmalar sonucunda bugünkü seviyeye ulaştı. 2+2 oturma kapasitesine sahip olan otomobilin koltuk tasarımı, artan “G Force” karşı ön, arka ve yanlardan destek sağlamak üzere geliştirildi. Toyota modelleri içerisinde de 365 mm ile en düşük çaptaki direksiyon simidine sahip olan GT86’da, geniş gösterge cihazının etrafından tasarlanan ön panel sürücülere büyük rahatlık sağlıyor. Dünyanın ilk çerçevesiz iç dikiz aynasının da bulunduğu GT86’da bu tasarım sayesinde ön camda kullanıcıya geniş görüş alanı yaratılıyor. Çift bölgeli otomatik klima, dokunmatik büyük multimedya ekranı, siyah iç tavan kaplaması, kırmızı dikişli döşemeler, hafif alüminyum pedallar ile siyah ya da siyah-kırmızı iç renk seçenekleriyle GT86 spor otomobilde yeni standartları belirliyor.


Mucizenin adı “86”Corolla AE86’dan alınan mirasın yanısıra 86 üretim sürecinde de çok önemli bir rol oynadı. Aracın fabrika ürün geliştirme kodu 086A idi.

Boxer motorun 86mm X 86 mm çap ve strok kurulumu Toyota’nın uzun spor araç tarihçesine sadık kalınarak oluşturulmuş. Aynı çap – strok oranları 4 silindirli Celica ve MR2 modellerinde de kullanılmıştı. Bunun yanısıra GT 86’nın krom egzoz kapağının çapı da tam olarak 86 mm.


Dünyanın ilk yatay D-4S motoru GT86’da


Toyota GT86’ın ön tarafındaki 200 HP güç üreten 2,0 lt benzinli boxer motor, dünyanın ilk yatay D-4S motoru olma özelliğini de taşıyor ve 205 Nm tork sunuyor. Motoru ile sınıfında en iyi güç/ağırlık oranına (167 hp/ton) sahip olan GT86, 230 km/s hıza ulaşabiliyor.

200 hp güç ile uyumlu 53:47 ağırlık dağılımı mükemmel denge sağlıyor. 12.5:1 yüksek sıkıştırma oranlı D-4S teknolojili motoru yüksek güç sağlarken yüksek hızlarda dahi yakıt ekonomisinden ve çevreci performanstan ödün vermiyor. LSD özelliğinin de donanıma dâhil edildiği GT86’nın tüm donanım seviyelerinde 6 ileri manuel ya da 6 ileri otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor. 6 iler otomatik şanzıman da 0.2 saniyelik geçiş hızıyla dünyanın en hızlı tork çeviricisine sahip bulunuyor. GT86’da heyecan veren bir diğer özellik ise, Toyota modellerinde bir ilk olarak gerçek bir spor otomobile yakışacak şekilde motor sesinin içeriden duyulacak şekilde tasarlanmış olması. Alçak hızlarda derinden gelen motor sesi, yüksek devirlerde güçlü tonlarda duyulabiliyor.


Öne çıkan özellikler
GT86'da 17 inç alüminyum jantlar ve farklı ‘86’ piston logoları, krom çift arka egzoz ve LED farlar kullanılmıştır.
İç mekanda eşsiz sportif ön konsol ve optimum destek sağlayan spor koltuklar öne çıkmaktadır
GT86 dünyanın önden motorlu arkadan itişli tek spor otomobilidir
Spor otomobil, 200 DIN HP 2,0 litre 4 silindirli boxer tip motor ve Toyota’nın güç artırıcı D-4S teknolojisi ile desteklenmektedir, ancak yine de yakıt tüketimi ve C02 salımı minimum düzeydedir
1960'ların Sports 800 ve 1980'lerin ünlü Toyota AE 86'sı gibi Toyota yarış efsanelerinden esinlenmiştir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..