Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

BYD, Türkiye'de elektrikli ve hibrit otomobil imal edecek

 Dünyanın en büyük elektrikli araç imalatçısı BYD ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında, BYD’nin Türkiye’de yatırım yapmasına yönelik anlaşma imzalandı. Otomotiv sektöründe sekizi küresel marka olmak üzere on üç marka üretim yapıyor. Bu sayı, yeni yatırımlarla artacak. İnternet ve basındaki bilgilere göre, dört yıl önce Volkswagen'in yatırımdan vaz geçtiği Manisa'da; BYD markalı araçlar imal edilecek!" Çinli otomotiv deviyle imzalar Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından atıldı. Yapılan anlaşma çerçevesinde, BYD’nin Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, yıllık 150.000 araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurması öngörülüyor. 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste 5.000 kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanması planlanıyor.


 


TÜRKİYE KÜRESEL YATIRIMLAR İÇİN CAZİBE MERKEZİ


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yaptığı açıklamada “Elektrikli araç ve batarya teknolojilerinde lider küresel marka BYD’nin ülkemize yatırım kararı almasından memnuniyet duyuyoruz. Bu yatırım kararı, Aralık ayında Çin'e yaptığımız ve BYD'nin 110.000 mühendisiyle günde 32 patent ürettiğine bizzat tanık olduğumuz ziyaretten bu yana uzun süredir devam eden görüşme ve istişarelerin ürünüdür. Yeni teknolojileri ve Ar-Ge'yi Türkiye'ye getirme çabalarımız, ülkemizin yalnızca uluslararası yatırımlar için bir merkez değil, aynı zamanda bir inovasyon ve ileri yeşil teknoloji merkezi olma potansiyelini de vurgulamaktadır. Yeni nesil araçların yüksek yerli katma değerle üretimine yönelik bu yatırım, otomotiv sektörümüze güç katacak. Avrupa’nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Türkiye’de, 35 milyar doların üzerinde yıllık tutar ile ihracatın lider sektörü olan otomotiv sektöründe yeni nesil ve çevre dostu elektrikli araçlara yönelik dönüşümü öncelikli bir hedef olarak görüyoruz. Bu kapsamda milli markamız Togg, ülkemiz için öncü bir adım olmuştur. Ülkemizde üretim yapmakta olan diğer markaların da elektrikli araçlara yönelik yatırımları bakanlığımızca desteklenmektedir. Elektrikli araçların yaygınlaşmasını destekleyici önemli unsurlardan biri olan şarj istasyonlarının tüm şehirlerimizde hızla yaygınlaşmasını sağladık. Türkiye, yeni yatırımlarla otomotiv sektöründe dönüşümün lider ülkesi olacak.” dedi.


 


Türk otomotiv sanayi için tarihi bir güne şahitlik ettiklerini belirten Kacır, şunları söyledi: “Otomotiv sektöründe sekizi küresel marka olmak üzere on üç marka üretim yapıyor. 2002 yılında toplam 300 bin araca yakın olan üretimimiz, geçtiğimiz yıl 1 milyon 400 bini aştı. Mevcut üreticilerimizin kapasite artışlarını her daim destekledik. Bunun yanında, ülkemize yeni marka yatırımları çekmek için de gayretlerimizi artırdık. BYD’nin yatırım kararı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürdüğümüz yatırımcı dostu politikaların ve yatırımlara sunduğumuz desteklerin sonucudur. Türkiye, yatırımcılar için Gümrük Birliği yoluyla Avrupa pazarına ve yirmi üç ülkeyle imzalamış olduğu serbest ticaret anlaşmalarıyla pek çok ihracat pazarına erişim kapısıdır. Türkiye’ye güvenen ve yatırım yapanlar kazanmaya devam edecektir.”


 


TÜRKİYE’NİN EŞSİZ AVANTAJLARI İLE AVRUPA’YA ULAŞILACAK


Halihazırda yılda 3 milyondan fazla otomobil üreten ve elektrikli araç satışlarında dünya lideri olan BYD tarafından Türkiye’nin tercih edilmesine ilişkin yapılan açıklamada, “Türkiye'nin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, olağanüstü konumu ve nitelikli iş gücü gibi sahip olduğu eşsiz avantajlar sayesinde, BYD'nin bu yeni üretim tesisine yaptığı yatırım, markanın yerel üretim yeteneklerini daha da geliştirmekte ve lojistik verimliliği artıracaktır. Bölgede yeni enerji araçlarına yönelik artan talebi karşılayarak Avrupa'daki tüketicilere ulaşmayı hedefliyoruz.” denildi. "Kaynak; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı

95 yorum:

 1. Sonu honda gibi olur önemli olan üretmek değil satabilmek honda bile kaliteli araç uretiyorken 50 bin kapasiteyi dolduramadi byd nin macaristan fabrikası var türkiyesi fabrikası sanki boşta olacak gibi bizim kültürümüze elektrik otomobil alisamadik ve alamayizda

  YanıtlaSil
 2. O kadar yazdınız da fabrikanın nereye yapılacağını da yazsaydınız. Onu da ben anlatayım. Fabrika Manisa’ya kurulacak. İzmir limana kara ve demir yolu ile ulaşımı var. Manisa’da Volkswagen için ayrılan arazi yıllardır boş duruyordu. O arazi BYD’ye tahsis edildi. Manisa’da zaten belli bir yan sanayi var otomotiv sektörü için. Genel sanayisini anlatmaya saten gerek yok bilen biliyor. BYD fabrikası ile yan sanayi daha da gelişecektir.

  mustafa

  YanıtlaSil
 3. Togg çabuk gözden çıkarılmış. Yakında Togg’u Chery, BYD Çinli markalardan birine satarlarsa hiç şaşırmam

  Burak

  YanıtlaSil
 4. Sabuncubeli + Anadol. 3’leme tamam. Bu arada vatana millete hayırlı olsun

  Enes Özdemir

  YanıtlaSil
 5. 1997 den beri ulkeye gelen ilk otomobil fabrikasi yatirimi

  Hamza Şirin

  YanıtlaSil
 6. Hayırlı olsun Manisa’ya, ülkemize ve milletimize

  Necati Erdem

  YanıtlaSil
 7. Opel izmir Torbalı’da kapandı. Toyota kapandii ülkemizde. Ve tarihe bakıyorum 1997 yılından bu yana ülkeye araç üretici firma sokulmamis. Yada gelmemişler her neyse. Şimdi enflasyon üst seviyelerde gezerken bu elektrik işine nasıl güvenilir girilir orası muamma.

  Hüseyin Topsakal

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kapanan honda. Toyota devam

   Ali Kemal Ayyıldız

   Sil
  2. Hyundai gelmişti Türkiye'ye, onu unuttun

   Erol Güler

   Sil
 8. Güzel haber, umarım yerlilik oranı da yüksek olur

  Oto Aşkına

  YanıtlaSil
 9. Fabrika kesin Sabuncubeli’nin yan tarafındadır.

  metekiraz1806

  YanıtlaSil
 10. Togg un selası okundu bugün o zaman

  Burak Ağca

  YanıtlaSil
 11. 1 e üretip 3 e iteleme sevinci bu.

  Kerem Ozcan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 e gelen arabaya 3 vergi koyuyorlardı büyüklerimiz daha mı iyi?

   Serhat Yavuz

   Sil
  2. Türkiye'nin en çok ihraç ettiği ürün grubu otomobil. Burnunuzu sokmayın ki sektör gelişsin. 1 adet otomobil fabrikası Denizli'de ki 200 tane tekstil fabrikasından daha fazla ihracat yapıyor.

   Necmeddin

   Sil
 12. Elin çinlisine bile pazar olduk sevince bak! Halkın yüzü araba alırken böyle ne zaman gülecek?

  Burak Sarıkaya

  YanıtlaSil
 13. 2026 ya kim öle kim kala. 2-3 senede neler oluyor neler.

  Cihan

  YanıtlaSil
 14. Togg noldu ?

  Cemil ERKAN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En çok satan 2. elektrikli otomobil oldu.

   Necmeddin

   Sil
  2. 200'e yakın ülke var. Ve TOGG sadece 1 ülkede var. Sadan - HB - SUV modellerinin hepsi çıkınca ve diğer ülkelere gidince satış rakamları artacaktır daha ısınma hareketlerinde marka.

   Necmeddin

   Sil
  3. ilk yarıyılda 13.021 araç satıldı, bence adet iyi.

   selhan_ozbozkurt

   Sil
  4. togga kim bakar artık

   Mesut Göktuğ Elif Yiğit

   Sil
  5. o fiyatlarla ruhuna fatiha

   Serhat Yavuz

   Sil
  6. togg yüzünden oldu zaten bu fiyatlar şimdi bayiler geçirmez ise fiyatı harbiden alınır

   Mustafa Sökmen

   Sil
 15. Çin’den bile ucuza işçi çalıştıran güzel ülkem…

  Ümit Doğan

  YanıtlaSil
 16. Togg dan daha ucuz olacağı kesin .. bu arada amaç Türkiye pazarı değil Avrupa pazarı burada

  Samet Başak

  YanıtlaSil
 17. Demek ki bize daha pahalıya satılacak

  isa

  YanıtlaSil
 18. Adamlara ekstra vergi koydu VergiMan. Napsın adamlar, mecbur

  Fatih Kurt

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amaç yatırım yapmalarıydı ve oldu. Sen sonuca bak. Chery, SWM, BYD fabrika açarsa bu ülkedeki 200-300 tekstil fabrikasından daha fazla ihracat yapar. Ve sonuç olarak Türkiye'nin cari açığı azalır.

   Necmeddin

   Sil
 19. Togg piyasadan siler .

  ⚡Esengül Güneş 🔥

  YanıtlaSil
 20. BYD değilde Chery’nin yatırıp yapması lazım. O zaman T8 Avantgarde’ları 1500 liradan alırız.

  Burak Taşkıran

  YanıtlaSil
 21. Malum kişi olmasa iyi olmuş derdim ama neyse

  Cem Orhan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En azından istihdam sağlayacak ülkemize bu hamlenin zararı olacağını sanmıyorum malum kişi olsa da ülkemiz adına çok da kötü olmuş denemez şahsi fikrim

   İbrahim Gökhan Eroğlu

   Sil
 22. Manisada,bornovada kiralar tavanın tavanını görecek

  Berk Sapmaz

  YanıtlaSil
 23. doğrudan kalıcı bir yatırım artık devlet vergileri byd ve togg göre ayarlar , ne olursa olsun togg un bir halk tipi model çıkarması lazım , ayağpı yerden kessin yeter gibisinden.

  Barış

  YanıtlaSil
 24. Volskwagen , Bmw, mercedes, reno gibi araçlardan artık kurtulma vakti geldi. Yeni markalar yeni rekabet ortamı her zaman iyidir. Umarım çok başarılı olurlar Herkes BYD Herkes TOGG Herkes TESLA biner..

  @kadircanatestepe788

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar kalite ve prestij arar Mercedes, Porsche'nin kalitesiyle Tesla ve Togg'un kalitesi ile prestiji bir değildir. O işte sandığın kadar kolay değildir. TR de satılan Tesla'ların kalitesinin Dacia'lardan farkı yok halkımızın VW sevdası belki biter ama Porsche, Mercedesten asla vazgeçmez. Kaldı ki Yerli ve Milli Gururumuz Togg bile Tesla'dan daha kaliteli bir otomobildir. Tesla'nın teknolojisini kimse tartışamaz ama kalitesini herkes tartışabilir

   Burak

   Sil
 25. Yüzde 40 vergi düşmesine rağmen aynı fiyata satılması konusunda dikkat edilmeli. Çünkü Türkiye malesef hiçbir zaman elektronik ve otomobillerin ucuza tüketildiği bir ülke olmadı. Şimdi togg zarar görmesin diye vergi kalkmasına rağmen aynı fiyata araba satılmaya kalkılırsa işte bu büyük bir sorun.
  Togg için bile doğru dürüst teşvik yok vatandaşa. Ötv var togg da. Bırak ötv yi 5 sene boyunca kdv bile olmamalıydı

  @nedimerdogan6091

  YanıtlaSil
 26. 1 -) byd yatırım yaptığı için %40 ek vergiden muaf
  2-) byd seal u plug in hibrit modelinin ötv si %30 a düşürülmesi için meclise kanun teklifi sunuldu,1 hafta 10 güne cikar.
  Arac cok güzel uygun fiyata satilmasini bekliyorum.1,5 milyon lira civari.

  İbrahim Cengiz

  YanıtlaSil
 27. Togg olmasaydı Tesla bile resmi olarak gelmezdi ülkemize.

  @OyuncuyaHaber

  YanıtlaSil
 28. Hangi modellerin üretileceği belli mi ? Eğer uygun fiyatlı modellerini de üretirse Türkiye’de iyi pazar payına sahip olacaktır. Togg ve Tesla yı da zorlayacaktır fiyat konusunda.

  @alpago942

  YanıtlaSil
 29. Keşke Xiaomi de fabrika kursa.
  Batarya fabrikası da ortak olsa .
  Togg byd ve Xiaomi bataryalar tek fabrika dan çıksa. Muhteşem olmakla beraber. Fiyatlar daha da ucuzlayacaktir
  Tıpkı Avrupa markalarının ortak motor kullanması gibi

  @ucanterlik199

  YanıtlaSil
 30. Şimdi Wag stelantis gibi firmalar düşünsün

  @harunsereflioglu585

  YanıtlaSil
 31. İnşallah atılan imzalar ile yeni gelen araçlara vergi indirimi uygulanır.

  @mmustafainci

  YanıtlaSil
 32. Fabrika kurmaları çok güzel yanlız türk halkı ucuz araca binecek diye sevinmesin çünkü kendi yerli millî arabamızı bile ucuza satmiyorlar bunlarida sattirmazlar hayal kurmayalim

  @bayramkarakus2439

  YanıtlaSil
 33. Togg kapasite artırımı yapıp fiyat düşürmek yerine nasılolsa satabiliyoruz deyip fiyat artırımına gitti ama byd şimdi toggu silkeleyip kendine getirecek

  @Tufan633

  YanıtlaSil
 34. BYD nin gelmesine sevindim bu sayede belki Seagull gibi ekonomik bir araca binebiliriz

  Faruk Demir

  YanıtlaSil
 35. TOGG’u satin alabilirler mi bunlar?

  @alimermer7008

  YanıtlaSil
 36. Bence Byd ve Togg anlaşcaklar beraber üretim yapılacak bence çok iyi bir karar görüşüyorlarmış zaten daha Swm motor yatırım için başvurusunu yaptı onlarda geliyor daha Chery mg bir sürü cinli marka da ülkeye yatırım haberi en kısa sürede gelir inşallah

  Samet

  YanıtlaSil
 37. Türkiyede zaten toyota PHEV üretiyordu. Neden ona teşvik verilmiyor. Toyota CHR PHEV var 2.0 motor. Sakarya fabrikasında üretiliyor. Ayıp.

  Bilgin

  YanıtlaSil
 38. Mecburen OTV matrah düzenlemesi gelecek denebilir mi o halde, araçlar bedava olacak, hadi hayırlı olsun ülkemize olursa

  @alimermer7008

  YanıtlaSil
 39. Byd gelir togg a gule gule eger bizim hukumet byd ye ekstra vergilendirme yapmazsa togg byd ile bas etmesi mumkun degil iyi olur arabanin fiyatini sisiremezler togg cok pahali gereksiz

  @resulaydn8466

  YanıtlaSil
 40. İnsanlar nasıl düşünürse öyle olur…bir çin atasözü derki,dostuna yakın düşmanına daha yakın olmalısın,…üstelik üstüne para ver istihdam sağla bu yönden bakalım,çocukluğu bırakıp yönetmeyi öğrenelim….sizleri saygılarımla selamlıyorum

  @fatmaakdemir5116

  YanıtlaSil
 41. Sırada SWM Firmasının imzası var

  @Umit_1973

  YanıtlaSil
 42. Toog patladi mı şimdi yani,

  @yilmazdoganay4415

  YanıtlaSil
 43. İstihdam açısından güzel oldu darısı diğer çinli firmalara

  Volkan AYDIN

  YanıtlaSil
 44. Şimdi vw düşünsün

  Ahmet Albayrak

  YanıtlaSil
 45. Türkiyede fabrika açacaklar eee buda çinden gelen arabalardaki ek vergiyi kaldırıyor sonuç olarak kalkan ek vergiler sebebiyle bu arabalar yüksek ihtimalle TOGG'tan çok daha ucuz olacaktır eee biz yerliyi kendi halkımıza satamıyorsak kime satacağız ?

  Fırat

  YanıtlaSil
 46. Üleyi terk edip üretimi durduran volksvagen fabrikasının üzerine aman gelin diye hükümetin verdiği süper teşviklerle.... bu ucuz işçi maliyetleri ve avantajlarla gelmeyen salaktır zaten

  Tunç Ölçer

  YanıtlaSil
 47. insallaah egea clio belasindanda kurtarirlar o tarzda araclarda getiriler

  iyiler hep kazanır

  YanıtlaSil
 48. Chinese firmalarının bir özelliği kendi vatandaşlarını getirip calistiriyolar zaten çoğu iş robotic altta ne kadar angarya iş varsa onuda Türklere kitlerler

  Kadir Kidik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. onada ucuz işçi diye Suriyeli yada Afgan alırlar

   Kadir Kidik

   Sil
 49. Honda gibi bir dev kaybedilmiş. Bu, o yarayı kapatmaz.

  Vedat Sarı

  YanıtlaSil
 50. Toggları satalım beyler hemen acilden!!


  omerfrkipek

  YanıtlaSil
 51. Çin de üret buraya getir maliyet üzerine lojistik ve ekstra vergi eklensin fiyat uçsun, burada üret lojistik ve ekstra vergiden yırt aynı fiyatla satarak ve ihraç ederek daha çok kar marjı ile çalış, kazandığınızda burada dövize çevirip parayı Çin’e gönder şahane düzen.

  ErkaN

  YanıtlaSil
 52. Byd resmi olarak araç üretmeye başladığı gün diğer firmalar kapatıp gitsin yormasınlar kendilerğni

  Ayhan aydın

  YanıtlaSil
 53. Chery de açma kararı alırsa bayilerdeki yoğunluğu görün siz Cherye teneke çöp aks maks diyenler doluşur

  Muhammed

  YanıtlaSil
 54. Türkiye'nin otomotiv sektöründe aldığı son makro yatırım 1999 yılında başlayip, 2001 yılında tamamlanan Ford'un Gölcük fabrikasıdır. O yıldan beri maalesef hiç makro yatırım alamadık, hatta bu süreçte Honda Türkiye'den çekildi. Bu nedenle BYD yatırımı stratejik olarak çok önemli. Elektrikli araçlara geçiş süreci ve yeni ekosistemler oluşacak. Ayrıca Çin'liler de genel olarak yatırım için ülke seçme konusunda karar aşamasındalar. Bu dönem çok kritik. Eğer şu an yatırımi kaçırırsak bir daha almak çok daha zor olacaktır.

  Beyaz eşyada hem Çin'in, hem de Dünya'nın en büyüğü olan Haier'den 200 milyon Euro'luk yatırım almayı başarmıştik. Otomotivde de Dünya'nın en büyük elektrikli araç üreticisi olan BYD'nın yatırımının ülkemize katkısı büyük olacaktır

  Eray GÖNENLİ

  YanıtlaSil
 55. Türkiye'ye yatırım yapan markalardan utan Volkswagen tez zamanda batarsın inşAllah

  YanıtlaSil
 56. Volkswagen’e niyet BYD ‘ kısmet

  Savaş ŞİMŞEK

  YanıtlaSil
 57. Togg'un tesislerinden devam etsinler, zira rekabet edemeyip togg'u kapattıracak seviyeye getirir bunlar.

  Murat Bilican

  YanıtlaSil
 58. Vergiyle zorla yatırım yaptırdılar

  Alperen Tuna

  YanıtlaSil
 59. İşçilikte Avrupa'nın çini biziz

  AvAhmet Aydoğmuş

  YanıtlaSil
 60. Vallaha neyine sevinelim anlayamadım, dünyanın en ucuz işçi çalıştıran Çin li firma gelmiş güzelim ülkemde bizi daha ucuz işçilikle sömürecek ve bizim yöneticilerimiz buna sevinmemizi bekliyorlar.

  Mızrap Erdoğmuş

  YanıtlaSil
 61. Darısı motorsiklet firmalarına mesela Japon motorlarına ekstra vergi getirsek @memetsimsek belki Türkiye de üretime geçerler :)

  Adil Gökbas

  YanıtlaSil
 62. Kendi pilini teknolojisini üreten bir firma çoğu çinliden kaliteli bence ek %40 çin vergisi kalkcağı için çok komik rakamlara sıfır araçlar görebılırız

  Cem Sinan Sağlam

  YanıtlaSil
 63. Byd bir dünya markasidir batarya üretimi onlardan daha iyi yapan yok

  Alper Keleş

  YanıtlaSil
 64. Çin eskisi gibi değil. Artık dünyayı domine edecek. Bu çin Avrupa'nın ipini çeker

  Mehmet Çay

  YanıtlaSil
 65. Renault ve Fiat a geçmiş olsun.

  Savaş Gökta

  YanıtlaSil
 66. Otomobil fabrikası demek kaliteli İstihdam demek👏

  Kerem Taşdelen

  YanıtlaSil
 67. Bu yatırım Togga zarar verir diyenler var.Aksine yerli tedarikçilerin güçlenmesi artan üretim kapasitesi tedariği ucuzlatır kaliteyi de artırır.Hatta yerli tedarik ekosistemi yine yerli farklı markalar için de altyapı hazırlamış olur.İnşallah söylentiler doğru çıkar daha çok marka üretim için Türkiye’ye gelir.

  Rasim

  YanıtlaSil
 68. Egea clio ucuz mu boşuna hayâl kurmayın... Vergi ülkesiyiz.

  Murat Akpınar

  YanıtlaSil
 69. Togg batar, fiat opel reno batar. Yerli üretim desteklenmeli, Çine taviz verilecek diye yapılmaz bunlar. Ayrıca yarın Rusyaya karşı ittifak kurulduğunda Çin ticareti riske girer.

  Baran Coşkun

  YanıtlaSil
 70. Türkiye üretimi olabilmek türk pazarına girmek için bir hamle gercek avrupa yatırımı macaristanda

  Osman Karadağ

  YanıtlaSil
 71. Togg küçük segment uygun araç çıkarsaydı piyasayı süpürürdü.


  Erhan FIRAT 🇹🇷

  YanıtlaSil
 72. Mükemmel kalitede araçlar üretiyorlar. Bir çok oem parçaların üretimi de Türkiye'ye kayarsa, yedek parçalar da ucuz olur. 1m gibi fiyatlara süper araçlara biner insanımız artık..

  Salih AKSOY

  YanıtlaSil
 73. Togg'u fabrikasıyla markasıyla falan isim haklarıyla falan komple iyi fiyata bunlara çaksaydık aslında hiç fabrika kurmaya uğraşmayın aha burda hazırı var diye daha iyi olurdu. Sonra bunlar togg'un piyasasını da baltalıycak


  Tuna Barış

  YanıtlaSil
 74. BYD TOGG un yarısını satın alır 1 yıl içerisinde...


  Emre Ünlü

  YanıtlaSil
 75. Volkswagen nin yapamadığını byd yaptı helal olsun

  Emrah Coskun

  YanıtlaSil
 76. Arkadaşlar, Togg a ne olacak demeyin. Ülkede Renoya ne olacak Fiata ne olacak diyor musunuz? Onlar da kendi arasında rekabet edecek, ya bir yada ikinci olacak..


  Alper Yükseler

  YanıtlaSil
 77. BYD modelleri güzel. Ancak Huawei mevzusu aklıma geliyor. Çekiniyorum.

  Uğur

  YanıtlaSil
 78. Araçlar üretilirken parçaların çoğu çinden gelir.Yani vergi ile. Sonra burda monte edilecek. Bu vergiler üretim maliyetini arttıracağından serbest bölge de üretilerek vergisiz ürün mamül edilir.serbest dolaşıma girerken yine ötv ler ve diğer vergiler alınacak.Bursadaki Reno gibi


  Ali Fuat SEZEN

  YanıtlaSil
 79. Çok isabetli bir karar.👏
  Bir çok elektrikli araç markasına da batarya üretiyor.
  BYD'in asıl ihtisası batarya üreticisi, sanırım TOGG'a da batarya verebilirler..
  Hayırlı Uğurlu olsun. Darısı diğer markaların başına..
  Keşke Chery'de fabrikayı İspanyadan önce Türkiye'de açsaydı..


  İSA ÖZGÜLLER

  YanıtlaSil
 80. Manisa limana yakın olması sebebi ile özellikle yabancı yatırımcıların ilgi odağı. Ancak Manisa çarpık kentleşmeden dolayı çok sıkışık ve fazla göç alan bir şehir. Gereken destek verilerek bu tip yatırımların daha çok istihdama ihtiyaç olan bölgelere gelmesi gerektiğini düşünüyrm


  Haldun Demir

  YanıtlaSil
 81. şahsen çok sevindim
  BYD nin otomobillerini beğeniyordum ama servis ve yedek parça nedeni ile hiç almayı düşünmedim
  Artık BYD SEAL i ciddi ciddi düşünebilirim


  SELAHATTİN GÜLER

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..