Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni Lada Granta HB, Lada Kalina HB, Datsun Mi-DO

Rusya'nın ve Doğu Avrupa'nın önde gelen otomobil markası Lada, Yeni Granta Serisi'ni satışa sundu.Yeni seride, öncekinden farklı olarak Hatchback ve Station Wagon versiyonları da var.Ekonomik otomobil sınıfında yeni yüzüyle Granta Serisi, Rusya kadar  bizim gibi Dolar ve Euro'nun etkilediği coğrafyalarda önemli bir seçenek aslında!


Renault Symbol II ve Lada Kalina (altyapı?) karışımı olarak ortaya çıkan Lada Granta ve yine kardeşi Datsun, On-DO Rusya yollarında birbirine rakipler.


Yeni Granta HB;  seride ki Sedan, liftback, SW versiyonları gibi 87, 98 ve 106 beygir seçenekli 1600 cc benzinli bir motora sahip.


Yeni Lada Granta Sedan Satışa Sunuldu
İlk Lada Vesta ile gördüğümüz X formatlı önyüz (tam olmasa da), X Ray modelinden sonra Yeni Granta Ailesi'nde de kendine yer bulmuş.


 İşte, Lada Vesta kostümü giymiş Yeni Lada Granta HB.
Lada'nın güncel ve yeni Granta ile Kalina modellerinin birbirine yaklaşması, benzemesiyle aynı sınıfta bulunan bu üç model belkide tek bir seriye dönüşecek.Haliyle maliyette azalacaktır!
Yeni Granta sedan ve liftback, önceki modelle aynı uzunluğa sahipken Yeni Granta HB ve SW ise şaşılacak şekilde Kalina HB ve SW ölçülerinde!
Bir yerde aracın adı Yeni Lada Granta ama aslında o bir  Yeni Lada Kalina HB.
Kısaca Lada, Opel Kalina'yı yenilemiş pardon Lada Kalina'yı makyajlamış.

Üstte Mi-DO, altta Kalina


Diğer taraftan Kalina, Opel Corsa II (1993 - 2001) üzerine inşa edilmiş bir otomobil aslında.Zaten ilk modellerindeki çizgiler bunu gösterirken o yıllarda  General Motor ile Lada arasındaki bir anlaşmanın ürünü.Opel, Peugeot Citroen Grubu'na satılmadan önce bir GM markasıydı. Ve yine bu anlaşmanın bir parçası olsa gerek Yeni Lada Niva üretilmeden yollara Chevrolet Niva olarak çıktı.


LADA'NIN SYMBOL'Ü ARTIK ALMANYA'DAÜstteki fotoğrafta Yeni Lada Granta Hatchback, altta ise Lada Kalina Hatchback


Nissan, 41 yıldan beri Türkiye'de olacaktıEn alttaki fotoğrafta da Datsun Mi-DO yer alıyor.
Unutmadan Hindistan'da üretilen uzak bir akrabaları var; Mahindra Verito Vibe.
Aslında o da, Renault Logan'ın HB modeli ama bu üçüzlerin akrabası olduğu da her halinden belli oluyor.


Keşke bizde de olsa!

Kaynaklar;
www.lada.ru
https://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=it&u=https://it.wikipedia.org/wiki/Lada-Vaz_Kalina&prev=search
https://chevrolet-niva.ru/
https://www.datsun.ru
http://www.mahindraverito.com

4 yorum:

 1. Demek o yüzden Opel Corsa ya benziyormuş :) Bende lada kendi yaptı zannetmiştim :)

  YanıtlaSil
 2. GM/GMC ile işbirliği varmış meğerse! :)

  YanıtlaSil
 3. Renault-Nissan-Mitsubishi'nin Lada'yı satın almasıyla birlikte Lada ilerideki yıllarda kendini daha çok geliştirecektir. Ürün pörtfeyi ve model yelpazesi ileride daha da genişleyecektir ve aileye yeni modeller katılacaktır

  YanıtlaSil
 4. Yılmaz bey Putin'in yerli makam aracı Aurus Senatı haber olarak paylaşırsanız çok güzel olur. Bizim daha doğru dürüst bir markamız bile yok iken Ruslar böyle bir araba yapmışlar helal olsun.. https://forum.donanimhaber.com/putin-in-yerli-makam-araci-aurus-senat-dunyaya-aciliyor--134819506

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..

TRT Spor Haberler