Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Trafikte bilgilendirmeden ceza olur mu?

Otomobilli hayatın, ulaşımın en önemli taraflarından biri güvenli seyahat...
Sevdiklerimizin, sürücüye emanet edilen hayatların sağlıklı bir şekilde yolculuk yapması ve her şeyin belli bir düzende gitmesi için gerekli kurallar bozulursa bazı yaptırımlar gerekiyor.
 kurallar hayatımız korur


Bunlardan biri hız sınırının aşılmasıyla karşılaşılan cezalar...
Bu konuda eksiklerin olduğu da gerçeklerden bir tanesi..
Örneğin uyarıcı levharın olup olmaması, yollarda yapılan kazı gibi çalışmaların daha önce sürücüye haber verilmesi ( iletişim, tabela, haber..), aslında basit ,
genelde uygulanmayan veya eksiklerin görüldüğü unsurlardan biri..

Bu konuda yeni bir basın bülteni yayınlandı;

BİLGİLENDİRME YOKSA CEZA İPTAL!
Trafikte radar kontrolü esnasında hız sınırını aşıp da idari para cezası uygulanan sürücüler, o bölgede radarın varlığına ilişkin işaret ve levha olmadığı takdirde ceza ödemeyecek. Av. Cevat Kazma, çıkan kararın doğru olduğunu belirterek, devletin vatandaşına tuzak kurmasının üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi ilkelerine de, anayasa ile hüküm altına alınmış ilkelere de aykırı olduğunu belirtti.


Yargıtay, trafikte radarla yapılan hız kontrolünde vatandaşa kesilen cezanın iptaline karar verdi. İptal kararına gerekçe olarak da hız kontrolü yapılan bölgede radarın varlığına ilişkin uyarıcı işaret ve levha olmamasını gösterdi.
Karara konu olan olay 2013 yılında Manisa’da meydana geldi. Radarla yapılan hız kontrolünde F.A.’nın hız limitini aşması üzerine 343 TL idari para cezası uygulandı. F.A. da aynı gün içerisinde idari para cezasının iptal edilmesi için Alaşehir Sulh Ceza Mahkemesine başvuruda bulundu. Mahkeme, radar kontrolü yapılan yerde bilgilendirici radar işaret ve levha bulunmadığını saptadı. Gerekli yasal uyarı ve bilgilendirmeler usulüne uygun bir şekilde yapılmadan da kesilen para cezasının hukuki dayanağının olmayacağını belirtti. İtirazın haklı olduğu kanaatine varan Alaşehir Sulh Ceza Mahkemesi, F.A’ya uygulanan idari para cezasının iptal edilmesine karar verdi.

“Vatandaşa Tuzak Kurulmamalıdır!”
Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Avukat Cevat Kazma, bilgilendirme işaret ve levhaları olmadan sürücülerin denetime tabi tutulmasının üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi’nce belirlenen ‘açıklık ve uygun araçlarla haberdar etme’ ilkesine aykırı olduğunu belirtti.

Av. Cevat Kazma ayrıca ‘’bu durum devlet, insanların yasaları ihlal etmesini bekliyor şeklinde yorumlanabilir. Ayrıca etik kurallara göre de vatandaşa tuzak kurulmamalıdır. Avrupa Konseyi’ndeki iyi idare ilkelerine uygun olarak devlet, yasaların ihlal edilmesini beklemek yerine bu yasaların ihlalini önleyecek tedbirler almalıdır.’’ şeklinde konuştu.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..