Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Scania Hibrit Kamyonu Güneşten Şarj Edecek

Scania plug-in hibrit kamyona güç sağlamak için güneş pili kaplı bir treyler geliştirilmesine destek veriyor. İlk testler, İsveç'te yüzde 5-10 ve güneşli güney İspanya'da bu miktarın iki katı olası yakıt tasarrufu sağladığını gösterdi. 


 


Proje kapsamında, İsveçli nakliye firması Ernst Express tarafından yanları ve çatısı 140 metrekarelik toplam alanı olan 18 metre uzunluğunda güneş pili kaplı bir treyler çalıştırılacak. İsveç'te güneş panellerinin yılda toplam 14.000 kWh üretmesi bekleniyor.İsveç'te yüzde 10'a varan yakıt tasarrufu

Bir ön çalışmada, İsveç'in ortasındaki operasyonlar simüle edilerek yüzde 5-10 potansiyel yakıt tasarrufuna ulaşıldı. İsveç'te ilkbahardan sonbahara kadar enerji üretmeye yetecek kadar güneş ışığı olurken, yılın geri kalanında yetersiz oluyor. Buna karşılık, güney İspanya, yüzde 80 daha fazla güneş ışığı oranına sahip olmasıyla sağlanan yakıt tasarrufu da buna paralel olarak artıyor.

3 yorum:

 1. Güzel fikir. Hatta çekiciler sürücüsüz şekilde yapılabilir. Böylece kabin olmadan sadece alt bölüm ve kontrol üniteleri ile bu güneş enerjili treyler çekilebilir. Sürücüsüz kabin daha hafif olacağından daha fazla menzil sağlayacaktır.

  YanıtlaSil
 2. Aslında çekici ve kamyonlar sürücüsüz olurken kabin, motor v.b. şeyler için yer harcanmaz! Sadece kamyon olarak işlev görürür. uzunluk azalır.Zira kabin ve çekici bölümü olmayacak aracın alt veya yanlarına konumlandırılacak elektrik motoru , batarya v.s.. Hem yollarda bu tip araçlardan kaynaklanan yoğunluk nispeten azalacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelecekte kamyoncuların iş bulması da zorlaşacak desenize. Teknoloji geliştikçe insan işgücüne ihtiyaç azalıyor.

   Sil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..