Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yerli Saab 9-3 platformu yerine DMA olabilirdi!

Derindere Motorlu Araçlar (DMA), tamamen yerli bir firma olarak elektrikli otomobil üreten bir marka. Elektrikli araç konusunda çalışmalara devam eden firma, halen  kendi teknolojisini kullandığı otomobillerde şimdilik (!) Yerli Toyota Corolla kasasını kullanıyor.Daha önce; yepyeni, kendine has bir tasarımla yerli otomobil  imal edileceğinden bahsedilen


Yerli otomobil DMA satışa sunuluyor..DMA, son bilgilere göre daha büyük elektrikli araçlar üzerinde çalışıyor.
Şu durumda, talebe göre elektrikli otomobil üretimi söz konusu.

Aslında Saab 9-3 platformu üzerine maliyet eklenerek yerli otomobil geliştirilmektense DMA gibi bir örnek üzerinde  hatta buna benzer üniversite ve firmaların üzerinde çalıştığı bir çok proje değerlendirilebilseydi daha iyi olurdu.Zira, iş gücü , tasarım, ar-ge anlamında yerlilik daha gerçekçi ve fazla olabilirken belkide maliyet daha da düşecekti.
İnovasyon Haftası'nda da sergilenen DMA markalı elektrikli otomobil, ziyaretçiler tarafından ilgiyle incelendi.2012 yılından beri  az sayıda  da olsa üretilen araç, bir önceki ve güncel(yerli) Toyota Corolla üzerinde ortaya çıkarıldı.DMA Corolla ve DMA Corolla Plus modellerinin yanında sadece 1 adet üretilen ve yönetim kurulu başkanı tarafından kullanılan bir üçüncü modelin varlığından haberimiz oldu; DMA Corolla Sport.
Fotoğrafta görülen araç Plus versiyonuydu.
Motor gücü; 62 kW (maksimum 84 kW)

Tork; 225 Nm (maksimum 330 Nm)
Son Hız; 160Km (elektronik sınırlandırmayla)
0- 100 Km'ye  çıkış 11.9 sn
220 V ile şarj 8 saat 
380V ile şarj 3 saat
Çekiş; önden


Teknik bilgiler; http://www.dmaoto.com/tr/teknikozellikler.html


2 yorum:

  1. Saab 9-3 platformunu DMA ile birlikte çalışarak elektrikli yapsalar olmaz mı?
    Toyota corolla'yı dönüştüreceklerine Saab 9-3 platformunu dönüştürürler. volkwagen'in 600 km giden elektrikli otomobili gördünüz mü bilmiyorum ancak çok iddialı olmuş. İnşallah bizim yerli elektrikli de 600 km gider.

    YanıtlaSil
  2. Bence harika olur, Mustafa Bey.
    Zira, tamamıyla Türkiye de geliştirlmiş ve konusunda en iyi çalışmalardan biri..

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..