Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Bentley’nin geçtiğimiz yıl duyurduğu ve 100’üncü yıl kutlamaları çerçevesinde hayata geçirdiği Blower Devam Serisi’nde önemli bir aşama kat etti.

Motorsporlarının ve Bentley markasının efsane ismi Sir Tim Birkin tarafından tasarlanan ve bizzat yarışlarda kullandığı, süperşarjlı 4.398 cc’lik ‘Team Blower’ın 12 otomobilden oluşan devam serisinin dijital modellemesi tamamlandı

Pandemi döneminde evden çalışan Bentley ekibi, lazer tarama ve hassas ölçüm yöntemlerini kullanarak, seride yer alacak otomobillerin yeni parçalarının üretimi için dijital bir model oluşturdular.

Bentley Mulliner'in Klasik Otomobiller bölümünün çalışmalarıyla oluşturulacak serideki otomobiller, dünyanın savaş öncesi ilk yarış otomobili devam serisini oluşturacak. 

Şimdiden satışı yapılmış olan bu 12 modelin yeni sahipleri, halen araçlarının renk ve tasarım opsiyonlarını belirleme aşamasındalar.Bentley’nin geçen yıl duyurduğu ve 100. Yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirmeyi planladığı Blower Devam Serisi projesinde önemli bir adım atıldı: yeni otomobiller için ana tasarım ve mühendislik referansını oluşturacak olan dijital CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) modeli tamamlandı. 

12 yeni Bentley Blower’ın yer alacağı serideki otomobillerin her biri, Sir Tim Birkin'in tasarladığı ve yarışlarda kullandığı 1929 Team Blower'ın eksiksiz bir mekanik kopyası olmanın yanı sıra muhtemelen günümüzde dünyanın en değerli Bentley otomobilleri olacak. 
Devam serisindeki otomobiller, Bentley Mulliner'ın Klasik otomobiller bölümünde çalışan özel bir ekip tarafından üretiliyor. Kısa süre önce restore edilen 1939 Bentley Corniche ile deneyim kazanan ekip, bu yeni otomobil serisini hayata geçirmek için ihtiyaç duyulan parçaları yeniden tasarlamak ve üretmek üzere şu anda klasik otomobil uzmanlarından oluşan bir ekiple birlikte çalışıyor. 

Evde, ortalama 1200 saat çalıştılar 
Bentley'nin Team Blower otomobili parçalarına ayrıldıktan sonra, dijital ortamda yeniden birleştirildi. Bu amaçla hassas lazer taraması ve ölçüm yöntemlerini kullanan ekip, 70 grupta 630 bileşenden oluşan ve toplam boyutu 2 GB'dan fazla olan son CAD modelini oluşturdu. 
COVID-19 krizi nedeniyle evlerinden çalışan iki özel CAD mühendisinin, tarama verilerinden ve ölçümlerden faydalanarak modeli baştan sona hazır hale getirmesi 1200 adam-saat sürdü. Sonuçta ortaya, 1920'lerde üretilmiş bir Bentley otomobilin doğru ve eksiksiz ilk dijital modeli çıktı. 

CAD modeli, parça tasarımı ve geliştirilmesine yardımcı olmasının yanı sıra, bireysel müşterilere ait otomobillerin tasarımına da yardımcı oldu. Bentley Tasarım ekibi, verilerden hareketle doğru ve tam renkli görüntüleri oluşturabildi. 


12 model de şimdiden satıldı 
Devam Serisindeki otomobiller mekanik açıdan Team Blower ile bire bir aynı olacak bu 12 yeni otomobilin her biri, şimdiden dünyanın dört bir yanındaki klasik otomobil koleksiyoncularına satılmış durumda. Yeni modellerin sahipleri şu anda kendi dış ve iç renk paletlerini ve malzemelerini seçme sürecindeler. Böylece yeni serideki otomobiller, görsel açıdan seleflerinden ayrılacak. 

Team Blower Otomobilleri 
Yarışlara katılmak üzere Birkin tarafından 1920'lerin sonunda sadece dört orijinal 'Team Blower' otomobil üretildi. Bu otomobillerin her biri, Avrupa'daki pistlerde boy gösterdi. Serinin en ünlü otomobili olan, bizzat Birkin'in kullandığı, UU 5872 plakalı, 2 Numaralı Takım Otomobili, Le Mans'da yarıştı ve 1930'da Bentley Speed Six'in elde ettiği zaferde önemli bir rol oynadı. Bugün Devam Serisine temel teşkil eden ve bizzat Bentley'e ait olan HB 3404 şasi numaralı Team Blower otomobil, işte o otomobil. 
1920'lerin orijinal kalıpları, takımları ve bir dizi geleneksel el aletinin yanı sıra en son üretim teknolojisi kullanılarak 12 takım parça üretiliyor ve ardından Bentley Mulliner'ın yetenekli klasik otomobil teknisyenleri yeni Blower'ları monte ediyor. 

Bentley'nin orijinal Team Blower Otomobili daha sonra yeniden monte edilecek. Bu aşamada klasik otomobil ekibi, gerekmesi halinde sağduyulu ve koruma amaçlı mekanik bir restorasyon da yapmak kaydıyla ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirecek ve otomobili 1929'daki orijinal haline getirecek. 

Bugün hala düzenli olarak yolları arşınlayan 90 yaşındaki otomobil, 2019 Mille Miglia yarışını, Goodwood Hız Festivali kapsamındaki tırmanma etaplarını ve Laguna Seca'da bir geçit töreni de dahil olmak üzere Kaliforniya sahillerinde kısa bir turu tamamladı. Ayrıca 2019 Pebble Beach Concours d'Elegance'da diğer üç Team Blower otomobilinden ikisiyle birlikte boy gösterdi. 
Orijinal Team Blower'ın devamı olan yeni Devam Serisindeki otomobillerin her birinde dört silindirli, 16 valfli motorların yanı sıra dökme demirden silindir gömlekleri ve sökülmez, dökme demirden silindir kapağı bulunan bir alüminyum karter bulunacak. Süperşarj ünitesi, Amherst Villiers Mk IV root tipi süperşarj ünitesinin bire bir replikası. 4398 cc'lik motorun 4.200 rpm'de 240 bhp güç üretmesini sağlar. Otomobil; Bentley & Draper amortisörlerin kopyalarına, yarı eliptik yaprak yaylı süspansiyona ve preslenmiş çelik bir şasiye sahip olacak. Bentley-Perrot 40 cm (17.75”) mekanik kampanalı frenler ile sonsuz dişliye sahip, sektörlü direksiyon düzeninin yeniden oluşturulmuş versiyonları şasiyi tamamlayacak. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..