Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

İlk olarak bisiklet ve motosiklet üreten Skoda 110 Yaşında


120 yıl önce kurulan Skoda, ilk otomobilini Voiturette A adıyla imal etti.Vaclav Laurin ve Vaclav Klement’in Laurin&Klement adıyla kurduğu firma, 29 Ekim 1905’te ilk araçları olan “Voiturette A” modelini bantlardan indirirken, dünyanın en önemli otomotiv imalatçılarından biri olan Skoda’nın da temelini


 ilk Skoda atmıştı.İlk Skoda modeli 1 litre motorla yaklaşık 40 km saat hız yapabiliyordu.
110 yıldır otomobil üretimi yapan Skoda’nın ürettiği otomobiller ise bugün tüm dünyada inanılmaz başarılara imza attı. L&K bisiklet fabrikasının kuruluşundan yaklaşık 10 yıl sonra, ilk L&K markalı motosikletin üretilmesinin üzerinden henüz 6 yıl geçmişken, 1905 yılında şirket, 7 beygir gücündeki araçla otomobil üretimine de başladı. Fransızca’da “küçük otomobil” anlamına gelen Voiturette, uzun test sürüşlerinin ardından satışa sunulmuştu.

1905’te satışa sunulan bu küçük otomobil, Skoda’nın bugüne kadar 40 farklı model ve 17 milyondan fazla araç üreten önemli bir otomotiv firması haline gelmesine öncülük etti. Skoda bugün, Çek Cumhuriyeti’ndeki Bohemia yani Mlada Boleslav’ın yanı sıra aralarında Çin, Hindistan ve Rusya’nın da bulunduğu çeşitli coğrafyalarda üretim yapan bir şirket haline geldi.


1905: Tam bir milat


Voiturette A sadece Skoda’nın ilk otomobili olmakla da kalmadı. Aynı zamanda otomotiv dünyasında halen kullanılan pek çok yeniliği de armağan etti. ilk SkodaNitekim bu 1005 cm3 hacimli iki silindirli motora sahip otomobilin radyatörü, ilk kez motorun önüne yerleştirilmişti. Araçta, o güne kadar dik olarak konumlandırılan direksiyon sistemi, ilk kez yatay yerleştirilmişti. Sadece 44 adet üretilen Voiturette A, 3 ileri 1 geri vites kutusuna sahipti ve yaklaşık 40 km/s hız yapabiliyordu.1905 yılında Prag Otomobil Fuarı’nda tanıtılan L&K şirketinin ilk otomobili, aynı zamanda iki silindirli V-motoru ile de büyük ses getirmeyi başarmıştı. Bu yenilik, Alman otomobil dergisinin 29 Ekim tarihli sayısında fotoğraflarıyla yer alırken 1905 yılının sonlarında haftalık yayınlanan bir Çek dergisinin kapağından da duyurulmuştu. İlk günkü heyecanı bugün de taşıyan Skoda markası, farklı, yenilikçi ve pratik özelliklere sahip modelleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..