Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimi, geleceğin araç mimarileri için yazılım yoğunluklu sistemlere yönelik tek bir kaynak oluşturacak.

 Bugünün otomobilleri, yazılımlar ve elektronik ürünler sayesinde değişiyor. Yazılım yoğunluklu elektronik sistemler pazarının, 2030 yılına kadar her yıl yaklaşık yüzde 15 büyümesi bekleniyor. Bu pazardaki lider pozisyonunu daha da güçlendirmeyi 


hedefleyen Bosch, yeni bir bölüm olan Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimini kuruyor. 2021 yılının başından itibaren mevcut ve yeni müşteriler, elektronik sistemleri ve gerekli yazılımları tek bir kaynaktan, yani yaklaşık 17.000 çalışanın görev yaptığı bu bölümden alacak. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite Çözümleri Sektöründen sorumlu Başkan Dr. Stefan Hartung, “Şu anda bile bir araçta yaklaşık 100 milyon satırlık yazılım kodu bulunuyor. Sadece çok geniş bir elektronik ve yazılım uzmanlığı yelpazesine sahip olan bir şirket, mobilitenin geleceğini şekillendirebilecek konumda olacak” dedi. 

Daha fazla sofistike elektronik ürüne ve daha fazla yazılıma geçiş giderek hız kazanırken, otomotiv mühendisliğinin karmaşıklığında dikkate değer bir artış yaşanıyor. Bosch’un yeni iş biriminin hedefi, etki alanları arası (cross-domain) yazılım ve elektronik çözümleri aracılığıyla bu karmaşıklığı azaltmak olacak. Ayrıca birim, yeni araç işlevlerinin çok daha hızlı bir şekilde aktif edilmesini hedefliyor. Bunu başarabilmek için Bosch, sürücü destek sistemleri, otonom sürüş, araç içi bilgi-eğlence sistemleri, güç aktarma çözümleri ve araç gövde elektroniği alanlarından yazılım, elektrik ve elektronik mühendislerini yeni birimde görevlendirdi. Hartung, “Bosch, bir otomotiv elektroniği öncüsüdür. Ayrıca, uzunca bir süredir bir yazılım şirketidir. Gelecekte de yeni iş birimimizin, araçların dijitalleştirilmesinde daha fazla ilerleme kaydedeceği öngörülüyor” dedi.
Yazılım, geleceğin otomobillerinde önemli rol oynayacak 

On yıl önce bir otomobilde yaklaşık 10 milyon satır yazılım kodu bulunurken, otonom araçların yazılımları 300 ila 500 milyon satır kod içerecek. Bunu bir bağlamda ifade etmek gerekirse, bir milyon satır yazılım kodu yaklaşık 18.000 basılı sayfaya denk geliyor. Harald Kroeger, “Yazılımlar, gelecekte bir aracın özelliklerinin ve sağlayacağı hissin belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak. Otomobillerin çok daha akıllı olmasına yardımcı olacak ve sürücülere somut bir fayda sağlayacak” dedi. 


Teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch, araç yazılımlarının öneminin farkına çabuk vardı ve yaklaşık 40 yıldır şirket içerisinde yazılım geliştiriyor. Şirket, buna her yıl 3 milyar Euro yatırım yapıyor. Ayrı birimlerdeki geleneksel yazılım mühendisliği giderek sınırlarına yaklaşıyor. Bu nedenle Bosch, yeni Mobilite Bilişim Çözümleri biriminde otomotiv yazılım mühendisliği kaynaklarını bir araya getiriyor. Kroeger, “Yazılımların tek bir kaynaktan sağlanması, otomobillerin daha dijital hale getirilmesine ilişkin büyük zorluğa olan yanıtımızdır” dedi. Kroeger’a göre, gelecekte hem araç bilgisayarlarının ve kontrol ünitelerinin dayanacağı yazılımları, hem de park destek ve şeritte kalma destek sistemlerinden müzik yayınına kadar araç işlevlerine yönelik yazılımları bu yeni birim geliştirecek. Sonuç, kullanıcılara yazılım güncellemeleriyle sunulan yeni işlevlerin çok daha hızlı bir şekilde kullanıma girmesi olacak. Bu, otomobil üreticilerinin kendi müşterilerine entegre bir sürüş deneyimi sunmasını sağlayacak. 


Otomotiv elektroniğinde dönüşümün aktif olarak şekillendirilmesi 

Bosch ek olarak, araçların E/E (elektrik/elektronik) mimarisinin geleceğe uygun hale getirilmesini sağlamak için büyük bir çaba sarf ediyor. Bu nedenle şirket, yeni iş birimini aynı zamanda araç bilgisayarları, kontrol üniteleri ve sensörlerin geliştirilmesinden sorumlu kılıyor. Bunların sorunsuz etkileşimi, gelecekte oldukça önemli olacak. Kroeger, “Mobilite Bilişim Çözümlerinin ana görevi, elektronik sistemlerin karmaşıklığının kontrol edilebilir hale getirilmesi olacak. Ayrıca, sistemlerin mümkün olabildiğince güvenilir olması sağlanacak” diye konuştu. Bu konuda Bosch, modern araçların dijitalleştirilmesine yönelik teknik dayanak olarak özellikle güçlü araç bilgisayarlarına odaklanıyor. Aracın her bir parçasına daha da fazla işlevin eklenmesiyle birlikte bu bilgisayarlar, ayrı kontrol ünitesi görevlerini birleştiriyor. Kroeger, “Bugünün premium araçlarında 100’ün üzerinde kontrol ünitesi var. Bu sayı kompakt araçlarda bile 30 ila 300 arasında. Böylesine güçlü bilgisayarlar, bu rakamları önemli ölçüde azaltmamızı sağlayacak” dedi. Kokpit ve bağlanabilirlik işlevleri, sürücü destek sistemleri, otonom sürüş ve güç aktarım mekanizması için olmak üzere araç bilgisayarları artık ilk kez bir alanlar arası birim tarafından geliştiriliyor. Sonuç, aracın her noktasında tutarlı bir IT mimarisi olacak. Böylece tüm elektrikli ve elektronik aksamlar mükemmel bir şekilde uyumlu olacak. Pazara ve müşterilere daha yakın 

Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimi ile Bosch, müşterilerine araç elektroniğini ve yazılımları tek bir kaynaktan sunabilecek. Kroeger, “Araç içerisinde daha fazla dijitalleşmeye yönelik dinamik değişim, yeni birimimizin yapısını önemli ölçüde belirleyecek. Yeni oluşumumuz hem pazar hem de müşterilerimiz açısından yeni gereksinimleri daha iyi karşılamamıza imkan sağlayacak” dedi. 

Bu nedenle, 2021 yılının başından itibaren tüm Araç Multimedya Sistemleribölümü ve yazılım yoğunluklu, etki alanları arası (cross-domain) elektronik sistemler geliştiren Güç Aktarma Çözümleri, Şasi Sistemleri Kontrolü ve Otomotiv Elektroniği bölümlerinin ilgili birimleri yeni Mobilite Bilişim Çözümleri bölümünde bir araya gelecek. Bu, yeni birimin 20’nin üzerinde ülkede 40’tan fazla lokasyonda yaklaşık 17.000 çalışana sahip olacağı anlamına geliyor. 


Üretim uzmanlığı bir araya getiriliyor

Bosch, bu yılın nisan ayında Mobilite Çözümleri faaliyet alanının tüm elektronik üretim faaliyetlerini bir araya getirdiğini duyurmuştu. Otomotiv Elektroniği bölümü, artık tüm araç alanlarında kontrol ünitelerinin ve araç bilgisayarlarının üretimini koordine ediyor. Böylece şirket, üretim operasyonlarında da sinerji sağlıyor. Yeni üretim ağı, 14 ülkedeki 21 tesiste yaklaşık 24.000 çalışanı kapsayacak. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..