Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Otokar, otomobil mi üretecek?

Otobüs, minibüs, kamyon ve savunma araçları imal eden Otokar, otomobil üretebilir mi? Bu sorunun cevabını bilmiyoruz ama otomobil üretmek için önünde bir yasak veya sıkıntı yok.Hatta bunun için bir ön çalışma yapıp bir otomobilde tasarlamışlar..

Otokar'ın otomobili; engelli yolcu taşımaya uygun bir araç olup bu haliyle kent içinde taksi olarak ta rahatlıkla hizmet verebilecek bir yapıda.

Taksi versiyonu sürücü koltuğu dışında ortada bir arkada 3 olmak üzere dört koltuğa sahip.

Otokar'ın bu çalışması 2011 yılında tescillenmiş.
Otomobilin tamponu, motor kaputu ve ön cam neredeyse tek hat şeklinde olup tavan çizgisi arkaya doğru yükselen bir formda.


İzmirli Kodeco'dan Elektrikli ve Güneş Enerjili Araç Geliyor; ECOMODSol tarafta sadece sürücü kapısı bulunurken sağdaki tek kapı,
 arka tekerleğin önünde yer alıyor.


Otokar'ın Yeni Zırhlı Pikabı

Araç  dış tasarım ve iç mekan olarak  minivan tarzındayken   çok farklı görevlerin üstesinden de rahatlıkla gelecek gibi görünüyor.


Temsa Global, kamyon üretseydi böyle görünecekti!


Aracın kokpiti sade ve geniş. görünüyor.
Direksiyon, Otokar  Sultan ve Tempo modellerinde kullanılanlarla aynı!


%100 elektrikli iş makinası Hidromek Hicon, İnovasyon Haftasında Sergilendi
Kaynak; Turkpatent.gov.tr

2 yorum:

 1. Yılmaz bey yanlışınız olmasın? Bu proje Karsan ın New york taksi projesi (Karsan V1) değil miydi?
  Yanılmıyorsam Karsan ın da Koçlarla alakası vardı? Projeyi Otokar a mı devrettiler? Keşkeeee diyeceğim ancak Koç grubu yerli otomobil üretmez. Yabancı ortakları izin vermez.

  YanıtlaSil
 2. Karsan, Koç Grubu firmalardan biriydi.Sonra Yine Koç Grubunda görev almış ve aileden biri olan İnan Kıraç ve ortaklarıyla Kıraça Şirketler Topluluğu kuruluşlarından bir oldu Karsan. Yine aynı grup tasarım v.b konularında çalışan Hexagon firmasıyla beraber bahsettiğiniz Karsan V1 (New York Taksi Projesinde de vardı) ortaya çıktı.Otokar'ın bu tasarımı V1 ile benzeştiği noktalar var.
  Göründüğü kadarıyla bu tasarım sadece bir çalışma olarak kalmış.
  Diğer taraftan Otokar, sadece Koç Grubu na ait olduğunda otomobil konusunda bir bağı yok ama Otosan ve Tofaş ın sattığı araçlarda rakip olmaz kolay kolay!
  Bazende ilginç durumlar olabiliyor; Otoyol, Otokar içinde eritilmeden önce Otokar Sultan ile Otoyol imali Iveco Eurobus rakipti.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..