Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Hyundai, gelecekteki “Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlar - FCEV” stratejisine bir yarış aracı ekliyor

Hyundai, Forze Hydrogen Racing ile ortaklık yaparak farklı bir projeye daha imzasını attı. Yakıt hücresindeki gelişimleri yakından takip eden ve aynı zamanda hidrojenle çalışan elektrikli yarış otomobilleri tasarlayan Forze adlı şirket, 60’tan fazla öğrenciden oluşan genç ve dinamik bir ekip. İlk tesisini 2021 yılında tamamlayacak olan Forze, daha sonra 2022'de de ilk resmi yarış otomobilini üretmiş olacak. Bu proje kapsamında, dünyanın en hızlı yakıt hücreli yarış otomobili olması beklenen özel araç, 300 km/s’nin üzerine üç saniyeden daha kısa bir sürede ulaşacak.Toplam 1.500 kg ağırlığa sahip otomobil, 240W gücünde iki yakıt hücresiyle donatılacak. Ayrıca, 600W gücündeki elektrik motoruyla beraber gücünü dört tekere eşit bir şekilde aktaracak. Tamamen öğrencilerden kurulu olan Forze ekibi, teknik destek konusunda Hyundai Motor Avrupa Teknik Merkezi (HMETC) uzmanlarından ve mühendislerinden de yardım alacaklar. 
Hyundai Motor Avrupa Teknik Merkezi Araç Geliştirme Müdürü Tyrone Johnson, proje ile ilgili olarak şunları söyledi. "Forze, genç beyinlerden oluşan ve yarış pistlerine yakıt hücresi mobilitesini getirme konusunda bir heyecanlı bir ekip. Biz de Hyundai olarak, Forze ile bu ortaklığa girmekten mutluluk duyuyoruz. Yakıt hücresi alanındaki uzmanlığımızı Forze’nin yarış pistlerine olan ilgisiyle birleştirerek gelecek adına çok heyecan verici ürünlerin doğmasına imkan tanımış oluyoruz”. 


5 yorum:

 1. Editör bey yıllardır hep merak etmişimdir Hyundai neden caddy, doblo, fiorino, kangoo tipinde bir hafif ticari araç üretmiyor acaba ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Uzakdoğulu markaların bu sınıfta pek araçları yok; Son yıllarda bir dönemliğine Kangoo Nissan Kubistar oldu.Şu anda Nissan NV250. Şimdi Toyota Proace City.
   https://www.nissan.es/vehiculos/nuevos-vehiculos/nv250.html

   Sil
  2. Editör bey Uzakdoğulu markalar hafif ticaride rakiplerine göre kısır ve zayıf kalıyorlar. Hatırlarsınız bir dönem Toyota Hiace vardı Hyundai H100 ve Starex'i vardı sonra H1 geldi ama tutulmadı. Hyundai marka tarihinde doğru dürüst pikap ürettiği bile yok bir zamanlar Pony pikap vardı markanın ondan başka pikap üretmişliği falan yok

   Sil
  3. Kore ve japon markaları yeni hafif ticari araçlarını getirmediği yada reklamını-tanıtımını yeterli yapmadığından/yapamadığından kaynaklanıyor.

   Sil
 2. Evet. Editör bey çok doğru bir tespit.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..