Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

YOLA ÇIKACAKLAR, DiKKATi ELDEN BIRAKMAYIN!

Trafikte her zaman dikkatli olmak ve kurallara uymak, gittiğiniz yere sağlıklı ulaşmanızı sağlar.Uzun bayram tatili öncesi Trafikte Sorumluluk Hareketi  bu konuyu tekrar hatırlatıyor..
Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan ve özellikle uzun tatil dönemlerinde sayısı artan trafik kazalarının, Kurban Bayramı’nda da üzücü sonuçlar doğurmaması adına Trafikte Sorumluluk Hareketi, araç kullanıcılarına daha dikkatli olmaları yönünde çağrı yapıyor.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Ramazan Bayramı’nın dahil olduğu 5 günlük tatil süresince 61 ölümlü kaza meydana geldi ve bu kazalarda 86 kişi yaşamını yitirdi. Bu süre içinde günde ortalama 12 kaza meydana gelirken, 17 kişi yaşamını yitirdi.
 
Emniyet yetkililerinin son 5 yılda Kurban Bayramı nedeniyle yapılan toplam 33 günlük tatil dönemiyle ilgili verilerinde de, 377 ölümlü kaza meydana geldiği, bu kazalarda 7 bin 646 kişinin hayatını kaybettiği, 502 yaralanmalı kazada da 17 bin 175 kişinin yaralandığı bilgisi yer alıyor.
Trafik kazalarının son yıllarda daha az yaşanmasına karşılık, özellikle bayram tatili dönemlerinde ziyaret veya tatil amacıyla şehirlerarası yolculuk yapan araç sayısındaki artış, dikkatsizlik, ihmalkârlık ve trafik kurallarına uymama gibi nedenlerle birleşerek istenmeyen sonuçlara neden oluyor.
Türkiye’de can ve mal kayıplarına yol açan en ciddi sorunlardan birisi olan trafik konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amacıyla toplumda farkındalık yaratmak için hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, Kurban Bayramı nedeniyle sürücüleri dikkatli ve sorumlu olmaya davet ediyor.
Kazalar en çok 12.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşiyor
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre Bayram tatili süresinde meydana gelen trafik kazalarında, en çok can kaybının tatilin ilk ve son günlerinde meydana geldiği, kazaların yüzde 52’lik bölümünün, 12.00-16.00 saatleri arasında oluştuğu belirlendi. İstatistikler, kazaların sebepleriyle ilgili de çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Kazaların yüzde 29’u araçların hızını yol ve hava şartlarına uydurmaması, yüzde 21’i de araçların hızlarını kavşaklara-dönemeçlere yaklaşırken azaltmaması nedeniyle gerçekleşiyor. Yani toplam kazaların yüzde 50’si aşırı hızdan kaynaklanıyor. Yanlış dönüş veya manevra yapmak kazaların yüzde 15’inin nedeni olurken, şerit ihlali ise kazaların yüzde 12’sinin gerçekleşmesine neden oluyor.  Bu sene birçok kişinin bayram haftası için tatil planı yapıyor olması karayolunda seyreden araç sayısının ciddi oranda artacağına işaret ediyor ki bu da trafikteki risklerin artacağı anlamına geliyor.
Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında güvenli sürüş ve kaza önleme konusunda eğitim veren uzmanlara göre, basit önlemlerle riskleri azaltarak hem rahat yolculuk yapmak hem de trafik kazalarından korunmak mümkün;
Aracın muayenesi ve bakımı tam olsun  
-     Yola çıkmadan önce aracınızın bakımlarını yaptırın, muayenesinin zamanının geçmediğinden emin olun, geçmişse mutlaka en yakın araç muayene istasyonunda muayenesini yaptırın.
-      Lastiklerinizin hava basıncını ve durumunu, aracın aksamlarını (hız, yakıt göstergeleri, Airbag göstergeleri vs.) tüm gerekli malzemeleri (İlk yardım çantası, yangın söndürme tüpü ve üçgen reflektörleri) kontrol edin. 
-          Gideceğiniz güzergâhtaki yol çalışmaları hakkında önceden bilgi edinin.
-          Giysilerinizin mümkün olduğunda rahat ve hafif olmasına özen gösterin.
-          Pedalları hissedebileceğiniz ince tabanlı ve rahat ayakkabılar tercih edin.

Her iki saatte bir 15 dakika dinlenin
-          Tüm trafik işaretlerine, işaretçilerine ve kurallarına uyun,
-          Araç içinde dikkatinizi dağıtacak, görüşünüzü kapatacak eşyalar bulundurmayın, tüm eşyaları sabitleyin.
-          Hem önde, hem arkada otururken emniyet kemerinizi mutlaka takın, bebeklerin, küçük çocukların yaşlarına uygun çocuk koltuğu ile seyahat etmesini sağlayın.
-          Bu Bayram da hava sıcaklıklarının yüksek olması beklendiği için yola sabahın erken saatlerinde çıkın. Uykusuz ve yorgun bir şekilde asla araç kullanmayın.
-          Sürüş esnasında bol bol sıvı tüketmeniz konsantrasyonunuzu korumanıza katkı sağlayacaktır.
-          Klimayı sürekli çalıştırmayın. Zaman zaman camları açarak aracı havalandırmayı ihmal etmeyin.
-          Sıcak havanın asfalt zeminin yumuşamasına ve dolayısı ile kaygan bir zemin oluşturabileceğine dikkat edin.
-          Her 2 saatlik sürüşten sonra mutlaka 15 dakika mola verin.
-          Öğlen saatlerini molada geçirin. Aşırı sıcak hem sizin hem de aracınızın performansını düşürecektir.
-          Yoğunluk, kaza veya yol çalışması nedeniyle oluşan konvoylarda veya feribot girişlerindeki beklemelerde sakinliğinizi koruyun. Yol konsantrasyonunuzu bozmayın.
 
 
Seyir halinde takip mesafenizi mutlaka koruyun.
-                Gevşek malzemeli zemini bulunan yollarda (Mıcır ve benzeri serbest malzeme) ani  fren ve direksiyon hareketlerinden kaçınınız, hızınızı azaltın.
-          Seyir halinde takip mesafenizi mutlaka koruyun.
-          Kısa farlarınızı mutlaka yakın.
 Çocuk koltuğu hayat kurtarıyor
-          Ülkemizde 1 Haziran 2010’dan beri boyu 135 santimetrenin ve ağırlığı da 36 kilogramın altındaki çocukların, çocuk güvenlik koltuğunda seyahat zorunluluğu bulunuyor.
-          Çocuk güvenlik koltuğunun kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölüm oranları yüzde 3’e ilerlerken, yasal zorunluluk olmayan ülkelerde ise bu oran yüzde 46’lara çıkıyor.
 T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Trafikte Sorumluluk Hareketine, İçişleri Bakanlığı ve bağlı Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, TÜRKAK, TÜVTÜRK, Boğaziçi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi’nin yanı sıra İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) paydaş olarak destek veriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..