Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

FNSS, KAPLAN MT 'nin seri üretimine başladı

Ankara merkezli FNSS,  uluslararası işbirliklerini derinleştirirken ihracatı da ihmal etmiyor..KAPLAN MT Orta Sınıf Tank Geliştirme Projesi devletler arası bir anlaşma ile Savunma Sanayii Başkanlığı ve Endonezya Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştı. 2015 yılında, Endonezya DG Defence Potential ve Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan bir işbirliği anlaşmasıyla, 2 prototip orta sınıf tankın geliştirilmesine karar verilmişti.



FNSS Savunma Sistemleri ve PT Pindad arasında 2019’da imzalanan KAPLAN MT (HARIMAU) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi Uzun Dönemli İşbirliği Sözleşmesi kapsamında sürdürülen projede FNSS, seri üretim konfigürasyonuna sahip ilk parti araçların imalatını tamamladı. FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında geliştirilen araçlar,



 Endonezya’ya yapılacak tesislerinde, Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Sayın İsmail Demir, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı’ndan temsilciler, Endonezya Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Agus Subiyanto, Endonezya Savunma Bakanlığı ve PT Pindad temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirilen “KAPLAN MT Orta Sınıf Tank Platform Seri Üretimi Tamamlanma Töreni” ile PT Pindad yönetimi, Endonezya Ordusu ve Savunma Bakanlığı temsilcilerine sunuldu.



FNSS, prototip geliştirme çalışmaları sonrasında Endonezya’da yapılan zorlu dayanıklılık ve atış testlerini başarı ile tamamlamıştı. Dünyada bir ordu tarafından test edilip onaylanan ilk orta sınıf tank olan KAPLAN MT ile FNSS 2019 yılı sonunda, toplam 18 araç için ortak üretim sözleşmesi imzalamış ve 2020 yılı içinde son kullanıcı katılımı ile gerçekleştirilen tasarım mükemmelleştirme çalışmalarını tamamlamıştı. 2021 yılı içerisinde PT Pindad tarafından Endonezya’da üretilecek araçlar için sağlanacak parça ve sistemlerin üretim ve tedarik


 

çalışmaları da tamamlanarak, söz konusu parça ve alt sistemler araç kitleri olarak Endonezya’ya ihraç edilerek FNSS’in partneri PT Pindad’a teslim edildi. FNSS, 2022 başı itibari ile Türkiye’deki proje aktivitelerini başarı ile tamamladı ve Türkiye’de üretilen araçları müşteriye sunum için hazır hale getirdi. Kalan araçlar, proje kapsamında PT Pindad tarafından, FNSS’in daha önce de başarı ile uyguladığı teknoloji transfer modeli ile Endonezya’da üretilecek.

Hem karada, hemde denizde gidiyor; ZAHA

FNSS, kısa bir süre içinde tasarım mükemmelleştirme çalışmalarını bitirerek, kabuller sonrasında Türkiye’deki üretim faaliyetlerini tamamlarken, yürütülen başarılı teknoloji transferi modeli ile ihracat tecrübesi ve başarısını bir kez daha göstermiş oldu. KAPLAN MT projesi, Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan, Savunma Sanayi İş Birliği Anlaşmaları çerçevesinde başlatılan ve ön görülen takvim kapsamında sonuca ulaştırılarak, Türkiye’nin Tank Sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat projesi olması bakımından da öne çıkıyor.

Yerli Tank Altay'ın Motoru, MTU olmazsa ne olacak?


Kaynak; https://www.fnss.com.tr/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..