Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

İnternet erişimli otomobiller ve teknoloji

Otomobil ve ticari araç teknolojilerinde, önde gelen Bosch araştırmalarına son hızla devam ediyor..IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda, Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Otomotiv Teknolojisi iş kolu sözcüsü Wolf-Henning Scheider, “Bosch’un ticari araçlardaki büyümesi sol şeritte hızla ilerliyor,” dedi. Dizel teknolojisi Bosch’un büyümesinin ana itici gücü olmaya devam ediyor. Bu açıdan Bosch, ileri dizel teknolojisi ile gerek kamyon ve otobüslere, gerekse traktör ve inşaat makineleri gibi arazi araçlarına yönelik emisyon standartlarının gitgide yükselmesinden de fayda sağlıyor.

Emisyon standartları, dizel sistemlerinin küresel satışlarını arttırıyor

Çin’de uygulanan China4 standardı, bu tür standartlara verilebilecek mevcut örneklerden biri. Bu yeni misyon standardı ile birlikte, elektronik olarak kontrol edilen yüksek basınçlı enjeksiyon sistemleri ve egzoz gazı arıtma sistemleri yeni ticari araçlarda zorunlu olacak. Bosch bu yıl, Çin ticari araçlar pazarında yaklaşık 1,4 milyon adet ile 2013’te gerçekleştirdiği satışın iki katından daha fazla miktarda common rail sistemi satacak. Bunun sonucunda, bu yıl Çin’in Qingdao bölgesinde ülkedeki ikinci ticari araç teknolojisi üretim tesisinin açılışı gerçekleştirilecek.


Ancak, emisyon standartlarının satış rakamlarını artırdıği tek ülke Çin değil: dünya çapında, kamyon ve otobüsler için neredeyse bir milyon Denoxtronic egzoz gazı arıtma sisteminin teslimatı bu yıl yapılacak. Ticari araç common rail sistemlerinde, bu rakam geçen yıla göre yüzde 40 artarak 3,5 milyona ulaşacak.


“İnternet erişimli kamyonlar: işletme verimliliği en büyük önceliğimiz”

Özellikle Avrupa ve ABD’de, Bosch dizel teknolojisinin yanı sıra ticari araçların bağlanabilirliğine de odaklanıyor. “2016 yılına kadar Avrupa ve ABD’deki tüm yeni ticari araçların internet erişimli olmasını bekliyoruz,” diyor Wolf-Henning Scheider. Bosch halihazırda kamyon ve otobüs eğlence ve bilgi sistemlerinde Avrupa’da pazar lideri. Bosch aynı zamanda bu bağlanabilirliği ticari araçların yakıt ekonomisini geliştirmek için de kullanıyor. Buna verilebilecek örneklerden biri de, etkin sürüş için navigasyon verilerini baz alan bir sistem olan Eco.Logic Motion. Bunu başarmak için, Bosch güç aktarma organları ve şanzımanı navigasyon sistemine bağlıyor. Bu tek başına ortalama yüzde 5’lik bir yakıt tasarrufu sağlıyor; hatta Bosch müşterilerinin yaptığı ölçümlere göre, tasarruf yüzde 9’a kadar ulaşabiliyor. Gelecekte, Bosch motor yönetim ve şanzıman kontrol sistemlerini de web tabanlı gerçek zamanlı verilere bağlayacak. Bu, ticari aracın güç aktarma organlarının sadece yol ağının topografi ve geometrisine değil, hız sınırları ve yol çalışmalarına da uyum sağlamasına imkan verecek.


Bosch Otomotiv üreticilerine daha yakın

Bosch; Çin, Avrupa ve Birleşik Devletler’deki otomotiv üreticilerine ürün tedarik edebilmek için yerel ortaklıklar ve yerel üretimden yararlanıyor. Bosch’un Almanya dışında, ABD, Brezilya, Çin, Çek Cumhuriyeti, Japonya ve Hindistan’da ticari araç dizel sistemleri üretimi bulunuyor. Otomotiv sektöründeki küresel yetkinliğin yayılması, çalışan sayısına da yansıyor: 2015 yılının başı itibarıyla, Bosch Automotive Technology 193.000 kişi ile çalışan sayısını 2014’ün başına göre 13.000 kişi artırmış olacak. Bu artış, ağırlıklı olarak Asya’da gerçekleşecek. Ayrıca, Otomotiv Teknolojisi iş kolunun araştırma ve geliştirme işgücü de neredeyse 35.000’den 37.000 çalışanın üzerine çıkacak. Bunların 19.000’i Avrupa’da, 2.000’i Amerika kıtası ve 16.000’i Asya Pasifik bölgesinde bulunacak.


Otomotiv Teknolojisi, Bosch Grubu’nun önde gelen iş kollarından biridir. Bu işkolu 2013 mali yılında 30,6 milyar Avro satış gerçekleştirdi ve tüm grup satışının yüzde 66’sını oluşturmaktadır.Bu durum Bosch grubunu lider otomotiv tedarikçi firmalardan biriyapmaktadır.(Muhasebe yönetmeliğindeki değişiklik sebebiyle, 2013 finansal verileri ancak 2012 yılının belirli bir kısmı ile karşılaştırılabilir.). Otomotiv Teknolojisi’nin çalışmaları; içten yanmalı motorlar için enjeksiyon teknolojisi, alternatif güç aktarım konseptleri, verimli ve ağ tabanlı güç aktarım çevre birimleri, aktif ve pasif güvenlik sistemleri, sürücü destek ve konfor fonksiyonlarıaraç bilgi ve iletişim için ve otomotiv yedek parça üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bosch Otomotiv Teknolojisi, bugüne kadar Elektronik Motor Yönetimi, ESP® elektronik denge programı ve common-rail dizel teknolojisi gibi birçok yeniliği hayata geçirmiştir.


Bosch Grubu, dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisidir. 2013 yılında yaklaşık olarak 281 bini aşkın çalışanı ile 46,1 milyar avro tutarında satış gerçekleştirmiştir. (Muhasebe yönetmeliğindeki değişiklik sebebiyle, 2013 finansal verileri ancak 2012 yılının belirli bir kısmı ile karşılaştırılabilir) Bosch Grubu; Otomotiv Teknolojileri, Sanayi Teknolojileri, Enerji ve Bina Teknolojileri ve Dayanıklı Tüketim Malları olmak üzere 4 ana sektörde faaliyet göstermektedir. Bosch Grubu, Robert Bosch GmbH ve 50’nin üzerinde ülkedeki 360’dan fazla bağlı bölgesel şirketinden oluşmaktadır. Satış ve servis ortakları da dâhil edildiğinde, Bosch yaklaşık 150 ülkede temsil edilmektedir. Bu dünya çapındaki gelişme; üretim ve satış ağı daha fazla büyüme için temel oluşturmaktadır.


Bosch, 2013 yılında Ar-Ge’ye 4,5 milyar avro yatırım yapmış ve dünya çapında 5 bin patent başvurusunda bulunmuştur. Bu, günde ortalama 20 patent anlamına gelmektedir. Bosch Grubu etkileyici ürün ve hizmetler tasarlayarak, hem inovatif hem de faydalı çözümler sunarak yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Böylelikle, şirket dünyanın her yerinde “yaşam için teknoloji” sunabilmektedir.
Daha fazla bilgiye internet üzerinden www.bosch.com.tr adresinden erişilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..