Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Rekortmen Rimac Nevera ve tüm zamanların en başarılılarından Bugatti Type 35 B

Rimac Nevera Dünyanın En Hızlı Hızlanan Üretim Aracı iken Bugatti Type 35 B Grand Prix ise  dünya çapında tüm zamanların en başarılı yarış arabalarından biri.Biri genç, diğeri de köklü bir arma...Bu iki sıra dışı otomobil markası artık beraberce geleceğe yürüyecek..Rimac Nevera Amerika'da

Rimac Nevera, California'daki 'The Quail: a Motorsports Gathering'de Amerika'daki ilk lansmanına giderken, Famoso Raceway'deki drag pistinde hızlı bir şekilde ilerledi.. Haziran ayında, en hızlı hızlanan üretim otomobili için resmi olmayan dünya rekorunu kırdı, ancak Famoso Raceway  ve DragTimes'tan uzmanları, bunu tekrarladı.. Dragtimes'tan Brooks Weiselblat tarafından, standart Michelin Pilot Sport 4S lastiklerle - tıpkı her Nevera gibi - sürülen araç, hava sıcaklığı 37°C/98F ve pist sıcaklığı 65°C/149F ile pistte yer aldı.Kalkış Kontrolü devreye girdiğinde – sadece sol ayağınızı frene basıp gaz pedalına basarak yapılır – Nevera, 1.914 beygirlik güç aktarma organlarının tüm gücünü dört ayrı elektrik motoru aracılığıyla serbest bırakmaya hazırlandı. Bir ayağın frenden kalkmasıyla Nevera  Rimac Dört Teker Tork Vektörleme 2'yi de içeren gelişmiş kontrol sistemleri, hangi tekerleklerin en fazla tutuşa sahip olduğunu sürekli olarak izleyerek,  patinajı en aza indirerek  ivmeyi en üst düzeye çıkarmak için gücü paylaştırdı.

Ve sadece bir göz açıp kapayıncaya kadar, Nevera 8.582 saniyelik bir üretim otomobili dünya rekorunu  ¼- mil'i 167.51mph'lik en yüksek hızda kırdı. Nevera'nın bir seri üretim otomobili olarak önceki gayri resmi dünya rekoru çeyrek mil süresi, bu yılın başlarında Hırvatistan'da hazırlıksız bir uçak pistinde yapılan testler sırasında 8.62 saniye belirlenmişt.

Test ve geliştirme sürücüsü Miroslav Zrnčević ; :Bu, VHT (yapıştırılmış) yüzey üzerindeki ilk testimizdi, bu yüzden ne bekleyeceğimizi bilmiyorduk. İlk başta, Avrupa'da normal, hazırlıksız bir yüzeyde yaptığımızdan ¼ mil (8,7 ve 8,8 saniye) beklenenden daha az hız yapıyorduk. Pist sıcaklığı 65 ° C idi ve bazı ayarlamalar yapmak zorunda kaldık. Çekiş  kontrolümüz, her sürüşte yüzeyi öğrenir ve tekerleklerdeki torkları ayarlar. Bazı ayarlamalar ve farklı lastik ısınma stratejilerinden sonra daha iyi sonuçlar almayı başardık. Brooks, otomobili sahneleme deneyimiyle yardımcı oldu ve en hızlı hızlanan üretim otomobili için dünya rekorunu kırmayı başardık ve aynı zamanda kendi 1/4 mil rekorumuzu da kırdık. Yine de, Nevera'nın verecek daha çok şeyi olduğuna ve bu tür yüzeylerde daha fazla deneyim ve test yaparak daha da hızlı gidebileceğimizden eminiz. Geri geleceğiz. dedi.Kurucu ve CEO Mate Rimac ise şunları söyledi: “İşimiz, elektrik gücüne dönüştürdüğüm bir BMW 3 Serisi ile başladı ve ardından bir dizi FIA hızlanma rekoru kırdı. Ama bugün ürettiğimiz tamamen farklı bir seviyede. Concept_One, 2011 yılında, çeyrek mili 9.9 saniyede koşan, dünyanın en hızlı hızlanan EV'siydi. Şimdi standart üretim bir otomobille bu rekoru 1,4 saniye ile kırdık. Dört bağımsız motorlar, bireysel kontrollü her ile, araba herhangi yanma motorlu taşıt arasında bize büyük bir avantaj vererek hızlandırır ve köşeler nasıl bu kadar büyük esnekliğe sahip.


“Ama Nevera hızdan çok daha fazlasıdır. Şimdiye kadar bir üretim arabasına takılan en büyük pil takımı ile tek bir şarjla 340 mil seyahat edebilir. Kendi bünyesinde geliştirilen Rimac All-Wheel-Torque Vectoring 2 ile hızlı olduğu kadar çeviktir ve elektrikli olarak ayarlanabilen amortisörler ve aktif aerodinamik ile seyirde konforlu ve sessizdir ve bir pistte bir performans makinesidir.”


Rimac Automobili'nin Hırvatistan'daki küresel merkezinde tasarlanan, , test edilen ve imal edilen Nevera'nın adı;  hızı, gaddarlığı ve enerjisiyle tanınan güçlü bir Hırvat fırtınasından geliyor. Bu nedenle, Rimac Nevera'nın hem karakteri hem de yeteneği için uygun bir isim. Esnek bir grand tourer'dan tam bir doğa gücüne bir saniyede dönüşebilen Nevera, adaşı gibi yıldırımlarla dolu.Rimac Nevera Teknik Özellikler

Motor tipi; Elektrik

Motor sayısı; 4 (her tekerlekte 1 adet)

Güç ;1914 Hp 

Tork;2360 Nm 

Çekiş; 4x4

Hızlanma 0-100 Km; 1.97 sn, 0-300 km; 9.3 sn

 En yüksek hız; 412 km/s 

Batarya; 120 kW/h

Nevera, aynı platforma dayanan Pininfarina Battista ile aynı fabrikada ve aynı oranda (yaklaşık haftada 1 adet) üretilmektedir. Pininfarina Battista'da Rimac imzalı batarya kullanılıyor (Wikipedia).


                         

                 Bugatti         -     Rimac

Kuruluş;                    1909                    2009

İmalat/faaliyet;            Fransa               Hırvatistan

Kurucu,                Ettore Bugatti           Mate Rimac

Volkswagen hangi Çin markasını alacak?

Güncel Modeller

Rimac; Rimac Nevera

Bugatti; Chiron, Centodieci, Divo, La Voiture Noire, BolideRimac - Bugatti, Volkswagen, Porsche

Rimac Automobili, Hırvatistan merkezli bir elektrikli spor otomobil imalatçısı olarak 2009 yılında Mate Rimac tarafından kuruldu. Elektrikli spor otomobiller, aktarma organları ve batarya sistemleri üretiyor.. İlk modeli olan Concept One dünyanın en hızlı elektrikli üretim aracı olarak biliniyor.Rimac'ın merkezi Sveta Nedelja'da bulunuyor.Volkswagen markalarından Bugatti, Porsche ve Rimac ortak bir girişimiyle  Bugatti ve Rimac'ı bira araya getiriyor.Anlaşma, Oliver Blume ve Mate Rimac tarafından imzalanmıştı.

 Bugatti-Rimac  Ortak Girişimi'nin (Bizim TOGG gibi)   merkezi Zagreb'de (Hırvatistan) olacak ve 2021'in dördüncü çeyreğinde kurulması aşaması tamamlanacak.

Porsche, Audi, Mercedes, BMC ve BMW'den sonra o marka da bisiklet üretiyor

 Bu anlaşma, çeşitli ülkelerdeki antitröst makamlarının önceden onayına tabi. Bugatti Rimac ortak girişiminde Rimac yüzde 55, Porsche ise yüzde 45 hisseye sahip olacak. Porsche ayrıca doğrudan Rimac'ta yüzde 24 hisseye sahip. Bugatti, mevcut sahibi Volkswagen tarafından ortak girişime dahil edilecek. Hisseler daha sonra Porsche'ye devredilecek. Bugatti-Rimac, iki güçlü marka Bugatti ve Rimac'ın genlerini birleştirirken çok  çekici bir otomotiv şirketi oluşturacak. 


Porsche AG Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume: “Bugatti'nin hiper otomobil işindeki güçlü uzmanlığını, Rimac'ın son derece umut verici elektrikli mobilite alanındaki muazzam yenilikçi gücüyle birleştiriyoruz. Bugatti, ortak girişime gelenek açısından zengin bir marka, ikonik ürünler, sadık bir müşteri tabanı ve küresel bir bayi organizasyonu katıyor. Rimac, teknolojiye ek olarak yeni geliştirme ve organizasyonel yaklaşımlar da sağlıyor.”


Yeni şirketin çatısı altında, Bugatti ve Rimac markaları başlangıçta iki hiper otomobil modeli üretecek: Bugatti Chiron ve tamamen elektrikli Rimac Nevera. Bugatti Automobiles SAS, yeni ortak girişimde varlığını sürdürecek. Gelecekte de tüm Bugatti modelleri Fransa'nın Molsheim kentindeki Bugatti fabrikasında üretilmeye devam edecek. Bu üretim tesisi, mükemmeliyetçiliği ve tasarım ve işçilik alanlarındaki mükemmelliği ile dünyaca ünlüdür. Ortaklaşa geliştirilen Bugatti modelleri daha uzun vadede planlanıyor.


Rimac'ın kurucusu ve CEO'su Mate Rimac: “Bu gerçekten heyecan verici bir an. Rimac Automobili çok hızlı büyüdü ve ortak girişim şirketi tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Bugatti ve Rimac birbirleri için mükemmel bir uyum sağlar ve her ikisi de önemli varlıklara katkıda bulunur: Kendimizi elektrik teknolojilerinde endüstri öncüsü olarak konumlandırdık, Bugatti ise birinci sınıf otomobillerin geliştirilmesinde bir asırdan fazla deneyime sahiptir ve bu nedenle onunla birlikte otomotiv endüstrisi tarihinde pratikte benzersiz olan olağanüstü gelenek. Bilgi birikimimizi, teknolojilerimizi ve varlıklarımızı gelecekte çok özel projeler yaratmak hedefiyle bir araya getireceğiz.”Porsche, üç yıl önce Rimac ile başarılı bir ortaklığa girdi. Finanstan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Lutz Meschke, “Bu ortak girişim, stratejik bir yatırım zincirinin geçici sonucu” diyor. “Rimac'ın ilk hisselerini 2018'de zaten satın aldık ve o zamandan beri hissedarlığımızı art arda artırdık. Mate ve son derece yenilikçi ekibiyle çok erken bir zamanda yakın bir ilişki kurduk. Şimdi bundan faydalanıyoruz. Bilgi birikimi sayesinde, Rimac şimdi duygusal ve önemli bir markayı geleceğe başarıyla taşımamıza yardımcı olacak. Bu ortak girişimi birçok zorluğa rağmen hayata geçirdiğimiz için çok gururlu ve mutluyum. Bugün Bugatti ve Rimac, Porsche ve ayrıca Volkswagen Grubu için güzel bir gün.”


Porsche, ortak girişimde stratejik bir ortak olarak güçlü bir rol oynayacak. Oliver Blume ve Lutz Meschke (Porsche AG'de Finans ve BT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üyesi), Bugatti-Rimac'ta Denetim Kurulu üyesi olacak. Mate Rimac ortak girişimin CEO'su olacak. Kurulduğunda, ortak girişimin yaklaşık 430 çalışanı olacak - 300'ü Zagreb'deki şirket merkezinde ve 130'u Molsheim'daki Bugatti tesisinde.Kaynak; https://www.volkswagenag.com/
https://www.rimac-automobili.com/
https://www.bugatti.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Rimac_Nevera
https://www.bugatti.com/media/news/2021/bugatti-models-collect-multiple-awards-and-set-auction-records-at-monterey-car-week/

26 yorum:

 1. Volkswagen AG yine pazarı domine edecek gibi görünüyor.  Kısa bir geçmiş turu yaparsak;  “Downsizing” ile turbo benzinin öncüsü oldu, TSI bir dönem noktasıydı. Benzinli motorlarda her firma TSI kadar verimli turbo benzin yapma telaşında.  Turbo dizel içinde aynı şey söz konusu idi.  Bu başarıları görünce VAG’dan ümitliyim. Netice de bu rekabet yarışı kullanıcıya yarıyor. Kullanıcı olarak en düşük maliyetle en yüksek verimli araca binmek elbette ki en iyi tercih.  Elektrik atağında tekelleşen Tesla’nın tek dişli rakibi şu an VAG grubu.

  YanıtlaSil
 2. Porsche bir bakıma Rimac ile ortaklığını genişletmiş oldu aslında. Elektrikli araçlarda ciddi adımlar atacak VAG.

  YanıtlaSil
 3. Dünyada dev firmalar güçlenmek için birleşiyor bizde 50 bin cebine koyan ticaret yapmaya kalkıyor sonra batınca beni hükümetin politikaları batırdı diyor

  YanıtlaSil
 4. ww bugattiyi rimaca satacakmış diye duymuştum bende. eğer alman mühendisliği bırakırsa bugatti eski fransız haline geri döner ve bütün popülaritesini kaybeder zamanla. bugattiyi bugatti yapan almanlardı.

  YanıtlaSil
 5. Lütfen elektrikli bugatti yapmayın

  YanıtlaSil
 6. rimac concept one harika bi araçtı

  YanıtlaSil
 7. Tesla model s plaid Bugatti yi tokatlayinca elektrikli düşüncesi başladı

  YanıtlaSil
 8. Amaç bugattiyi satıp rimacta daha fazla hisse sahibi olup belli bir süre sonra rimacın çoğunluk hissesini alıp 2 markaya sahip olmak.Bugattiyi elden çıkardıkları falan yok yani boşuna anti vag fanboylar heveslenmesin.

  YanıtlaSil
 9. elektirikliye geçmek için bir neden daha

  YanıtlaSil
 10. Hayııır o w16 sesini çok özleyecem

  YanıtlaSil
 11. Büyük resmi görün. Ww Bugatti yi satacak rimac zarar edecek sonrada ww rimac i da satın alicak yok pahasına. Eee noldu şimdi hem Bugatti geri geldi yanında da bonus rimac

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Porsche yeni ortak şirket olan Bugatti-Rimac grubunun %45ine çoktan sahip zaten, batma diye bir sey olmaz bu saatten sonra.

   Sil
 12. Geç bile kaldılar kaç aydır zaten piyasada bu haber dolaşıyordu,şu an tesla roadsterin rakibi rimac nevera olunca vag grup bugattiyi pasladı rimaca

  YanıtlaSil
 13. Ohaaaa
  Durdurlamaz bir güç olur.
  Bugatti zaten iyi
  Rimac de baya iyi
  Ikisi birlesince...
  Koenigsegg ile iyi kapışırlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Koenigsegg 0-400-0’da Bugatti’yi yendi
   (Koenigsegg Regera)
   0-100’de Bugatti’yi yendi
   (Koenigsegg Gemera)
   En hızlı arabada Bugatti’yi yendi
   (Koenigsegg Jesko Absolut)

   Sil
  2. Ama şöyle de bir etken var. Bugatti hem hızlı hem lüks. İçi mümkün olduğunca deri kaplama.. Gibi birçok özelliği var. Koenigsegg ise sadece hız odaklı, içi sadece karbonfiber. Ki bu da konfor-lüks açısından eksik demek.

   Sil
  3. Bugatti Chiron 2017 0-500 ? daha neyin hızını yapmaya çalışıyosunuz
   https://www.youtube.com/watch?v=IhADhJlIAqI

   Sil
 14. Bugatii bence en iyisi. Bugatti Chiron Super Sport 300+, 490.48 km/h hız ile dünya rekorunu hâlâ elinde bulunduruyor. Siz bir de 500 km/h hızın üstüne çıkabilecek olan Bugatti Bolide'i bekleyin ve şampiyonun kim olduğunu görün.

  YanıtlaSil
 15. Bugatti daha iyisini yapar bence hep yapıyorlar

  YanıtlaSil
 16. Bunun gibi lektirikli araçların motorları karpuz kadar şaka gibi bu motoru motorsiklete takılsa ışınlanır herhalde muhtemelen kontrol edilemez hale gelir inanılmaz güçlü olur

  YanıtlaSil
 17. Bugattiyi niye boş vereyim 2005 den beri favorim araçları çok özel

  YanıtlaSil
 18. Tuatara vardı ne oldu ona 535 kmh basıyor diye heryerde duyuruldu

  YanıtlaSil
 19. Tesla roadster soace x paketi 0-100 1.1 saniye.

  YanıtlaSil
 20. Bugatti, Koenigsegg, Rimac, Venom, SSC ve McLaren arasında büyük savaşlar dönüyor

  YanıtlaSil
 21. Elektrikliye geçmek için bir neden daha

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..

TRT Spor Haberler