Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

YAKIT MASRAFLARINI DÜŞÜRMEK iÇiN


Günümüzde, maliyet ve çevrecilik  vaz geçilmez değerler..
Daha az yakıt tüketmenin yöntemleri arasında doğru lastik seçimi ve araç kullanma metotları ile yakıt tüketimini azaltmak mümkün. Michelin yetkilileri, bu anlamda kullanım alışkanlıklarında yapılacak ufak değişikliklerle, yakıt harcamalarında

ciddi oranlarda tasarruf etmek için şu  tavsiyelerde bulunuyor:

“Sabit hızdan vazgeçmeyin”
Hızlı ve ani hareketler motorunuzun daha fazla çalışmasına neden olur.  Yakıt tasarrufu sağlamak için sabit hızla ilerleyerek devamlı ileriye bakın. Bu sayede meydana gelebilecek tehlikeleri önceden görüp ani hız artışı veya frenlemelerden kaçınabilirsiniz.  Böylece enerji tüketimine neden olan hareketleri minimuma indirerek daha az yakıtla maksimum yol kat edebilirsiniz.
“Vites değişimi konusunda bilinçli davranın”
Motor hızınızı mümkün olduğunca düşük tutmak ve optimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için 2000 ile 2500 devir arasında vites değiştirin.

“Lastik basıncınızı kontrol edin”
Aracınızın lastik basıncını kontrol edin. Unutmayın düşük hava basıncı, lastiklerinizin daha fazla dönmesine neden olarak yakıt tüketiminizi artırır. Aşırı şişirilmiş lastikler ise lastiğin yola tutunma kabiliyetini olumsuz yönde etkiler. Güvenli ve ekonomik sürüş koşullarını sağlamanız için doğru hava basınçlı lastik kullanmak hayati önemdedir.
“Klima ve elektronik cihazlar konusunda aceleci olmayın”
Klima, cep telefonu, MP3 çalar gibi aletler enerji kullanımınızı artırır. Özellikle hava filtrelerinin maksimum ayarda kullanıldığı şehir içi yollarda, klima kullanımı aracınızın yakıt tüketimini katlayacaktır. Cep telefonu, MP3 çalar gibi aracınıza takılabilir aletler de yakıt tüketimini artırır. Tasarruflu bir sürüş için bu aletleri kullanmadan önce bir kere daha düşünün.

“Yüksek hızla seyir ederken camlarınızı açmayın”
Otobanda yüksek hızla seyir ederken camların açık bırakılması aracın içinin paraşüt görevi görmesine neden olur. İçeriye giren hava sürtünmeye neden olacağından yakıt tüketimini de artıracaktır.

Aracınızın hafif olmasına özen gösterin”
Araca fazladan monte edilen, takılan aynalar, süsler, özel olarak üretilmemiş hava tutucu her şey aracın aerodinamik yapısını etkileyerek yakıt tüketimini artırır. Bu yüzden hafif seyahat etmeye özen göstererek kullanmadığınız ağırlıkları kaldırın.

“Trafikte ilerleyemiyorsanız motoru kapatmaya üşenmeyin”
Trafikteki kısa duraklamalar dışında eğer bir dakikadan fazla yerinizden kıpırdayamıyorsanız daha fazla yakıt sarfiyatını önlemek için motorunuzu kapatın.

“Michelin Energy Saver ile tasarruf edin”
Michelin Energy Saver lastikleri, üstün yakıt tasarrufu özelliği sayesinde, 45 bin km’lik ortalama ömrü süresince 80 litreye kadar tasarruf sağlıyor. Ayrıca, ıslak zeminde fren mesafesini üç metreye kadar kısaltarak güvenli bir yolculuk sunuyor. Michelin, enerji tasarruflu lastikleri otomobillerden ağır vasıtalara kadar uzanan geniş bir gamda sunuyor. Green X etiketi gördüğünüz her Michelin lastiğinin enerji tasarruflu olduğunu unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..