Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Atatürk Havaalanında Havacılık, Uzay, Otomotiv ve Teknoloji Festivali

Türkiye’nin En Büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda başladı. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin akın ettiği festivalde, coşkulu ve heyecanlı anlar yaşandı. Bu yıl 4’üncü kez kapılarını misafirlerine açan TEKNOFEST’in açılışını,

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar yaptı.

 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST’in açılışında konuşan Bakan Varank, TEKNOFEST’e olan ilginin her yıl katlanarak artığını belirterek, “TEKNOFEST yarışmacıları, ziyaretçileri, buraya gelemese de uzaktan takip eden gençler, Türkiye’nin geleceğini inşa edecek gerçek kahramanlardır.” dedi. TEKNOLOJİ ATEŞİ

TEKNOFEST gençliğinde “Büyük Türkiye”nin mimarlarını gördüklerini ifade eden Varank, ülkeyi 2053 ve 2071 hedeflerine taşıyacak bir nesille beraber yürüdüklerini söyledi. Varank, gençlerin kalbinde teknoloji ateşini tutuşturan T3 Vakfı’na ve diğer tüm paydaş kurum, kuruluşlara teşekkür etti. 


REKOR KIRIYOR

“TEKNOFEST; paydaşlarından katılımcısına, yarışmalarından gösteri ve etkinliklerine kadar her sene bir önceki senenin rekorlarını kırarak yoluna emin adımlarla devam ediyor” diyen Varank, festivalde ilk kez sergilenecek ve gösteri uçuşları yapacak yerli ve milli ürünlere ilişkin bilgi verdi.35 FARKLI KATEGORİ

Varank, TEKNOFEST’te yarışmacıların, roketten otonom sistemlere, yapay zekadan su altı sistemlerine 35 farklı alanda hünerlerini sergilediğini belirterek, bu yarışmalarda gençlerin heyecanına ortak olduklarını söyledi. 


YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ

Varank, Türkiye’yi teknolojinin gidişatını takip eden değil, tayin eden ülkeler arasına sokmak için çalıştıklarını ifade ederek, “Türkiye; kritik teknolojilerin pazarı değil, üretim üssü olmalıdır, yerli ve milli teknolojilerle yoluna devam etmelidir. Vatandaşlarımız, ülkemizin İHA üretme sürecinin canlı şahitleridir. 10 senede, bu alanda nereden nereye geldiğimizi tüm dünya hayranlıkla takip ediyor. Parasıyla dahi bize satmadıkları İHA'lardan bugün İHA alanında dünyada parmakla gösterilen ülkelerden biri haline geldik.” diye konuştu. 


TARİH YAZACAĞIZ

“Bugün nasıl ki dünya basını İHA teknolojileri alanında bizi konuşuyorsa yarın da elektrikli araçlar, otonom araçlar, insansız su altı araçları, yapay zeka, hibrit roket teknolojileri, uçan arabalar konusunda bizi konuşacak" diyen Varank, “Ben ne zaman uçan arabalardan bahsetsem bizimle dalga geçmeye çalışanlar oluyor ama bilmiyorlar ki 2030’a kadar uçan arabaların pazar payı 320 milyar dolara ulaşacak. Onun için biz ‘samanyolu galaksisi’  dediğimizde sadece akıllarına saman gelen anlayışa aldırış etmeden teknolojiye,
 

gençlerimize yatırım yapacağız ve hep beraber tarih yazacağız. Türkiye, gümbür gümbür gelen gençleriyle önümüzdeki yıllara mührünü vuracak.” ifadelerini kullandı.

 

ULUSLARARASI MARKA

TEKNOFEST ile birlikte eylülü “teknoloji ayına"” çevirdiklerini belirten Varank, “TEKNOFEST’i sadece ülkemiz sınırları içinde tutamayacağız. İnşallah bir sonraki TEKNOFEST'te can Azerbaycan’da da bir ayağımız olacak ve TEKNOFEST’i uluslararası bir marka haline getireceğiz. Bunu da siz değerli gençlerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla ve her bir paydaşımızla yapacağız.” diye konuştu.

 

İSTİKBAL DE İSTİKLAL DE SİZSİNİZ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TEKNOFEST fikrinin küçük yarışmalar organize ederken geliştiğini belirten Demir, “TEKNOFEST'in bir sivil toplum girişimi olarak ortaya çıkması çok önemli. Gençler burada bu coşkuyu görüyorsunuz. ‘TEKNOFEST ne yaptı?’ diye sorulduğunda büyük bir potansiyeli harekete geçirdiğini ve derin dalgayı oluşturduğunu söyleyebilirim. Biz Savunma Sanayi Başkanlığı’nda istiklal ve istikbalimiz için dedik. Şu anda istikbal de sizsiniz, istiklal de sizsiniz.” dedi.

 

GÜÇLÜ DEVLET

Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Rashad Nabiyev de TEKNOFEST’in paydaşlarını ve gençleri tebrik ederek, “Çünkü onların böyle güçlü bir devleti var, her birine en iyi imkanı tanıyan bir devleti var.” şeklinde konuştu.

 

7’DEN 77’YE

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST’in çok büyük anlamlar ifade ettiğinin altını çizerek, "TEKNOFEST bir ruh. Bazen bir uçağa dokunduğunda hayal kuran, bazen gökyüzüne baktığında gözleri parıldayan bir çocuğun ruhu TEKNOFEST. Hatta bazen, torununu izlediğinde güzel yarınların umuduyla gözleri dolan ninelerimizin ve dedelerimizin bilge ruhu TEKNOFEST. 7’den 77’ye, ‘al bayrağımızı en yukarıda göreceğim’ diye ısrar eden, yılmadan azimle çalışan milletimizin asil ruhu, TEKNOFEST.” ifadelerini kullandı.

 

TÜRK YILDIZLARINDAN SELAMLAMA UÇUŞU

TEKNOFEST kapsamında, Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları, İstanbul Boğazı semalarında selamlama uçuşu yaptı. SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları'na, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait MIG-29 uçakları da eşlik etti.

 

GÖSTERİ UÇUŞLARI

BAYKAR tarafından üretilen “Akıncı” Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) tarafından yerli ve milli imkanlar kullanılarak tasarlanıp üretilen “Hürkuş” uçağı, “Gökbey” Genel Maksat Helikopteri ve Atak helikopterleri gösteri uçuşu yaptı. Sikorsky helikopterleriyle gökyüzünde şov yapan Polis Özel Harekatın (PÖH), Üzüm Salkımı adını verdiği gösterisi de izleyenlere heyecanlı anlar yaşattı.

 

TÜRKİYE’NİN YENİ İHA MOTORU SERGİLENDİ

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) tarafından, insansız hava araçlarına (İHA) güç vermek için geliştirilen, Türkiye’nin ilk turbodizel havacılık motoru, PD170'ten 5 kilogram daha hafif ve 55 beygir daha güçlü PD222ST motoru TEKNOFEST’te sergilendi.

 

TOGG DA TEKNOFEST’TE

Bakan Varank, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) festival alanındaki standını ziyaret etti. TEKNOFEST ziyaretçilerinin yoğun ilgisiyle karşılaşan Varank, gençlerle sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.Kaynak; https://sanayi.gov.tr/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..