Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Dünyanın ve Türkiye'nin ilk tam modüler iş ve ulaşım makinası geliyor.Tabii ki YERLİ...

Türkiye'nin yerli, çok amaçlı ve en sıradışı aracı yakında hayata geçiyor.Bu araç, Türkiye'de olduğu kadar dünyada da bir ilk.Makinanın tasarımcısı ve imalatı yapacak  Modüler Makina'nın kurucusu  Mansuri Çaynak; Atatürk Barajı yapımı esnasında başlayan  iş hayatıyla oluşan tecrübelerini, dünyada benzeri olmayan  elektrikli modüler makinayı yapmak için kullandı.

Bu platformda ki araç, taşıma işini yaptıktan sonra bir saat içinde bir tekerlekli yükleyiciye veya toprak kazmaya yada bir tarım traktörüne dönüştürülebiliyor.Yapılacak işe göre, kısa sürede o amacı gerçekleştirmek için dönüşüm sağlanarak bir çok makinanın görevini tek bir makina gerçekleştiriyor.Hatta mayın tarayıcı -imha edici gibi farklı amaçlarda uygulanabiliyor.
Mansuri Çaynak, hayal ettiği bu makinayı gerçekleştirmek için 2017 yılında çalışmalara başladı.Teknopark İstanbul'un desteklediği proje, aşama aşama sonuca yaklaşıyor.


Türkiye'de otomobil, motosiklet ve araç üreten firmalar


Yüksek teknoloji içereren modüler yapıdaki araç,    tüm sanayi ve inşaat araçlarının görevlerini gerçekleştiren tek  bir makine olarak hibrit motoruyla, en az yakıt tüketimiyle sera gazı etkilerini azaltıyor.


Yerli pikap mı, yerli kamyonet mi?SUV tadındaki kamyonet hangisi?


 İkinci bir seçenekte,  elektrik motorlu olup tam akü versiyonuyla 8 saate kadar çalışıyor.Modüler Makina Firması'nın Yetenekleri: Sanal makine geliştirme, sanal testler, denetleyici geliştirme, HIL.


Milli ve yerli yüzde 100 elektrikli TRAGGER’a Design Turkey’de İyi Tasarım ÖdülüKaynak;
https://www.modulermakina.com
https://www.itohaber.com/haber/sektorel/209182/dunyanin_ilk_tam_moduler_is_makinasi_gun_sayiyor.html

3 yorum:

 1. Bunun bir de midibüs versiyonunu yapmak lazım. Şaka bir yana lego gibi değişebilen bir iş makinesi güzel bir fikir. Pratik ve teknolojik olursa başarılı olabilir. Hadi bakalım İNŞALLAH :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekleşeceğini, ülkemiz için faydalı olacağını ümit ediyoruz İnşaallah..
   Aslında bu modüler fikir; otomobil, pikap, SW, HB, iki kapılı, üstü açık, MPV, SUV araçlara uygulanabilecek bir bir sisteme de uyarlanabilir..

   Sil
 2. teşekkürler, güzel yazı sizi takip ediyorum

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..