Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yerli otomobil TOGG Avrupa’ya ilk adımını Almanya’dan atıyor

Küresel mobilite dünyasının yeni liginde Türkiye’yi temsil eden TOGG, kullanıcı odaklı yaklaşımla oluşturup, dünyada tescil ettirdiği use-case mobility™ değer zincirini Avrupa’ya taşıyor. Almanya’nın 12 inovasyon merkezinden biri olan Stuttgart’taki de:hub’da Kullanıcı Araştırmaları Merkezi kurmak için başvuru yapan TOGG, küresel kullanıcıların beklentilerine uygun mobilite çözümleri geliştirecek.
‘Bir otomobilden fazlası’ mottosuyla kendi mobilite ekosistemini kuran TOGG, küresel rekabetteki yerini Avrupa’daki faaliyetleriyle güçlendiriyor. TOGG, Almanya’nın 12 inovasyon merkezinden biri olan Stuttgart’taki de:hub’da tamamına sahip olduğu, TOGG Europe GmbH adıyla şirket kurmak için başvurusunu yaptı. TOGG’un Avrupa’ya açılan ilk kapısı olacak TOGG Europe GmbH’ın en temel faaliyetlerinden biri de kullanıcı araştırmaları olacak. 


Stuttgart’taki merkez TOGG’un dünyada ticari marka olarak tescillediği kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli mobilite kavramlarını temsil eden use-case mobility™ kavramının uygulama alanlarından biri olacak. 
Yeni trendlerin ortaya çıkardığı, kullanıcı ihtiyaç ve beklentilere uygun mobilite çözümleri geliştirilecek olan merkezde bu alandaki ortaklıkların ve yeni iş modellerinin geliştirilmesi yönünde de faaliyetlerde bulunulacak. TOGG Europe, aynı zamanda nesnelerin interneti, büyük veri, dijital işgücü ve yapay zekâ konularındaki çalışmalar için de önemli bir üs olacak. 


TOGG’un şirket için seçtiği Stuttgart bölgesi, yenilikçi ruhu ile Almanya'nın en önemli iş ve ekonomi merkezi konumunda. Almanya’nın 12 inovasyon merkezinden biri olan Stuttgart’taki de:hub, akıllı ürünler, mobilite ve endüstri 4.0'ı çevreleyen yenilikçi çözümler oluşturan Stuttgart’ın dijital ekosistemine dahil olma imkânı sağlıyor. “Geleceğin endüstrileri” konusuna odaklanan Stuttgart’taki inovasyon merkezinde uluslararası, ulusal ve bölgesel 40’ın üzerinde şirket ve start-up faaliyet gösteriyor. Almanya’daki 12 inovasyon merkezinin çatısı olan de:hub ekosistemine, kurulduğu 2017 yılından bu yana 2500’ü aşkın start-up, 2000’i aşkın küçük ve orta ölçekli işletme, 100’ü aşkın araştırma enstitüsü ve 350’yi aşkın uluslararası şirket dahil oldu. 


Türkiye’nin küresel rekabette akıllı teknolojiler üreten markası olma hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdüren TOGG, üretime başlayacağı 2022 yılı itibarıyla Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacak. TOGG, 2030 yılına kadar ortak platformda elektrikli ve bağlantılı 5 farklı model üretecek. 

7 yorum:

 1. Araba yerli değil ki. Biz sadece parçaları dışarıdan alıp birleştiriyoruz. Tasarım bile italyanlara ait.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk etapta yüzde 51 yerlilik ile üretilecek. Marka nin ip hakları kimde ise otomobil onundur. Bu tasarım italya nın eleştirilerini de anlamış değilim. Dünya da bir çok otomobil markası tasarımı pininfarina ya yaptırıyor ama kimse tasarım bizim değil deyip dert yanmıyor. Murat Günak ve diğer Türk tasarımcıların otomobilleri milyonlarca sattı. O ülkelerde kimse bunu başkası tasarladı bizim değil demedi.
   Aşağıdaki sitede Murat Günak ın Togg un tasarımında Pininfarina ile çalıştığı anlatılıyor. İncelerseniz görürsünüz.
   https://www.dogrulukpayi.com/dogrulama/murat-gunak-in-yerli-otomobilin-bas-tasarimcisi-olduguna-dair-iddialar?gclid=CjwKCAjwkN6EBhBNEiwADVfya-ztJJ7EdA5CoYwVynd1InP3EN4WhrP1BMyI29qgK0bZ2Kh-r5_FZRoCiTwQAvD_BwE

   Sil
 2. Togg dünya lideri olacak ülkemizde alamayan vatandaş olmayacak yerli ve milli dibine kadar. Togg çıktığında o zaman görün siz o gözünüzde büyüttüğünüz avrupalı kıskançları çatır çatır ağlayacaklat toggun önünde tövbe isteyecekler.

  YanıtlaSil
 3. İçten yanmalı devri artık kapanıyor, bunu ne yazık ki kaçırmıştık fakat yeni nesil artık elektrikli ve inşallah bunda bizde varız.

  YanıtlaSil
 4. Değerli yorumcular bir önceki habere yaptığım yorumu aynen yayınlamak istedim. Aracın satılacağı tarih için 2022 ortaları deniyor.
  https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/togg-ne-zaman-satisa-cikacak-yerli-otomobil-icin-dikkat-ceken-27-aralik-paylasimi-41699156

  Yani yaklaşık 13 ay. 2022'nin ilk çeyreğinde çıkacak araçları tanıtıyorlar. Youtube'da tanıtımları dönüyor. Piyasaya özellikleri açıklanıyor. Bunlardan önce araçların üçgen üçgen siyah beyaz boyalı fotoları çekiliyor " ... yeni modeli görüntülendi" diye.

  Bir yılı kalmış bir araba yavaş yavaş duyurulmaz mı? Otonom özellikler olacak deniyor mesela şerit takip özelliği gösterilmez mi? Bir şarj istasyonunda çekilmiş fotoğrafı servis edilmez mi? Pazarlama ekibi yan elip yatıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Togg 2022 ortalarında satılmayacak. Yanlış biliyorsunuz. ilk üretim 2022 sonu olacak. Yani ilk üretime 17 ay var. Şarj istasyonunda çekilmiş bir resmi paylaşılmıştı.
   https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.yenicagri.com%2Fekonomi%2Ftogg-mobilite-alaninda-if-tasarim-odulunu-alan-ilk-turk-markasi-h287940.html&psig=AOvVaw26PeOh5asfu2fVM6Iao4K9&ust=1620698265224000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCKjsmNiBvvACFQAAAAAdAAAAABAJ

   Sil
 5. Eleştiri olabilir ama bu saatten sonra devlet ve halk olarak TOGG ve diğer yerli girişimleri desteklemeliyiz..Gelecek elektrikte, gelecek yatırımlarda, gelecek yerli de ve gelecek bağımlı olmamakta..

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..