Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Toyota'nın otomobillerinde güvenliği Gardiyan sağlayacak!

Otonom sistemler, sensörler, kameralar geleceğin otomobilinde sıkça yer alacak teknolojiler..Bu yenlikleri Las Vegas'tan takip ediyoruz..
Toyota sürücüsüz otomobillerde güvenliği tam olarak sağlamak adına bir adım daha attı. Toyota Araştırma Enstitüsü, Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektronikleri Fuarı CES’te otonom araçlar için geliştirdiği yeni güvenlik sistemlerini tanıttı. Toyota, fuarda düzenlenen toplantıda araç üstü kameralar, sensörler ve 3 boyutlu animasyonlar ile hiç kimsenin yaralanmadığı otonom üç araçlı bir kazayı canlı olarak canlandırdı.

“Gardiyan Tam Güvenliği Sağlayacak”
Sürücüsüz otomobiller için 3 yıl önce çalışmalara başlayan Toyota, otonom sürüşe iki farklı noktadan yaklaşıyor. Bunlardan biri tamamen otonom olan “Şoför” modu ile aracın kontrolünü tamamen sürücüden alıyor. “Gardiyan” adı verilen diğer mod ise sürücünün aracı kontrol etme konusundaki kabiliyetini artırıyor. Herhangi bir kaza durumunda “Gardiyan” modunun devreye girip gerekli müdahaleyi yapması haricinde kontrol her zaman sürücünün elinde oluyor.

Bu yıl tanıtılan yeni sistemdeki “Gardiyan” modu insan ve makine arasındaki yetenek ve güçleri en iyi şekilde harmanlıyor. Modern jet uçaklarından ilham alınarak tasarlanan bu sistem ile Toyota kullanıcıları, pilotla birlikte uyum içerisinde çalışan jet uçağındaki sistemi kullanmış gibi oluyorlar. 


Türkiye' ye Kei Car Gerekir mi? Bence olmalı!


Yeni sistemin en büyük özelliği ise insan ve otonom modu arasında ayrı bir kapatma düğmesinin olmaması. Bu sayede iki özellik birbirini etkilemeden, kesintisiz ve uyum içerisinde çalışıyor. 


2019 Model Toyota Etios Sedan


Otonom araçtaki “Gardiyan” sisteminin daha akıllı bir makine haline gelmesine yoğunlaşan Toyota, özellikle kavşaklardaki tehlikenin azaltılması alanında büyük ilerleme sağladı. Bunun yanında güvenlik açısından eller direksiyonda ve gözler yolda olmasına karşın Gardiyan modu ile kullanıcılara daha çok sürüş keyfi sunuluyor. 


Konu ile ilgili videolara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz: 
Kaza: https://youtu.be/Lvizq-Z6n9c
Aniden araç çıkması: https://youtu.be/HultblVBorw
Simülasyon: https://youtu.be/Hkd6jRIfklg
Slalom: https://youtu.be/vHh-BCCE_dATürkiye’de satılan her 100 hibrit otomobilden 88’i Toyota


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..