Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni Audi Q8 ve yine zafer kazanan Audi e-Tron

Formula E elektrikli otomobil yarış serisinde  Audi, Lucas di Grassi'nin yarıştığı e-tron FE04 ile yeni bir zafer kazanırken sportif bir sürüş deneyimiyle çekici tasarım,  geniş ve zarif iç mekan, en son teknolojik sistemlerden oluşan güçlü ve lüks  coupé modeli Q8'i sahaya  sürüyor..

1954 yılından bu yana hiçbir uluslararası yarışa ev sahipliği yapmayan İsviçre, uluslararası motor sporlarının geri dönüşüyle Zürih’te yer alan yarış pistinde 100 binden fazla seyirciyi ağırladı. Seyirciler, Audi’nin e-tron teknolojisinin etkileyici bir sunumuna şahit oldular: 


Yarışa 5’inci sırada başlayan Lucas di Grassi, yalnızca 18 turda birinci sıraya yükselerek açık farkla zafere ulaştı. 39’uncu turun sonunda Audi sürücüsü, ikinci gelen Sam Bird'e karşı 7,542 saniyelik üstünlük elde etti. 


di Grassi'nin Formula E'deki yedinci zaferi olan bu sonuç, aynı zamanda 2017/2018 sezonun daki ilk galibiyeti oldu. di Grassi, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Harika bir yarış oldu ve sonuçtan son derece mutluyum. 64 yıl sonra İsviçre'de düzenlenen ilk pist yarışında galip gelmek muhteşem bir duygu. Kullandığım Audi e-tronFE04 bugün inanılmaz hızlıydı ve beşinci sırada başlamama rağmen yarışı kazanmamı sağladı."


Audi; A1, A3, A5, A7, RS5, RS3, Q2, S1, R8 modelleriyle başarıdan başarıya koşuyor..Bu zafer sayesinde sürücüler sıralamasında üçüncülüğe yükselen di Grassi, New York'ta 14 ve 15 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek son iki yarışın sonucuna bağlı olarak hâlâ ikinciliği elde etme şansına sahip. Brezilyalı sürücü, yarıştan önce takımına verdiği sözü tutarak, İsviçre'deki zaferini Zürih Gölü'ne atlayarak kutladı. 

Peş peşe ikinci zaferini ve bu sezon üçüncü zaferini kaydeden Audi Sport ABT Schaeffler, takımlar sıralamasında birinci sıradaki Techeetah'nın ardındaki yerini korurken, aradaki farkı 11 puan azaltmayı başardı.

Audi Q8 dört kapılı lüks bir coupé’nin pratik çok yönlülüğünü geniş bir SUV’nin avantajları ile bir araya getiriyor. Son derece donanımlı, kapsamlı bir bağlanabilirlik sunan ve arazi sürüşüne uygun dayanıklılığa sahip olan bu otomobil, hem iş seyahatleri hem de keyif amaçlı sürüşler için ideal bir yol arkadaşı.


Premium SUV'a Yeni Modeller Geliyor


Esnek, sportif, zarif: boyutsal ve mekan konsepti
Sportif dinamizm ve üst düzey prestij hissi Audi Q8’de markanın ürettiği diğer tüm SUV’lerden daha belirgin. 4,99 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve 1,71 metre yüksekliğindeki SUV coupé, kardeşi Q7 modelinden daha geniş, daha kısa ve daha yere yakın. Neredeyse 3 metreye ulaşan aks mesafesi sayesinde, iç mekan uzunluk ve yükseklik yönünden rakiplerinden daha ferah. Arka koltuklar yatırıldığında ise, bagajın toplam hacmi 1.755 litreye ulaşıyor.


Q ailesi için yeni dış tasarım
Etkileyici sekizgen tek parça ızgarası ile Audi Q8, Q ailesinin yeni yüzü. Dik konumdaki güçlü radyatör ızgarası, öne doğru uzatılan spoiler ve sert çizgilere sahip hava kanallarıyla birleşerek, otomobile kendine güvenen bir görünüm kazandırıyor. Zarif bir kavisle arkaya uzanan tavan ise hafif bir eğime sahip D sütunuyla buluşarak, 22 inçlik tekerleklere ev sahipliği yapan tekerlek kemerlerinin üzerindeki quattro çizgisinde son buluyor. Otomobilin birçok ayrıntısı, orijinal quattro tasarımını akla getiriyor. Otomobilde standart olarak LED farlar bulunuyor, HD Matrix LED teknolojisi ise opsiyonel bir donanım olarak sunuluyor. Hem gündüz farları hem de arka lambaları üç boyutlu görünümleri ile dijital bir karaktere sahip. 


Sportif bir sürüş deneyimi
Audi ve quattro, birbirinden ayrı düşünülemez. Bu, markanın en üst sınıf SUV’si Q8 için de geçerli. Tümüyle mekanik orta diferansiyel motorun ürettiği gücü ön ve arka aksa standart olarak 40:60 oranında aktarıyor. Gerektiğinde ise, gücün büyük kısmı daha fazla yol tutuşuna sahip olan aksa yönlendiriliyor. Buna ek olarak 254 milimetrelik zemin yüksekliği, ön ve arka çıkıntıların kısalığı ve yokuş aşağı iniş kontrolü sayesinde Audi Q8, asfaltın bittiği noktadan sonra da aynı performansla yoluna devam edebiliyor. Sönümleme kontrollü süspansiyon, Q8’de standart bir özellik. Audi aynı zamanda konfor ve spor modlarında adaptif havalı süspansiyonu da opsiyonel bir özellik olarak sunuyor. Bu versiyonda zemin yüksekliği yol koşullarına ve sürücünün tercihine göre 90 milimetre kadar oynayabiliyor.


Porsche, Audi, Mercedes, BMC ve BMW'den sonra o marka da bisiklet üretiyor


Standart özellik olarak gelen, direksiyon çevrildikçe dönüş oranını arttıran progresif direksiyona ek olarak, dört tekerlekten yönlendirme sistemi de opsiyonel. Bu sistemde 5 dereceye kadar yön değiştirebilen arka tekerlekler düşük hızlarda yapılan dönüşlerde çevikliği artırmak için dönüş yönünün tersine, yüksek hızlarda ise dengeyi artırmak için dönüş yönüne çevriliyor.

Dört tekerlekten çekiş sistemi, yeni yarı hibrit elektrikli otomobil teknolojisi (MHEV) sayesinde son derece verimli. Otomobilin 48 voltluk ana elektrik sisteminin iki önemli bileşeni var: lityum-iyon batarya ve bir kayışlı alternatör marş motoru. Fren esnasında bu sistem 12 kW kadar gücü geri kazanarak, tekrar bataryaya aktarıyor. 

Hassas ve net kontrol ve göstergeler
Yeni Audi Q8’in MMI dokunmatik ekranlı yönetim konsepti sayesinde otomobilin hemen tüm fonksiyonlarına iki geniş ekran vasıtasıyla ulaşmak mümkün. Üstteki 10,1 inçlik ekran, bilgi ve eğlence sistemi ile navigasyon tarafından kullanılırken, sürücü ise 8,6 inçlik ekran üzerinden otomobilin ısıtma ve havalandırma sistemi ile konfor fonksiyonlarını yönetebiliyor ve yazı yazabiliyor.


Kullanıcı bir düğmeye bastığında titreşim ve sesle geri bildirim alıyor. Buna ek olarak, sesli kumanda sistemi sayesinde Audi Q8 akıllı bir konuşma arkadaşına dönüşüyor. Sürücü, sisteme sesli komut verirken belirli kalıplara bağlı kalmak zorunda değil, örneğin yakındaki restoranları bulması için “Acıktım” demesi yeterli.


Tasarımıyla, yeni motoruyla Audi S1 EKS RX, şampiyonluğun en büyük adayı


Otomobilin göstergeleri, tümüyle dijital Audi sanal kokpitinde yer alıyor. Yüksek çözünürlüklü 12,3 inçlik ekran, çok fonksiyonlu direksiyon yardımıyla değiştirilebilen iki farklı görünüm seçeneğine sahip. Opsiyonel plus seçeneği ise sportif üçüncü bir görünüm daha sunuyor. Baş üstü göstergesi ayrıca navigasyona yardımcı olan kapsamlı bir şerit asistanı gibi önemli bilgileri ön cama yansıtıyor.


Audi'nin kamyonu olursa Tesla'ya rakip olurHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..