Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Volkicar'dan Geleceğin Pilotu Çıkıyor; Ayhancan

Yerli otomobil Volkicar'ların yarıştığı Lassa V1 Challenge serisinde; Can Tolon, Yağız Avcı, Burak Çukurova ve genç yarışçı Ayhancan Güven rekabeti yaşandı.Sezonun sondan ikinci yarışı Kocaeli'de starttan sonraki viraj heyecan dolu geçişlere sahne oldu. Zaten ilk geçişlerin birinde 11 numaralı araç, öndeki araca dokunarak veya önündeki yarışçının fren sebebiyle duraksamasıyla burun üstünde durur gibi bir sahne oluştu.


 yerli otomoblde rekabetCan Tolon - Yağız Avcı rekabeti beklen Lassa V1'de Yağız Avcı'nın güç kayıpları yüzünden geride kalmasıyla gelecek vaat eden Ayhancan ile Can Tolon rekabetine sahne oldu..
İzmit Körfez Pisti'nde Volkicar'ın davetlisi olarak yarışı izleme imkanı bulduk.
Pistte V1 Yarışları (muhtemelen diğer yarışlarda) ücretsiz izlenebiliyor.

Buna rağmen, bilgilendirme, belki reklam yapılamaması/yapılamamasından seyirci azdı!Ülkemizde yerli otomobil olarak izlenesi bir yarış, üstelik sanayi kenti Kocaeli'de...

Tesisler Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'na ait. Tribünler çoğaltılmalı.Sadece bir iki noktadan yarışı izlenebiliyor.Diğer taraftan V1 Yarışlarının arasında Karting Yarışları'da yapıldı, onların seyiricisi de kendilerinden başka olmadığı gibi kupa töreni bile ayrı bir yerde olması yanlıştı, en azından diğer yarışları izleyenlerde takip edebilmeli. Bu konuda Spor Bakanlığı, Spor Müdürlükleri, Belediyeler daha aktif görev almalılar.Gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak adına spor yapmak ve izlettirmekte olumlu bir konu..

Neyse bir Volkicar'ların Yarıştığı Lassa V1'e dönelim..
Körfez Pisti’ne eşit puanda gelen Can Tolon ve Yağız Avcı ile bir puan arkalarındaki Burak Çukurova arasında geçmesi beklenen mücadelede sürprizler yaşandı. Ön camı çıkarak gerilere düşen Burak Çukurova ve motorunda güç kaybı problemi yaşayan Yağız Avcı değerli puanlar kaybederken Can Tolon bu yarışı kazanarak büyük avantaj elde etti.
TOLON TECRÜBESİ İLE KAZANDI
VOLKICAR’daki ilk senesinde artık otomobiline alışan genç pilot Ayhancan Güven sıralamalarda 56.299’luk zamanı ile ilk sırada yer alınca herkes heyecanla yarışı beklemeye başladı. Yarışın start alması ile Ayhancan Güven ve Can Tolon arasında liderlik mücadelesi yaşandı. Tecrübesini konuşturan Tolon, Ayhancan’ı geçmeyi başardı ancak ikinciliğe razı olmayan genç pilot fazla zorlayınca pist dışına çıkarak pozisyonunu kaybetti.
İlk turlarda yarışa iyi bir start alan Ali Türkkan ikilinin hemen arkasında fırsat bekliyordu. İkincilik pozisyonu ile yetinmeyip Can Tolon’a baskı yapmaya çalışan V1’in yeni yıldız adaylarından olan Ali Türkkan, yarışı beşinci bitirebildi. İlk yarışın sürpriz ismi, dokuzuncu sırada başladığı yarışta rakiplerini tek tek geçerek ikinciliğe kadar yükselen Kadir Akça oldu. Yağız Avcı’nın 7. sırada tamamladığı yarışta Burak Çukurova 12. olunca şampiyonluk ibresi Can Tolon lehine dönmeye başladı.


AYHANCAN GÜVEN’İN AYAK SESLERİ
Ayhancan Güven’in 12. , Can Tolon’un ise 11. sıradan start aldığı ikinci yarış yine dudak uçuklattı. Lassa V1’in en hızlı isimleri önlerindeki rakiplerini geçmeye çalışırken izlettirdikleri mücadele herkese zevk verdi. İlk sırada Burak Ertem’in olduğu yarışta tecrübeli isimler Dağhan Ünlüdoğan ve Koray Muratoğlu iyi start alarak liderliğe yükseldilerse de turlar ilerledikçe Can Tolon ve Ayhancan Güven arkalardan gelerek ön sıraları rakiplerinden aldılar. Son turlara Ayhancan’ın Can Tolon üzerine kurduğu baskı damga vurdu. Can Tolon’un şampiyonluk mücadelesi sebebi ile fazla risk alamadığı yarışta, bu avantajı da kullanan Ayhancan ikinci yarışı kazandı. İleride Can Tolon’un tahtını zorlayacağının açık sinyallerini veren Ayhancan, günü üçüncü olarak tamamladı.

CAN TOLON: AYHANCAN BİLEĞİNİN HAKKI İLE KAZANDI
Yarış sonrası Can Tolon şunları söyledi: “Ayhancan hem sıralamada hem de ikinci yarışta çok hızlı idi. Zaten V1’in amacı genç yetenekleri ortaya çıkarmak. Ben de rakiplerim Yağız Avcı ve Burak Çukurova arkalarda olduğu için her zamanki gibi azimle yarışmadım, kendimi frenledim ama Ayhancan da bileğinin hakkı ile aldı.Kendisini tebrik ederim .“

Günün koşulan iki yarışının sonunda Can Tolon kürsüde ilk sırada yer alarak 10.000 TL, elde ettiği iki ikincilikle ikinci sırada yer alan Kadir Akça 4.000 TL, kürsüde son sırada yer alan Ayhancan Güven ise 2.000 TL kazandı. Master kategoride Özgür Gür birinci olurken Gençler kategorisini Kadir Akça kazandı.

SEZON SONU PUAN HESAPLARI SON YARIŞA KALDI
’da Adana’da yapılacak yarış ile devam edecek. Tolon Adana’ya 77 puan ile lider pozisyonda gidecek. Yağız Avcı ve Burak Çukurova 60’ar puanda ve sezon sonu için hem şampiyonluk hem de ikincilik ve üçüncülük mücadelesi verecekler. İki genç isim Ayhancan Güven ve Toprak Candan dört ve beşinci sırada eşit puanda yer alıyor ve 52 puandaki iki ismin de sezon sonu kürsüsünde yer alma şansı var.Ünlü oyuncu Ümit Erdim ise 2 puanla 16.cı sırada yer alıyor.Toplam yarışçı sayısı ise 22.
Son yarış 8 Kasım da Adana şehir merkezinde.Bilgi için http://www.v1challenge.com/
http://www.volkicar.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..