Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Geleceğin yıldızının ismi Türk. Türk pilottan korkunç başarı, tarihi gün

Türkiye adına gurur veren bir tablo yaşandı..Türk Motor Sporları tarihine geçen gencimizin adı Can Öncü.2018 Moto3 Dünya Şampiyonası'nın son yarışını kazanan Can Öncü, Grand Prix tarihinin yarış kazanan en genç sürücüsü olarak da tarih sayfalarında yerini aldı.

Milli sporcumuz Can Öncü tarihi bir başarıya imza attı. 15 yaşındaki sporcumuz, Moto3 Dünya Şampiyonası’nın son etabı olan Valencia Gran Prix'sinde zirvede yer alarak, yarış kazanan en genç isim olmayı başardı. KTM Ajo takımıyla mücadele eden ve yarışa dördüncü sıradan başlayan Can Öncü, ilerleyen turlarda kontrolü eline alarak, liderliğe yükseldi ve kariyerinin ilk Moto3 birincilliğine ulaştı. Genç sporcumuz aynı zamanda 15 yıl 115 günle Grand Prix tarihinin yarış kazanan en genç pilotu unvanını da ele geçirdi. Bu rekor daha önce 15 yaş 170 günle Scott Redding'e aitti.

Islak zemşnde yapılan yarışta güçlü rakipleri Jorge Martin ve John McPhee'yi geride bırakan Can, Moto3'de birincilik kazanan ilk Türk pilot olarak da Türk Motor Sporları tarihine geçti. Sporcumuz kupasını Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Başkanı Vito İppolito'dan aldı.

Mustafa Kemal’in Uçakları – Türkiye’nin Uçak İmalat Tarihi (1923-2012)


İspanyol spor gazeteleri Marca ve El Mundo Deportivo, Can Öncü'nün başarısını, "Geleceğin yıldızının ismi Türk.", "Türk pilottan korkunç başarı, tarihi gün.", "Dünya Şampiyonası tarihinde kazanan ilk Türk" ifadeleriyle duyurdu.

Can Öncü, Red Bull MotoGP Rookies Kupası'nda da sezonu şampiyon tamamlamıştı. 
Yarışı ve zaferini değerlendiren Can Öncü, "Benim için bugün en önemli şey yarışı iyi noktalarda bitirmekti, ama podyumda bitirmeyi ya da kazanmayı beklemiyordum. Bu sabah pist koşulları yağmur nedeniyle çok kötüydü. Ancak yarış başladığında yağmur durmuştu. Bezzecchi ve Arbolino'nun düştüğünü gördüğümde, risk almaya karar verdim ve önce yarışı bitirmeye çalıştım. Ben büyük bir boşluk olduğunu gördüm, bu yüzden son birkaç tur sırasında durumu en iyi şekilde yönetmeye çalıştım. Sınırda sürmüyordum. Aslında, son turda çok yavaştım, ama görmediğim bir su birikintisinde kaydım. Hayatımın önünden önce benden önce flaş gördüm! Bu yarıştan önce hedefim, öğrenmek, deneyim kazanmak ve Moto2'ye çıkmadan önce Dünya Şampiyonası binicileri ile savaşmaktı. Sonunda hayalimi gerçekleştirmeyi başardım. Yarışı kazanabileceğimi düşünmedim ama bu konuda çok mutluyum. Herkese, Red Bull KTM Ajo ve Dorna'ya, son birkaç yıldır bana verdikleri destek için teşekkür etmek istiyorum. ” dedi.

 Kaynak;
Türkiye Motosiklet Federasyonu
 https://www.tmf.org.tr/Haberler/Can-oncu-den-Tarihi-Basari/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..