Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Ford Otosan'dan, Anadol'dan sonra Ford olmayan 2. yerli araç; RAKUN

Hafif mobilite çözümleri sunan yeni bir yerli girişim: “Rakun”. Günümüzde hızla yükselen e-ticaret ve mobilite trendine yönelik müşterilerin ihtiyaçlarından yola çıkan Ford Otosan, elektrikli ve ticari araç üretiminde sahip olduğu bilgi birikimini inovasyon gücüyle birleştirerek ortaya çıkardığı Rakun Pro2 ve Rakun Pro3’ü tanıttı.Maliyet, çevre, park sorunu ve kolaylık adına artık (özellikle) 2 ve 3 tekerlikler mecburi bir tercih olma konumunda.. Bu alanı özellikle Çin ve Hindistan markaları doldururken başka yerlerde de farklı girişimler oluyor .Bunlardan biri de Türkiye'de hayata geçiyor; Rakun!

Avrupa’nın ticari araç üretim lideri Ford Otosan, yeni girişimi Rakun Mobilite Teknoloji ve Ticaret A.Ş. şirketi ile yenilikçi ve hafif mobilite çözümleri arayan tüm kullanıcılar için farklı iş modelleri ile hizmet sunmayı hedefliyor.

Günümüzde, pek çok sektörde büyük dönüşümler yaşandığını ve kuralların yeniden yazıldığını vurgulayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şunları kaydetti:
“Müşterilerimizden aldığımız ilhamla, elektrikli araç üretiminde ve ticari araç üretiminde sahip olduğumuz bilgi birikimi ile son nokta teslimatına hizmet edecek, 4’ten az tekeri olan çevreci, elektrikli bir araç üretme hayalini kurduk. İşte Rakun da böylece doğmuş oldu. Mobilite alanındaki faaliyetlerimizi ürün geliştirme, inovasyon ve üretim kabiliyeti ile entegre ederek bir üst seviyeye taşıyoruz. Bu amaç kapsamında 100% Ford Otosan iştiraki olan Rakun Mobilite şirketimizle müşterilerimizin mobilite alanındaki ihtiyaçlarına yanıt veren yenilikçi ürün ve teknolojiler geliştireceğiz.”

“Tam elektrikli Rakun Pro 2 ve Pro 3’ü müşterilerimizle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz”


Gerek teknolojik gelişmeler gerekse de pandemi ile birlikte ticarette yepyeni bir dönem yaşadıklarını vurgulayan Rakun Mobilite A.Ş. Genel Müdürü Eren Atlı, “Rakun Pro 2 ve Pro 3 ile işletmeler verilen siparişlerin teslimatını güvenilir, dayanıklı ve en önemlisi %100 elektrikli, dolayısıyla ses çıkarmayan, çevreye duyarlı bir şekilde yapabilme imkanı bulacak. Araçlarımızı ilk etapta kurumsal müşterilerle kiralama ve satış yöntemi ile buluşturacağız. 
İlerleyen dönemlerde ise bireysel müşterilerimizin de Pro2 ve Pro3 ile yollarda olmasını planlıyoruz. Diğer yandan bu sektörde en önemli noktalardan biri de araçların sürekli çalışır halde olması ve hızlı servis hizmeti. Bu nedenle satış sonrası servis en çok önem verdiğimiz alanların başında geliyor. Seçili Ford binek ve hafif ticari servislerinde, hem de mobil servis hizmeti ile yerinde servis hizmeti sunacağız. Tam elektrikli Rakun Pro2 ve Pro3’ü müşterilerimizle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Rakun Pro 2 ve Pro 3, İstanbul’un dik yokuşlarını zorlanmadan çıkacak


Yokuş çıkma yeteneğinin özellikle elektrikli motorlarda önemli bir konu olduğu göz önüne alınarak geliştirilen Rakun Pro2 ve Pro3 için yokuş çıkabilme kapasitesi en kritik önceliklerden biri oldu. Yenilikçi ve üstün elektrikli motor teknolojisiyle gücü doğru şekilde tekerleklere ileterek, özellikle İstanbul’un dik yokuşlarından zorlanmadan yol alabiliyor. 3 tekerlekli Pro3 versiyonu ise yükleri daha rahat taşımaya yardımcı olurken, arka iki teker bağımsız süspansiyonu sayesinde virajlarda normal 2 teker gibi manevra kabiliyetine sahip bulunuyor.Pro2 ve Pro3’te bulunan 5 kW/h’lik batarya, normal şebeke elektriği üzerinden kablosunun prize takılması ile rahat ve kolay bir şekilde şarj edilebiliyor.

 Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Ford Otosan Eskişehir Fabrikası’nda imal edilen Rakun Pro2 ve Rakun Pro3’ün satış, pazarlama ve satış sonrası operasyonlarından Rakun Mobilite Teknoloji ve Ticaret A.Ş. sorumlu olacak.

RAKUN Pro 2 Teknik Özellikleri

Motor Gücü (kW) 4 kW
Güç Kaynağı Li-ion Batarya
Batarya Kapasitesi 5 kW saat
Azami Hız (km/sa) 45
Gösterge 5" TFT
Lastik Çapı ÖN:100/90R14 ARKA:130/70-R13
Fren Kombine Hidrolik Disk Fren(Ön&Arka)
Ağırlık (kg) 145 (Batarya dahil)
Yerden Yükseklik (mm) 150
Farlar LED
Şarj Süresi (sa) 4,5
Ehliyet Tipi B Tipi (A2 Gerekliliği yoktur)
Taşıma Kapasitesi (Sürücü+Yük) 155 kg
Tek Tuşla Geri Vites Standart


RAKUN Pro 3 Teknik Özellikleri

Motor Gücü (kW) 4 kW
Güç Kaynağı Li-ion Batarya
Batarya Kapasitesi 5 kW saat
Azami Hız (km/sa) 45
Gösterge 5" TFT
Lastik Çapı ÖN:100/90R14 ARKA:2x130/70-R13
Fren Kombine Hidrolik Disk Fren(Ön&Arka)
Ağırlık (kg) 171 (Batarya dahil)
Yerden Yükseklik (mm) 144
Farlar LED
Şarj Süresi (sa) 4,5
Ehliyet Tipi B Tipi (A2 Gerekliliği yoktur)
Taşıma Kapasitesi (Sürücü+Yük) 179 kg
Tek Tuşla Geri Vites StandartKaynak; https://www.rakunmobilite.com/
https://twitter.com/rakunmobilite
https://twitter.com/fordotosan
https://blog.ford.com.tr/

5 yorum:

 1. Aslında kendi markalarında küçük bir elektrikli araç da üretebilirler. Geçmişte Arçelik markasıyla 3 tekerli triportör üretmişlerdi.

  YanıtlaSil
 2. Ford'un bisikleti de var!
  https://www.otometre.com/2018/05/porsche-audi-mercedes-bmc-ve-bmwden.html
  Duruma göre ilerleyen zamanalarda Arçelik Rakun veya Ford Rakun olarakta görmek mümkün olabşilir yada Otosan rakun!
  Arçelik markalı biçerdöver bile var-dı!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araştırdım evet varmış. İlginç. Acaba lisans altında mı üretim yapıyorlardı. Yoksa perkins motor ile kendileri mi üretiyordu?

   Sil
 3. https://www.otometre.com/2015/03/fordtan-elektrikli-bisikletler-mode-bike.html

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..