Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yerli otomobil TOGG, mobilite alanında iF Tasarım Ödülü’nü alan ilk Türk markası oldu

TOGG, 2022 yılı son çeyreğinde ilk seri versiyonunu banttan indireceği C-SUV modeli ile dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden iF Design Award’da, Türkiye’den mobilite alanında ödül kazanan ilk marka oldu. TOGG tasarım ekibinin 150 bin saatlik çalışması, Pininfarina’nın stratejik ortak olarak iş birliği ve Murat Günak’ın yönlendirmesiyle tasarlanan C-SUV, "Profesyonel Konsept" kategorisinde ödüle layık görüldü.
TOGG, dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden iF Design Award 2021’de (iF Tasarım Ödülleri), C-SUV modeliyle mobilite alanında önemli bir başarıya imza attı. Uluslararası alanda tasarım mükemmelliği simgesi olarak bilinen ve 1954 yılından bu yana verilen iF Tasarım Ödülleri’nde bu yıl 52 ülkeden 10 bine yakın ürün ve proje yarıştı. 21 ülkeden 98 bağımsız jüri üyesi, dünyanın en iyi tasarımlarını belirlemek için kapsamlı bir değerlendirme yaptı.TOGG, mobilite alanında iF Tasarım Ödülü’nü alan ilk Türk markası oldu. Murat Günak’ın yönlendirmesiyle TOGG tasarım ekibi tarafından Pininfarina iş birliğiyle tasarlanan TOGG C-SUV, “Profesyonel Konsept” kategorisinde ödüle hak kazandı.


“Özgün tasarımımızla gurur duyuyoruz”


TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, iF Design Award’da ödüle layık görülmekten gurur duyduklarını belirterek, “Tasarım hedeflerimizi ve aracımızın teknik tanımını kullanıcı içgörülerinden yola çıkarak gerçekleştirdik. Hem başlangıçta yerli ve yabancı 18 olan tasarım evi sayısının 3’e indirilmesinde hem nihai tasarım temasının oluşumunda hem de bu temayı 3 boyutlu hale getiren Pininfarina’nın seçimi sürecinde, yakın zamanda Tasarım Lideri olarak ekibimize katılan, dünyaca ünlü tasarımcımız Murat Günak’tan destek aldık. Kültürümüzden ilham alarak geliştirdiğimiz ve şu ana kadar 27 AB ülkesi ile Çin, Japonya ve Rusya’da tescillediğimiz özgün tasarımımızın, böylesine nitelikli bir ödülle taçlandırılması bizleri daha iyisini yapmak konusunda yüreklendiriyor” dedi. 


TOGG, 2030 yılına kadar ortak platformda elektrikli ve bağlantılı 5 farklı model üretecek. 

7 yorum:

 1. Türkiye ne çektiyse onlardan çekti. Zamanında Devrim arabasını da onlar linçlemişti. O mühendis arkadaşlarımızın arkasında dursalardı puan bizim de Mercedes’imiz BMW miz olmuş olabilirdi..

  YanıtlaSil
 2. İf design tasarım dalında ödül veriyor, ne sadece otomotiv dalında ödül veriyor, ne de siyasi yada politik başka şeylere bakıyor, son derece objektif bir kurum. Kaldı ki TOGG da kelimenin tam anlamıyla tasarım harikası bir otomobil, aracın her yerinde bir detay, bir tasarım var, ödül kazanması normal. Siyasi görüşünüzü bir tarafa bırakın ve bu müthiş aracın keyfini çıkarın. Geç falan da kalmış değiliz, elektrikli otomobiller tüm dünyada ilgi görüyor, tesla, mercedes, volvo gibi büyük üreticiler bu alanda büyük yatırımlar yapıyor. TOGG çıktığında kesinlikle büyük ilgi görecek bir araç.

  YanıtlaSil
 3. Kendi ülkene bu aracı ucuz bir fiyata satmıyacaksan üretmenin manası yok çok efsane bir araba Allah herkeze nasip etse hem küresel iklim değişikliğin önünede geçmiş olurduk ama inşAllah ucuz olurda paramız kendi ülkemizde kalır

  YanıtlaSil
 4. Türkiye ne çektiyse onlardan çekti.
  Zamanında Devrim arabasını da onlar linçlemişti.
  O mühendis arkadaşlarımızın arkasında dursalardı puan bizim de Mercedes’imiz BMW miz olmuş olabilirdi..

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten olağanüstü bir şık tasarımı var. Bu araç yollara çıkınca rakip tanımaz. İyi bir başlangıç olacak inşallah

  YanıtlaSil
 6. Togg un tasarımının pininfarina ya yaptırılması geçekten doğru bir tercih idi. İlk etapta alanında en iyi tasarım stüdyosu ile çalışmak markanın dünya arenasında da tanınırlığını arttıracak.
  Umarım fabrika bir an önce tamamlanır ve üretime başlarlar. Togg un daha sonrasında daha ucuz bir model çıkartıp yüksek üretim adetlerine de ulaşması lazım. Günsel ile bir ortaklık da yapılmalı bence. Sonuçta o da bizim yerli otomobilimiz.

  YanıtlaSil
 7. En azından arayı fazla açmadan B ve C sınıfı Hb ve sedan olmalı.Aslında kent içi için bir Citigo türünde bir modeli ilk olarak planlamalıydı..

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..