Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

TÜRKiYE'NiN İLK YERLİ TRAMVAYI İPEKBÖCEĞİ BURSA YOLLARINDAYDI

Bursa'da faaliyet gösteren Durmazlar Firması, daha önce fuarlarda da tanıttığı İpek Böceği adlı gerçek yerli tramvayı Bursa yollarında test etti.Testler olumlu gidiyor. Diğer taraftan Ulaşım A.Ş.'nin daha önce yaptığı yerli tramvay olarak ortaya çıkan aracının ne kadarı yerli olduğu, nerde nasıl imal edildiği ( eldeki mevcut tramvay parçalarından oluşturularak yapılıp yapılmadığı!) tartışılır bir konu.

Konuyla ilgili basın bülteni aşağıda yer alıyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında üretilen ve Heykel Garaj T1 hattında kullanılacak olan Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’nin test sürüşleri başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilk kez hatta verilen 750 volt enerji ile beslenen yerli tramvayın test sürüşü heyecanını yaşadıklarını belirterek, testlerin tamamlanmasının ardından kısa zamanda yolculu seferlere başlanacağını söyledi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin seçim vaatleri arasında yer alan ve ‘Yapılamaz’ denilmesine rağmen 2 yıl gibi kısa bir sürede Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında Durmazlar Firması tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’nin test sürüşlerine başlandı. Kent merkezini araç gürültüsü, egzoz gazı kirliliği ve yoğun araç trafiğinden arındırmak amacıyla yapılan ve yaklaşık iki aydır Kent Meydanı’nda sergilenen ilk prototip araç, akşam saatlerinde kaldırıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise hatta çalışacak olan tramvay, tır üzerinde Kent Meydanı’na getirildi. Tramvayın raylara indirilmesi amacıyla rampanın kurulmasının ardından ‘İpekböceği’ vatandaşların meraklı bakışları arasında raylara indi. Daha sonra hatta ilk kez enerji verilirken, tramvayın sorunsuz bir şekilde hattan enerji alması sağlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sadece Bursa için değil Türkiye için de gurur kaynağı olan yerli tramvayın raylara indirilmesi çalışmalarını beraberindeki Genel Sekreter Seyfettin Avşar, Yerli Tramvay Proje Danışmanı Taha Aydın ve Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy ile birlikte izledi.
İlk test sürüşü yapıldı


Yaklaşık 3,5 süren hazırlıkların tamamlanmasının ardından ilk test sürüşü gerçekleştirildi. Bursaray Osmangazi İstasyonu önündeki tramvay duraklarında, kapı ve durak mesafeleri ölçülürken, manevralarını sorunsuz bir şekilde yapan tramvay, Darmstad Caddesi’ne çıktı. Cadde üzerinde de bir süre ilerleyen tramvayın ilk test sürüşü, rayların üzerine park eden araçlar yüzünden noktalandı. İlk test sürüşünün heyecanını yaşadıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şunları söyledi: “Şehir içi ulaşıma nefes aldıracak olan T1 Tramvay hattı çalışmalarında artık sona geldik. Sırada test sürüşleri var. Raylara indirilen tramvay, 750 volt enerji ile beslendi. Tüm devreler kontrol edildi ve test sürüşünü de başlatmış olduk. Yüklerle deneme testleri yapılacak ve kısa zamanda yolculu seferleri başlatmış olacağız. Şimdiden Bursa’mıza hayırlı olsun.”


http://www.otometre.com/2010/07/yerli-tren-onculer-turkarge.html
http://www.otometre.com/2010/10/yerli-motor-sulzer-tulomsas.html
http://www.otometre.com/search/?q=yerli+tramvay
http://www.otometre.com/2009/03/yerli-ve-tramvay.html
http://www.otometre.com/2013/03/ipek-bocegi-yola-cikmaya-hazir.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..