Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

TÜRK TASARIMCI SERDAR ŞİŞMAN, EN PRESTiJLi ÖDÜLLERDEN BiRiNi KAZANDI

Türkiye, otomotiv, elektronik başta olmak üzere bir çok alanda hatırı sayılırda olsa,
 başarılar elde ediyor. Özellikle, otomotiv  alanında yerli markamız yok derecesinde az sayıda iken uluslararası firmalara, pazarlara kaliteli parçalar, araçlar üretebiliyoruz..Giderek tasarım ve arge olarakta  iyileşmeye başladık. Tasarım konusunda kara araçlarının yanında deniz araçlarında da gelişmeler kendini gösteriyor. 
 Bunlardan biri geçtiğimiz günlerde Design Et Al Yacht & Aviation Awards ödül töreninde bir kez daha kanıtlandı..Endüstriyel Tasarımcı Serdar Şişman sayesinde konusunda dünyanın en prestijli ödülllerinden biri Türkiye'ye geldi..

19 Nisan akşamı Londra’nın en prestijli otellerinden Connaught Hotel'de gerçekleştirilen ve yat dünyasının önde gelen tersaneleri ve tasarımcılarının katıldığı Design Et Al Yacht & Aviation Awards ödül töreninde ünlü Fransız lüks cam üreticisi Lalique firmasının tasarladığı ödüller sahiplerini buldu.
Endüstriyel Tasarımcı Serdar Şişman’ın kurucusu olduğu Red Yacht Design, bünyesinde çizilen Fusion isimli yat tasarımı ile dünyaca ünlü ödül töreninde 30 metre altı konsept dalında 5 güçlü finalist arasından birinci seçilerek Türkiye'ye prestijli tasarım ödülünü getirdi.
 
Rakipleri arasında dünyaca ünlü moda tasarımcısı Kenzo Takada'nın Fransız Alu Marine tersanesi için yaptığı Noah 88 teknesi, yine aynı tersanenin Panama 62 modeli, yine dünyaca ünlü Polonyalı katamaran tekne üreticisi Sunreef'in Sunreef 90 modeli, ünlü Fransız yelkenli tasarımcısı Marc Lombard'ın Power 85 modeli bulunan Fusion, aldığı binlerce oy sonucunda birinci seçildi ve büyük ilgi gördü. Red Yacht Design ekibine ödülünü dünyanın en ünlü yat tasarım ofislerinden  Redman Whiteley Dixon kurucu ortağı Tony Dixon verdi.

Serdar Şişman tarafından 4 kişi kapasitesiyle özellikle megayat ve superyat sahiplerinin oyuncağı olarak tasarlanan Fusion isimli yat, keskin ve hemen hemen saldırgan hatları denizin yumuşak ve oval çizgileriyle birleştiren kışkırtıcı bir proje olarak tanımlanabilir. 
47-48 knot hıza ulaşması tasarlanan Fusion’ın içi 2 kişinin gece rahatça konaklamasına uygun olacak şekilde bir kabin, banyo ve bir de mutfak alanını içeriyor.  Açık renkler tercih edilen iç tasarımı da dış görünümündeki anlayışla paralel yaratıldı. Baş kısımda duraklama süresince kullanılabilecek bir güneşlenme alanı var ve kokpit kısmındaki koltuklar yüksek süratlere uygun olarak tasarlandı.  
450 hp iki adet dizel motoru var ancak max 50 knot hıza ulaşmak istenirse daha büyük makinelerin de kullanılması mümkün olabiliyor.
 
Design Et Al Yacht & Aviation Awards, yeni tasarımları takdir etmek, yetenekleri tanımak, fırsat yaratmak, yat ve havacılık endüstrilerindeki birçok harika iç mimar ve ürün tasarımcısına ilham kaynağı olmanın yanında müşterilere, ortaklara ve bağlantıdaki herkese de dünyadaki en iyi tasarımları ödüllendirme fırsatı vermeyi hedefliyor.
Serdar Şişman Hakkında;
Serdar Sisman, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden 2010 yılında mezun oldu. Tasarımlarının bazıları dergi ve kitaplarda yayınlanırken bazıları da çeşitli firmalar tarafından üretildi.

Türkiye'nin en iyi yat tasarım firmalarından Scaro Design/Peri Yachts ve yine en iyi ürün tasarım firmalarından Demirden Design/Ilio'da staj yaptıktan sonra, OUDstudio, Global, DDB&CO, COOstudio, Alamout SA ve Leo Burnett gibi önemli tasarımcılar ve ofisler için çalıştı.

2011 yılında farklı disiplinlerden gelen ortaklar ile Red Yacht Design'ın kurulumunda yer alan Serdar Sisman, geniş bir araç ve üretim tabanlı yazılım yelpazesi kullanarak kendini yenilikçi formlar ve çözümler konusunda her zaman geliştirmeyi hedefliyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..