Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yakıt harcamadan yolculuk, Dünya Günü'nde de devam ediyor

 yakıtısız uçakDoğayı kirletmeden yolculuk etmek, enerjiye ulaşmak  imaknsız değil.Dünya temiz tutmak adına Solar Impulse, bu konuyu tekrar gündeme getiriyor..
Brisa’nın Türkiye Resmi Partneri olduğu Solar Impulse, tarih yazan dünya turuna Hawaii’den devam ediyor. Yerel saatle 05.00’te havalanan uçak, 22 Nisan Dünya Günü’nü tek damla fosil yakıt kullanmadan, sadece
güneş enerjisiyle yaptığı tarihi yolculuğuyla havada kutluyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve temiz teknolojinin gücünü tüm dünyaya duyurmak için bir kez daha yola çıkan Solar Impulse’ın Hawaii’den Kaliforniya’ya doğru gerçekleştireceği uçuş, 3 gün sürecek.

Tek damla yakıt kullanmadan, sadece güneş enerjisi ile dünya turu yapan Solar Impulse, zorlu Büyük Okyanus geçişini tamamlamak için havalandı. “Yolculuğun Geleceğini Tasarlıyoruz” vizyonuyla Brisa’nın “Türkiye Resmi Partneri” olarak desteklediği Solar Impulse, böylece zorlu bir etaba daha başlamış oldu. Yerel saatle 05.00’te başlayan uçuşun hava şartlarının elverişli olması durumunda 3 gün sürmesi bekleniyor.

Solar Impulse’ın mucitleri ve pilotları Bertrand Piccard ve André Borschberg bu yeni etabın Amerikalı Amelia Earhart’ın Honolulu’dan Kaliforniya’ya gerçekleştirdiği ilk solo uçuşa benzediğini dile getiriyor. Aralarındaki tüm benzerliklere rağmen Solar Impulse’ın macerasını farklı kılan şey ise uçağın tek damla yakıt kullanmadan sadece güneş enerjisiyle bu zorlu yolculuğu gerçekleştirecek olması.

Yeni etapta tek başına pilot koltuğuna geçen Piccard: “Aynı rotada 7 gün süren bir balon geçişi gerçekleştirmiştim. Solar Impulse ile bu, 3 gün sürecek ama kokpitte yalnız olacağım, dolayısıyla adrenalin ve zorluk derecesinin eşit olacağına inanıyorum” dedi.

Piccard balonla yaptığı dünya turu seyahatiyle bir rekora imza atmıştı. Seyahatinin sonunda ise bunu bu kez tek damla yakıt kullanmadan yapma vizyonunu oluşturdu. Bu vizyona ortak olan Borschberg ile sıra dışı bir ekip kurarak sadece güneş enerjisiyle seyahat edebilen SI2’yi icat ettiler. Büyük bir inancın ve kararlılığın ürünü olan SI2, 17 bin adet güneş panelinin yerleştiği kanatları sayesinde lityum pillerinde depoladığı enerjiyle hem gündüz hem de gece uçabilen ilk uçak olma özelliğine sahip.

Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay: “Solar Impulse dünyanın enerjiye ve temiz teknolojiye bakışını değiştiriyor”

Solar Impulse’ın yeniden havalanmasının tüm dünyada sürdürülebilirlik ve inovasyon çalışmaları adına önemli bir haber olduğunu belirten Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay,“Solar Impulse, sadece havacılık için değil temiz enerjinin kullanılabileceği tüm alanlar için kanatlarında bir müjde taşıyor. Kaynaklarımızın sürdürülebilirliği ve daha yaşanabilir bir dünya Solar Impulse gibi vizyoner projelerle mümkün. Sürdürülebilir büyüme ile tüm paydaşlarımıza değer katan bir şirket olarak bu projenin içerisinde, ülkemizden tek temsilci olarak yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. İnanıyorum ki, Solar Impulse dünya turunu tamamladığında pek çok kişinin enerjiye ve temiz teknolojilere bakış açısı değişmiş olacak” dedi.

Teorik olarak sonsuz havada kalabilen uçakla Devr-i Alem

10 yılı aşkın bir AR-GE faaliyetinin ürünü olan Solar Impulse, tek bir damla fosil yakıta ihtiyaç duymadan, sadece güneşten aldığı enerjiyle hem gündüz hem de gece uçabiliyor. Bu sayede teorik olarak sonsuz süre havada kalabilen Solar Impulse’ın ağırlığı sadece 2300 kg., yani bir binek otomobil kadar. 17 bin adet güneş panelinin yerleştiği kanat genişliğiyse 72 metre, yani bir Boeing 747’ninkinden daha uzun. Solar Impulse’ın daha dünya turuna çıkmadan kırdığı 8 rekoru bulunuyor. Bu rekorlara “bütün gece kesintisiz uçmayı ilk başaran”, “kıtalararası uçuşu ilk gerçekleştiren güneş enerjili uçak” gibi unvanlar dahil.

3 Mart 2015’te Abu Dabi’den başlayan tarihi dünya turunda Solar Impulse, Oman, Hindistan, Burma, Çin’e uğradıktan sonra, 28 Haziran’da Japonya’nın Nagoya kentinden havalanarak, beş gün beş gece boyunca Büyük Okyanus’un üzerinden uçtu ve 3 Temmuz’da ABD’nin Hawaii eyaletine ulaştı. Ardından, okyanus geçişinde öngörülemeyen bir şekilde fazla ısınan aküler nedeniyle Hawaii’de bakım ve test sürecine girdi. 2016 Nisan ayında bu süreci tamamlayan Solar Impulse yeniden dünya turuna hazır. Hawaii’den Kaliforniya’ya geçecek olan Solar Impulse, Atlantik Okyanusu’nu aşarak Avrupa ya da Kuzey Afrika’da mola verecek ve Abu Dabi’de tarihi dünya turunu tamamlayacak.

Dünya turunun tamamlanmasıyla, Solar Impulse, dünyanın çevresini fosil yakıt kullanmadan sadece güneş enerjisiyle kat eden ilk uçak, Solar Impulse’ın mucidi ve pilotları olan Bertrand Piccard ve Andre Borschberg ise dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecekler.

Solar Impulse, uğrayacağı ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin bilinci ve kullanım alanlarını yaygınlaştırmak amacıyla hükümetlerle ortak kampanyalar yürütüyor. Solar Impulse’ın Türkiye Resmi Partneri Brisa, tarihi yolculuk boyunca, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının gelecekteki kullanım alanlarına ilişkin farkındalık yaratmak için çalışıyor. 
Yolculukla ilgili detaylı bilgilere http://www.solarimpulse.com adresinden ulaşılabiliyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..