Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Honda, Türkiye ve İngiltere fabrikalarını kapatacak, Civic Sedan 2021'de bantlara veda edecek

Yeni Honda Civic Sedan satışları 2018 yılında 23799 adet olmuştu.
2019'da ise diğer yerli ve ithal rakipleri gibi olumsuz etkilenecek.Aralık'ta bu rakamlar 3030, Ocak'ta ise 689 adet idi. Honda'nın zaman zaman Türkiye'de ikinci bir model imal edebileceği hatta bunun bir SUV bile olabileceği gündeme geliyordu.AB, İngiltere, maliyet, pazar derken
Türkiye'den bir otomobil yatırımının bir kaç yıl içinde çekilmesiyle zaten zorlaşan şartlarla düşen satış ve üretim rakamlarıyla yeni yatırımların gelmesi zor görünüyor.
Avrupa'da Ocak ayı satışlarında  bazı markalar dışında Audi, Fiat, Jeep,  Land Rover, Mitsubishi , Jaguar, Alfa Romeo gibi markalar kayıplar yaşarken Honda  yüzde 13,5 düşüşle 10,150 adet otomobil sattı. 


2018'de en çok hangi otomobil markaları, modelleri sattı?En çok satılan Egea, en az satılanlar arasında ise


Honda, 2018  yılında Çin'de  1.452.000,  Amerika Birleşik Devletleri'nde: 1.445.000 ve 
Avrupa:'da ise 136.000 adet araç sattı.Satış rakamları ve İngiltere'nin AB ile olan durumu Honda'nın yeni kararlar almasında etken.


Autonews.com'a göre; Kocaeli fabrikasının kapatılma kararı,  için “Türkiye ekonomisindeki yavaşlama ile ilgili değil” denirken Honda'nın, yeni elektrikli otomobillere yatırım yapacağı Çin, Japonya ve ABD gibi yüksek hacimli bölgelere odaklanılacağı yetkililerce ifade edilmiş.
Honda'nın Avrupa'daki üretim ve satışına dair ancak odakta İngiltere ve Türkiye'deki fabrikalarıyla ilgili basın açıklaması aşağıda yer alıyor;

"Honda küresel otomobil üretim ağını yeniden yapılandırıyor"

"19 Şubat 2019 - Honda bugün küresel üretim ağını yeniden yapılandıracağını açıkladı. Bu yeniden yapılandırma, küresel otomotiv endüstrisindeki köklü değişikliklerin bir yansıması olarak Honda’nın elektrikli otomobillere verdiği önemi artırmasının sonucunda ortaya çıkmıştır. Elektrifikasyonun yol açtığı önemli değişiklikler, Honda'nın üretim operasyonlarını revize etmesini ve faaliyetlerini yüksek üretim hacminin yakalanabileceği bölgelerde yoğunlaştırmasını gerekli kılmaktadır.

Bu nedenle, HUM (Honda UK Manufacturing Ltd.), mevcut model üretim ömrünün sonu olan 2021'de İngiltere'deki Swindon araç üretim tesisini kapatma önerisini bugün çalışanlarına iletmiştir. Tesis şu anda yılda 150.000 otomobil üretmekte ve yaklaşık 3.500 kişiyi istihdam etmektedir. Karardan etkilenen çalışanlarla görüşmelere bugün başlanacaktır.


Söz konusu küresel yapılanma Honda’nın Türkiye'deki otomobil operasyonlarını da kapsayacaktır. Honda Türkiye A.Ş. şu anda yılda 38.000 adet otomobil üretmektedir. Şirket, 2021 yılında mevcut Civic sedan modelinin üretimini durdurmayı bunun yanı sıra Türkiye'deki faaliyetlerini sürdürmeyi planlamaktadır. Honda Türkiye A.Ş. bu dönemde Türkiye’deki paydaşlarıyla yapıcı diyaloğunu sürdürmeye devam edecektir.

Honda Motor Avrupa Başkanı Katsushi Inoue; “Sektörümüzü etkileyen köklü değişikliklerin sonucunda, elektrifikasyon stratejimizi hızlandırmamız ve küresel operasyonlarımızı buna göre yapılandırmamız hayati önem taşıyor. Bunun sonucu olarak, üretim ağımızı geleceğe nasıl hazırlayacağımıza dair çalışanlarımızla masaya oturmak üzere zor bir karar aldık. Bu hiç de kolay olmadı. Bugünkü duyurunun çalışma arkadaşlarımızda yaratacağı tedirginlikten dolayı derin üzüntü duyuyoruz” dedi.

Honda’nın Avrupa merkezi İngiltere’de yer almaya devam edecek ve Avrupalı ​​müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanacak."


NiHAYET CiViC DiZEL TÜRKiYE'DE


Türkiye'de 2018'in en çok satan otomobil modelleri

Fiat Egea Sedan; 34.087 adet
Renault Megane Sedan; 29.381
Honda Civic Sedan;  23.799
Toyota Corolla;  23.576
Renault Clio HB; 22.638

Volkswagen Passat; 22.234

Yerlilik oranı
Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı'nın verilerine ki bunlar ilgili firmalarca gönderilen bilgiler olup otomobilde genel yerli katkı oranları % 45 ile 63 arasında yer alıyor. Yazımıza konu olan modelin ise yerlilik oranı 18.10 ile 29.40 arasında değişiyor.


2019 Yerli Otomobil Fiyatları

Kaynak;
http://www.odd.org.tr/
https://www.sanayi.gov.tr
Basın Bültenleri
https://europe.autonews.com/automakers/hondas-turkey-plant-closure-takes-place-collapsing-market?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter
https://www.otometre.com/2019/01/2018de-en-cok-hangi-otomobil-markalar.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..