Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

2019'un en çok satan otomobilleri; Egea, Megane, Corolla, Clio ve Doblo!!!

Toplam otomobil satışında Fiat Egea, Renault Megane Sedan ve Clio, hibrit otomobilde Toyota Corolla, elektriklide Jaguar I-Pace, ticaride ise Fiat Doblo önde gidiyor..2019'un ilk çeyreğinde; hibrit otomobilde 1219 adetle Toyota Corolla Hybrid ve elektrikli otomobilde ise 21 adetle de Jaguar l-Pace en çok satış yapan otomobiller

oldu.Son iki yılda en çok satan hibrit Toyota C-HR, en çok satan elektrikli ise Renault ZOE ve BMW i3 olmuştu.

 2019 Ocak-Nisan toplamında Türkiye otomobil satışları; ilk aylarında  2018 e göre 
 % 47,45 lik bir inişle 93 228 adet oldu.Aynı dönem geçen sene gerçekleştirilen satış rakamı 177 418 idi.

Türkiye otomobil satışları;  önceki yıla göre düşüşünü sürdürüyor.2019'un ilk 4 ayında en çok satan otomobil listesinin zirvesinde, ülkemizde imal edilen araçlar yer aldı; 
Fiat Egea; 13 676 adet,
Renault Megane Sedan; 6073 adet,
Renault Clio ; 5839 adet.

Otomobil ve  hafif ticari araç satış toplamında 
FIAT; 19 013 adet,
Renault; 16 781 adet,
Ford;13 351 adet,
Volkswagen; 11892 adetle ilk sıraları paylaştı.
En çok satılan ticari araç ise Bursalı Fiat Doblo oldu.

Bazı markaların toplam satış rakamları  ve toplam içinde en çok satılan modelleri şöyle;
Volkswagen; 11892/ Passat 3353,
Toyota; 6452/ Corolla 4207,
Honda; 4929/ Civic 4405,
Mercedes Benz; 3952/ C Serisi 1571,
BMW; 2410/ 3 Serisi 610,
Audi; 2246/ A4   886


Yüzde 100 Elektrikli, Milli ve Yerli; TRAGGER


TÜRKİYE’DE 1169 ELEKTRİKLİ ARAÇ TRAFİĞE ÇIKTI
2019’UN İLK ÇEYREK DÖNEMİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATIŞ RAKAMLARI AÇIKLANDI


Elektrikli ve hibrid otomobil sayıları Türkiye’de artmaya devam ediyor. Buna göre 2019’un ilk çeyreğine ait açıklanan toplam otomobil satışları 1853’e ulaşırken, bunun 1810 adedi hibrid modellerden, 43 adetlik bölümü ise %100 elektrikli modellerden oluştu. Geçtiğimiz yıl toplam 155 adet satılan elektrikli otomobil sayısının bu yıl sonunda 200’ü geçmesi bekleniyor. TEHAD Başkanı Berkan Bayram, son rakamla birlikte Türkiye’de toplam 1169 elektrikli aracın trafikte olduğunu belirtti.

Türkiye’de elektrikli ve hibrid otomobillerin 2019’a ait ilk satış rakamları belli oldu. 
Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) tarafında açıklanan rakamlara göre Türkiye’de satılan Elektrikli ve Hibrid otomobil modellerine ilişkin rakamlarda artış görünüyor. Geçtiğimiz yılın ilk 3 ayında toplam 1291 adetlik satış rakamına ulaşan pazar, bu yıl 1853 adete ulaştı. Bu yılın ilk 3 ayında gerçekleşen 1853 adetlik otomobil satışlarının 43 adetlik bölümünü %100 elektrikli modeller oluştururken, hibrid motor seçeneğine sahip modellerin satış adeti 1810 olarak gerçekleşti. Satış rakamlarını değerlendiren TEHAD Başkanı Berkan Bayram, geçen yıla oranla artışların devam ettiğini kaydederek yıl sonunda elektrikli otomobil satış rakamlarının 200’ü geçmesinin beklendiğini ve bugün Türkiye’de trafikte olan elektrikli otomobil sayısının son verilerle 1169’a ulaştığını belirtti. Pazara bu yıl yeni giren modellere de değinen Bayram, “Elektrikli modellerde Jaguar I-Pace toplam 21, hibrid modellerde ise Toyota Corolla 1219 adetlik satışla ilk çeyreği zirvede tamamladılar. Yine bu yıl ilk kez pazara katılan elektrikli modellerden Smart Fortwo EQ ise birinci çeyrekte 7 adet satışla güzel bir başlangıç yaptı.” dedi. 

ÖTV ve MTV elektrikli otomobil pazarına takoz koyuyor
Avrupa’da yıllık satış rakamları milyonları bulurken Türkiye’de yıllık satış rakamlarının beklenenin çok altında kaldığını ifade eden Berkan Bayram, elektrikli araç satışlarına destek verilmesi gerektiğini vurgulayarak ÖTV ve MTV’nin elektrikli otomobil pazarının büyümesinin önündeki en büyük engellerden olduğunu söyledi. Bayram, şöyle konuştu: “Avrupa’da elektrikli otomobil satışları yıllık bir milyon adete ulaşırken, Türkiye’de son 7 yılda henüz 1169 elektrikli araç trafiğe çıkabildi. Yıllık satış rakamları ise yılda 200’e henüz ulaşmadı. Burada ÖTV ve MTV'nin önemli bir engel yarattığını görüyoruz. Ülkemizde elektrikli otomobil vergi oranları KW gücüne göre %3 - %7 - %15 oranlarına sahip. Yani %145 ÖTV oranına sahip bir aracın muadil elektrikli modelini, %15 ÖTV oranı ile alabilmek mümkün. Liste fiyatı üzerinden KDV dahil %163’lük vergiye sahip bir araç için KDV dahil %33 oranında vergi ödeyerek bir elektrikli otomobile sahip olabilirsiniz. Aradaki vergi farkı %130 olmasına 


%100 elektrikli iş makinası Hidromek Hicon, İnovasyon Haftasında Sergilendi


rağmen, ilk alım maliyetleri yüzünden tüketici elektrikli otomobilden uzak durmakta. Özellikle geçtiğimiz yıl kanunlaşan ve hiçbir ülkede uygulanmayan elektrikli otomobildeki MTV'nin, acilen kaldırılması, şirket adına alınan elektrikli araçlar için çevre destek primi olarak ek vergi teşviği sağlanması, tüketici adına ilk alım bedelinde sağlık destek primi olarak teşvik sağlanması gerekmektedir. Bu bakımdan tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Elektrikli ve Hibrid araçlara vergisel teşvik sağlandığı zaman sadece satış rakamlarında değil, tüm sektörü olumlu etkileyen değişimlerin yaşandığını hissetmek mümkün olacaktır.”


Yerli firma Koluman'dan Yeni LSA4 ve Derman.Zorlu şartlar için


Avrupa otomotiv sektörü 2030’a hazırlanıyor
Dünya otomotiv pazarının 2030 yılında %30'unun elektrikli ve hibrid araçlardan oluşacağını, Avrupa ülkeleri genelinde ise bu oranın %70'e çıkacağını belirten TEHAD Başkanı Berkan Bayram, "Geleceğin %100 elektrikli araçlarda olduğu gerçeği karşısında tüm plan ve programlarımızı bu teknolojiye dönük yapmak zorundayız. Görünen o ki, 2030 yılına geldiğimizde dünya otomotiv pazarının %30'u elektrikli ve hibrid araçlardan oluşacak, Avrupa ülkeleri genelinde ise bu oran %70'e çıkacaktır. Özellikle tüm Avrupa ülkelerinde, üretimi ve şehir içindeki dolaşımı sınırlandırılan dizel otomobillere yönelik, ülkemizde de önlemler acilen alınmalıdır. Avrupa ülkeleri gibi devlet olarak bizim de, sıfır emisyon hedefi ile yola devam etmemiz öncelikli adımımız olmalıdır. Bu çerçevede dizel motorlu otomobiller için ek karbon vergisi getirmeli, buradan sağlanacak vergi geliri ile elektrikli otomobillerin ilk alım maliyetinde teşvik sağlanmalıdır. 2030 yılı için sıfır emisyon hedefini vizyonuna alacak olan devletimiz, çok kısa bir süre içerisinde, doğrudan istihdam artışının ve yatırım kanallarının çeşitlendiğini görebilecektir.” açıklamasını yaptı.


İnovasyon Haftası'nda İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden 6 Rotorlu Uçan Araba da Vardı


İkinci elde elektrikli araç arayışı başladı
Türkiye’de her yıl elektrikli ve hibrid otomobil pazarına giren yeni modellerin olduğunu ve yıl sonuna kadar 40’a yakın modelin pazara gireceğini belirten Berkan Bayram, “Türkiye’de tüketicilerin elektrikli araçlara büyük ilgi duyduğunu, Nisan ayında düzenlediğimiz Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası’nda canlı olarak gördük. Kullanıcılar bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve yeni çıkan modelleri merak ediyor. Ancak bu araçlara sahip olma konusunda ilk alımdaki maliyetler ve vergi yükü, binlerce insanı ikinci el piyasasında bir arayışa itiyor. Bu sınırlı bir piyasa da olsa, devlet desteği ile daha çok cazip hale getirilebilir.” dedi.

AĞIR TİCARİ ARAÇ PAZARINDAKİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Ağır ticari araç satışlarındaki düşüş Nisan ayında da devam etti. Ocak-Nisan döneminde toplam pazarda 2.030 adet kamyon ve çekici satışı gerçekleşti. 2018 yılının aynı döneminde gerçekleşen toplam 6.327 adetlik satışa göre pazar 2019 yılının ilk dört ayında yaklaşık yüzde 68 daraldı. Ocak-Nisan döneminde Türkiye’de 1.309 adet kamyon, 721 adet çekici satışı yapıldı. 


“Tahminler revize edilebilir”

TAİD Genel Başkanı İlhami Eksin ağır ticari araç pazarında 2019 yılının ilk 4 ayını değerlendirirken “Ağır ticari araç pazarındaki daralma devam ediyor. Belirsizlikler ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar taleplerin ötelenmesine neden oluyor. Markalar hedeflerini revize etmek durumunda kalabilirler. Yılın ikinci yarısında pazarın kayıplarını telafi etmesi için bu belirsizliklerin azalması, faiz oranlarının makul bir seviyeye gelmesi ve döviz kurlarında stabilizasyona ihtiyaç olduğunu gösteriyor. İnşaat sektöründeki durağanlık kamyon satışlarına yansırken, yılın ikinci yarısında çekici satışlarında uluslararası çalışan firmaların ötelenen taleplerinin tekrar gündeme gelebileceğini düşünüyoruz. Pazarla ilgili yılbaşında yaptığımız değerlendirmelerde ilk yarının siyasi ve ekonomik gelişmeler nedeniyle bekleme durumunda geçeceğine, yılın ikinci yarısında hareketlenmenin yaşanacağını düşünüyorduk. Toplam pazar öngörümüz ile paralel ilerliyor ancak derinlik bakımından tahminimizden aşağıda seyrediyor. Düşüş eğilimi bu şekilde devam ederse Pazar rakamlarını revize etmek gerekebilir.” dedi.


BMC'nin 2019 kamyon fiyatları açıklanırken otobüs fiyatları da güncellendi!!!Kaynaklar;
TAİD, TEHAD, ODD ve basın Bültenleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..