Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

BMC'siz Çukurova, Savunmaya geçti!

Savunma sanayiine yeni ürünler ve yeni bir oyuncu mu geliyor?
Çukurova Grubu'nun önemli firmalarından Çukurova Makina, savunma araçlarına yönelik 4x4 özelliğinde bir şasi ile mevcut ürettiği kazıcı yükleyici aracı zırhlı hale çevirerek savunma alanında da faaliyete mi başlıyor!

Şimdilerde yerli otomobil, yerli motor, yerli tank hatta yerli tren konusunda adı geçen, sözleşme imzalayan veya çok istekli olan BMC, bir kaç sene öncesine kadar Çukurova Grubu'nun önemli kuruluşlarından biriydi.

Zaman içinde traktör üretiminden kazıcı yükleyici (beko loder), forklift, ekskavatör, yükleyici üretimine geçen Çukurova Grubu, savunma alanında olmak isterken eski göz ağrısı BMC'nin sınıfında da araçlar imal etmek isteyebilir mi?

Bunu zaman içinde göreceğiz ama zırhlı araç konusunda yavaş ve emin adımlarla yola çıkmış gibi..İlk etapta mevcut ürünlerin hepsini zırhlı hale getirecektir, Çukurova Makina.

Yayınlanan tanıtım ilanında Çukurova Defence ibaresi dikkat çekiyor.Ancak şu anda internet aramalarında böyle bir firmaya ulaşmak mümkün olmadı .Çukurova Makina bünyesinde geliştirilen araçlar belki ilerleyen zamanlarda Çukurova Savunma Araçları şeklinde ayrılarak faaliyet gösterecek.


2018'de Türkiye'de üretilen otomobiller ve markalarıÇukurova Makina İmalat ve Ticaret A.Ş. tarihini şu şekilde anlatıyor;


1968 yılında John Deere ile yapılan bir lisans anlaşması çerçevesinde tarım makinaları üretmek üzere kurulan Çukurova Makina 18 yıllık süre zarfında 26.250 makine üretmiştir. Şirket 1986 yılında kendi lisans ve marka ismi olan “ÇUKUROVA” ile endüstriyel ve iş makinaları üretimine başlamıştır. Şirketin öne çıkan ürünleri arasında forkliftler; kazıcı yükleyiciler; tekerlekli yükleyiciler ve ekskavatörler bulunmaktadır. Tarsus-TÜRKİYE’de bulunan Şirketin üretim fabrikalarında ürünler montajlanmaktadır. 

Birkaç yıl içerisinde, Şirket dünyanın her bölgesindeki 50’den fazla ülkede önemli satış rakamlarına ulaşarak hem yerel hem de küresel piyasalarda pazar payını önemli ölçüde arttırmıştır. Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Bağımsız Devletler Topluluğu, Asya ve Latin Amerika ülkelerinde saygın bir yetkili bayi ağıyla faaliyet göstermenin yanı sıra, Çukurova Makina kendini tam müşteri memnuniyeti ilkesiyle ve müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılama gayesiyle dünya genelinde yetkili bayi ağını geliştirmeye adamıştır. Mevcut ve yeni tüm ürünlerimiz dünya çapında bilinen bileşenler ve en yeni teknolojilerle harmanlanmış,yoğunlaştırılmış güç, yüksek performans, güvenlik ve azami kullanıcı dostu arayüz ile birleştirilmiş, yetkili Sertifikasyon Kurumlarınca test edilerek sertifikalandırılmış ve artık tüm pazarlarda Baş Rol oynamaya hazır bir oyunca haline gelmiştir. Şu anda¸ Şirket Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen ISO 9000:2000 Kalite Sistem Yönetimi Sertifikasına sahiptir ve Ar&Ge çalışmaları TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir.

TÜRKİYE'DE ÜRETİM YAPAN FİRMALAR 6


Kaynak;
http://www.cumitas.com
http://sadfor.savtera.org/index.php?topic=759.0
http://www.cukurova.com.tr/tr/endustri.html

2 yorum:

  1. Çukurova halen daha Mehmet Emin KARAMEHMET'in mi? BMC aslında bu firmayı da satın alabilir. Sonuçta kazıcı yükleyici (beko loder), forklift, ekskavatör vs üretmiyor BMC. Bu alanda da söz sahibi olurlardı?

    YanıtlaSil
  2. Bu bir seçenek ve akla çok yatkın. Ancak Çukurova Makina'ya verecekleri parayı yeni fabrika için değerlendirmek isteyebilirler.
    yada bu dediğiniz fikir bir zaman sonra düşünülür , uygulanabilir Emin Karamehmet te isterse.Çok uçuk bir fikir ama belki BMC'ye yeni ortak olur eski patron!

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..