Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

MG’nin Yeni Modeli Şarj Edilebilir Hibrit SUV’u Avrupa’dan Sonra Türkiye’ye Geliyor

İngiliz kökenli efsanevi otomobil markası MG (Morris Garages), elektrikli modeli ZS EV’nin ardından ürün gamındaki ilk şarj edilebilir hibrit modeli MG EHS PHEV’i Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. Ülkemizde Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen MG’nin C SUV segmentindeki yeni modeli EHS PHEV; göz alıcı tasarımı, geniş hacmi ve yüksek verimliliği sayesinde sınıfındaki rakiplerinden ayrışıyor. 

Yeni MG EHS PHEV, iki motorlu bir hibrit sisteme sahip. 122 PS (90 kW) güç üreten elektrik motoru ve 162 PS üreten 1,5 litre turbo benzinli motoru birlikte çalıştığında elde ettiği azami 258 PS (190 kW) güç ve 370 Nm tork ile kullanıcıların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. 16,6 kWsa’lik bataryasıyla 52 km elektrikli menzil sunan MG EHS PHEV, 100 km’de sadece 1,8 litre yakıt tüketiyor. MG’nin yeni modeli WLTP sonuçlarına göre 43 gr/km CO2 emisyonu üretirken yenilikçi 10 vitesli otomatik şanzımanıyla 100 km/sa hıza 6,9 saniyede çıkarak hem çevre dostu hem de yüksek performanslı bir otomobile sahip olunabileceğini gösteriyor. MG EHS PHEV, güvenlik özellikleriyle de dikkat çekiyor.


 

Benzinli versiyonu Euro NCAP’tan 5 yıldız alan modelde; Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Kör Nokta Uyarı Sistemi, Önden Çarpışma Uyarı Sistemi, Otomatik Acil Durum Freni, Şeritten Çıkma Uyarısı ve 360 derecelik kamera gibi gelişmiş sürüş destek sistemleri yer alıyor. Boyutlarıyla C SUV segmentindeki birçok rakibinden daha geniş bir iç mekan sunan MG EHS PHEV, LED gündüz sürüş farları, sportif görünümü ve üst düzey konfora sahip kaliteli iç tasarımıyla farkını ortaya koyuyor. Araçta yer alan 12,3 inçlik dijital gösterge paneli sürücüsüne sürekli bilgi sağlarken 10,1 inçlik dokunmatik ekranı sorunsuz akıllı telefon entegrasyonu ve kullanışlı menü sistemiyle günümüz otomobillerinden beklenen tüm yüksek teknolojiyle donatılmış bilgi-eğlence fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde kullanıcısına sunuyor.


Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend Otomotiv’in ülkemizde temsil ettiği efsane İngiliz otomobil markası MG, yeni şarj edilebilir hibrit aracı MG EHS PHEV’i (Plug-in Hybrid) Türkiye pazarındaki ikinci modeli olarak satışa sunmaya hazırlanıyor. Ürettiği yenilikçi otomobillerle çağın ve geleceğin ihtiyaçlarını karşılayan MG’nin yeni modeli EHS PHEV, markanın ilk hibrit modeli olmasıyla da önem taşıyor. MG’nin en yenisi, sahip olduğu teknoloji, güçlü hibrit motor bileşenleri, büyüklüğü, konforlu ve güvenli sürüş özellikleriyle markanın ulaşılabilir, yüksek teknolojiye sahip otomobilleri tüketicilere sunma iddiasını bir kez daha ortaya koyuyor. Şarj edilebilir hibrit MG EHS PHEV, henüz %100 elektrikli yaşama 
kendini hazır hissetmeyen ancak sürdürülebilir teknolojiyi kullanan bir otomobili deneyimlemek isteyen tüketiciler için ideal bir alternatif olarak öne çıkıyor. Hem dünya hem de Türkiye pazarında en hızlı büyüyen iki segment olan SUV gövde tipi ile hibrit motor birleşiminin en yenilikçi örneği olan MG EHS PHEV, aynı zamanda kurumsal karbon ayakizi konusunda hassas olan filo yöneticilerine de konforlu ve tasarruflu bir kullanım vadediyor.
Şık tasarım, daha geniş hacim ve ebatla buluştuYeni MG EHS Plug-in Hybrid’in dış hatları, bir SUV tasarımını daha gösterişli ve daha kaliteli gösteren öğeleri bünyesinde barındırıyor. Araçta MG logosunu çevreleyen etkileyici ön ızgara, “kedi gözü” tarzındaki LED gündüz sürüş farları ve 18 inç 'Hurricane' elmas kesim alaşım jantlar ilk bakışta dikkat çeken unsurlar olarak öne çıkıyor. Arkadan bakıldığında ise göze çarpan krom çift egzoz çıkışı ile alüminyum tampon koruyucu, sportif ve premium bir görünümü beraberinde getiriyorlar. Dinamik ışıklara sahip şık LED stop lambaları da MG EHS PHEV’in yüksek teknolojisini vurguluyor. Araç, göz alıcı tasarımı kadar boyutlarıyla da dikkat çekiyor. 4.574 mm uzunluğa, 1.876 mm genişliğe ve 1.664 mm yüksekliğe sahip olan MG EHS PHEV, 2.720 mm dingil mesafesiyle de C SUV segmentindeki çoğu rakibinden daha büyük bir otomobil. Aracın tasarımında uygulanan şasi mimarisi ve elektrikli sürüş sistemi sayesinde, içeride hem önde hem de arkada yolculara geniş bir bacak ve omuz mesafesi sunuluyor. Kolay eşya yükleme için tasarlanmış 448 litrelik bagaj alanının hacmi, arka koltukların katlanmasıyla 1375 litreye kadar genişletilebiliyor. Luxury modelinde sunulan elektrikli bagaj kapağının açılma yüksekliğinin ayarlanabilmesi aracın kullanışlılığını daha da artırıyor.
Güçlü hibrit motor kombinasyonuYeni MG EHS PHEV, üst düzey verimlilik sunan güç aktarma teknolojileriyle hibrit bir otomobilin tüm avantajlarını kullanıcılarına yüksek bir performansla sağlıyor. Bu modelin benzinli versiyonunda da kendini kanıtlamış olan 1,5 litrelik turbo motor, 162 PS (119 kW) güç ve 250 Nm tork üretiyor. Hibrit sistemin elektrik motoru ise azami 122 PS (90 kW) güç ve 230 Nm‘ye ulaşabiliyor. Her iki motorun birlikte çalışarak ulaştıkları toplam 258 PS (190 kW) güç ve 370 Nm azami torkla hem yüksek yakıt ekonomisi hem de güçlü bir performans sunuyorlar. Aracın benzinli motoruna bağlı 6 vitesli şanzıman ile elektrik motorunu yöneten 4 vitesli şanzımanın bileşimiyle oluşan 10 vitesli otomatik şanzıman, MG HSE PHEV’nin bu performansında önemli rol oynuyor. Bu yenilikçi şanzıman sistemi otomobilin sadece her zaman en doğru viteste olmasını sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda akıcı geçişlerle sürüş keyfini artırıyor. Hibrit motor sisteminin bu uyumlu ve verimli çalışması sayesinde, MG EHS PHEV, 0-100 km/sa hızlanmasını sadece 6,9 saniyede gerçekleştiriyor.
Elektrikli sürüşle hem çevreci hem de ekonomik

Araçta yer alan 16,6 kWsa kapasiteli lityum-iyon batarya; sadece elektrik gücüyle aracın sıfır emisyon yayarak 52 km (WLTP) menzil sunmasını sağlıyor. Bu da, MG EHS PHEV’in şehir içinde günlük kullanım ihtiyacını elektrik enerjisiyle karşılayabilmesini sağlıyor. Araç, 3,7 kW kapasiteye sahip yerleşik şarj cihazı (on-board charger) ile halka açık AC şarj noktalarında yaklaşık 4,5 saatte tamamen şarj olabiliyor. Ayrıca MG EHS PHEV; sahip olduğu rejeneratif fren sistemi sayesinde yavaşlama sırasında açığa çıkan enerjiyi depolayarak, elektrikli menzilini optimize edebiliyor veya yakıt tüketimini azaltabiliyor. MG EHS PHEV, çevreci-yenilikçi motor teknolojisi sayesinde ortalama 43 gr/km (WLTP) CO2 emisyon salınımı değeri sunarken 100 km’de sadece 1,8 litre benzin tüketerek hem çevreci hem de ekonomik olduğunu ispatlıyor.
Üstün MG Pilot Sürüş Destek Teknolojisi, azami düzeyde güvenlik sunuyor


Üstün bir yol tutuşu için XDS elektronik diferansiyel kilidinin standart sunulduğu MG EHS PHEV, tasarım aşamasından itibaren özenle araca dahil edilen güvenli sürüş sistemleriyle destekleniyor. İçerisinde çok sayıda güvenlik unsurunu barındıran ve L2 (2.seviye) otonom sürüş sunan MG Pilot Teknolojik Sürüş Desteği, aracın güvenliğinde aktif rol oynuyor. Euro NCAP’ten 5 Yıldız alan benzinli versiyonundan transfer edilen MG Pilot, EHS PHEV ile standart olarak sunuluyor. Sistem kapsamında bulunan çok sayıdaki güvenlik özellikleri arasında bulunan Aktif Acil Durum Fren Sistemi, otomobil, bisiklet veya yaya ile olası bir çarpışmayı önlemek için frenleme yapıyor. Şeritte Kalma Yardımcısı; aracın şerit dışına çıktığını algıladığında otomatik olarak müdahale ederken, Kör Nokta Tespit Sistemi ise yan şeritte ve yakında seyir eden araçlara karşı sürücüyü görsel olarak uyarıyor. Adaptif Hız Sabitleyici, hız ve takip mesafesini sürekli ölçerek aracın hızını öndeki araca göre uyarlıyor; yol boş
 olduğunda ise sürücünün belirlemiş olduğu hıza çıkarak güvenli ve konforlu bir şekilde yol alınmasını sağlıyor. Hız Destek Sistemi ise hız sınırlaması tabelalarını okuyarak sürücüye mevcut hız sınırını gösteriyor. 55 km’nin altındaki hızlarda da Trafikte Sürüş Sistemi devreye alınabiliyor. Buna göre sistem, öndeki aracı takip ederek frenlemeyi ve hızlanmayı sağlıyor. Aracın Luxury donanım seviyesinde standart olarak sunulan 360 derece kamera sistemi özellikle park manevralarını kolaylaştırarak sürücüsünü destekliyor.
Premium seviyede konfor ve teknolojiyi sunan iç mekan


MG EHS PHEV’in iç mekanında kullanılan malzemeler ve işçilik aracın kalite hissini kuvvetlendiriyor. Sürücüyü saran konforlu koltuklar en ideal sürüş pozisyonunu sağlıyor. Piyano tuşu görünümlü düğmeler, türbin tasarımlı havalandırma ızgaraları ve yumuşak yüzeyli kapı döşemeleri aracın teknolojik yanına vurgu yaparken kalite ve konfor alanlarındaki iddiasını da ortaya koyuyor. Aracın 12,3 inçlik dijital gösterge paneli, sürücüye aracını kullanırken ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri sunarken Apple CarPlay ve Android Auto özelliğine sahip 10,1 inçlik dokunmatik ekran hem araç ayarlarına hem de bilgi-eğlence sistemine kolaylıkla kumanda edilmesini sağlıyor. MG EHS PHEV arka koltuk alanında ayarlanabilir koltuk sırtı, çift havalandırma ızgarası, iki adet USB soketi, katlanabilir orta kol dayanağındaki saklama alanı ve bardak tutucuları gibi özellikleriyle tüm yolcularına üst düzey bir konfor sunuyor. 


MG EHS Plug-in Hybrid – Teknik özellikler


Boyutlar


Uzunluk

4574 mm

Genişlik

1876 mm

Yükseklik

1664 mm

Dingil mesafesi

2720 mm

Yerden yükseklik

145 mm

Bagaj kapasitesi

448 lt

Bagaj kapasitesi (arka koltuklar yatırılmış halde)

1375 lt

İzin verilen azami aks ağırlığı

Ön: 1095 kg / Arka: 1101 kg

Römork çekme kapasitesi (frensiz)

750 kg

Römork çekme kapasitesi (frenli)

1500 kgBenzinli motor


Motor tipi

1.5 turbo GDI

Azami  güç

162 PS (119 kW) 5.500 d/d

Azami tork

250 Nm, 1.700-4.300 d/d

Yakıt türü

Kurşunsuz 95 oktan

Yakıt deposu kapasitesi

37 ltElektrik motoru ve batarya


Azami güç

122 PS (90 kW) 3.700 d/d

Azami tork

230 Nm 500-3.700 d/d

Batarya kapasitesi

16.6 kWsa

Yerleşik şarj cihazı kapasitesi 

3,7 kWŞanzıman


Tip

10 vitesli elektrikli sürüş şanzımanı


Performans


Azami hız

190 km/s

Hızlanma 0-100 km/sa

6,9 sn

Elektrikli menzil (karma, WLTP)

52 km

Enerji tüketimi (karma, WLTP)

240 Wsa/km

Yakıt tüketimi (karma, WLTP)

1.8 lt/100 km

CO2 emisyonu (karma, WLTP)

43 gr/km

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..