Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

İngiltere'nin İlk Hidrojenle Çalışan Atık Toplama Aracı, HH-Mercedes-Benz Econic Hydrogen; 250 kW Hyzon elektrik motoru ve Allison 3000'e sahip

İngiltere'nin hidrojen yakıt hücreli güç paketine sahip ilk atık toplama aracı (RCV) için Allison tam otomatik şanzıman donanımı tercih edildi. Aberdeen Belediye Meclisi’nin 45 kW kapasiteli yakıt hücresiyle birlikte 250 kW Hyzon elektrik motorunu Allison 3000 Serisi™ şanzımanla birleştirme kararı, filoların dizel yakıtlı içten yanmalı motorlardan geçiş sürecinde Allison şanzımanların gelişen teknolojiye uyumluluğunun başarılı bir örneği.Hidrojenle çalışan yeni öncü RCV, 4200 mm aks aralığı, HH-Mercedes-Benz Econic Hydrogen şasisi, 350 bar'da 15 kg hidrojen depolama kapasitesine ve 700V gerilimde 140 kWh kapasiteli bataryaya sahip. Aberdeen Kent Konseyi'nin yeşil hidrojen altyapısıyla yakıt ihtiyacı karşılanacak RCV, 250 km menzile sahip olacak ve elektrikli bir araçtan daha uzun mesafeler kat edilmesini sağlayacak.Araç, şehir ve çevre bölgesinde hidrojen ekonomisini geliştirmeyi amaçlayan “H2 Aberdeen” girişiminin son adımı. Aberdeen Kent Konseyinin, 2012'de hizmete sunduğu 10 adet tek katlı hidrojen yakıt hücreli otobüslerini 2020'de 15 adet dünyanın ilk çift katlı hidrojen yakıt hücreli otobüsleri takip etti. 2018'de ise yine Allison şanzıman donanımlı İngiltere'nin ilk hidrojen yakıt hücreli yol süpürme aracını filosuna katmıştı.Ayrıca RCV, yedi Avrupa bölgesinin yakıt hücreli atık toplama kamyonlarının karayolu taşımacılığındaki emisyonları azaltmaya destek olabileceğini göstermeyi amaçladığı Avrupa Birliği'nin Interreg HECTOR projesinin de bir parçası. Almanya'nın Herten kentinde bulunan bir atık yönetim şirketi olan AGR'in DAF şasisine sahip RCV aracı gibi projedeki diğer araçlar da Allison şanzıman donanımına sahip. 

Suyun elektrolizi yoluyla yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen yeşil hidrojen, tamamen karbonsuz. Orta ve ağır hizmet araçlarında iyi bir yük kapasitesi sunan Hyzon, şu anda dünyadaki en yüksek güç yoğunluğuna sahip hidrojen yakıt hücresi modüllerini üretiyor. Yakıt hücresinin gücü, aracın maksimum brüt araç ağırlığına ve operasyonel gereksinimlerine göre ayarlanabiliyor. 

Allison Transmission Birleşik Krallık Bölge Satış Müdürü Nathan Wilson, konuyla ilgili olarak; “Aberdeen Belediye Meclisi, halihazırda Allison şanzıman donanımlı 500 araç kullanıyor. Uzun yıllardır bu araçların kullanım ve dayanıklılığından çok memnunlar. Allison tam otomatik şanzımanlar, orijinal olarak dizel motorlar için tasarlanmış olsa da alternatif yakıtlı ve alternatif motorlu araçlara eşit derecede uygun. Bu nedenlerle Konsey, hidrojenle çalışan yeni RCV aracının Allison şanzıman donanımlı olmasını özellikle talep etti" diye belirtti. 

Aberdeen Kent Konseyi'nin hidrojenle çalışan yeni kamyonu, Econic'in alçak girişli kabinini atık toplama çözümleri uzmanı Geesinknorba Group tarafından Hollanda'da üretilen bir üstyapı ile birleştiriyor. Çift bölmeli atık toplama ekipmanı ile donatılmış bu araç, günde 7,5 saat ve haftada 5 gün sürekli dur-kalk gerektiren evsel atık toplama görev döngüsünde, Mart ayında hizmet vermeye başlayacak. Manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzıman (AMT), debriyajdaki aşınma ve yıpranma nedeniyle bu tür yoğun tempolu talepleri karşılamakta zorlansa da Allison tam otomatik şanzıman, mekanik debriyaj yerine patentli bir tork konvertörü kullanıyor. Böylece bakım gereksinimlerini azaltmanın yanı sıra sürüşü iyileştiriyor, sık dur-kalk ve düşük hızlı manevralar sırasında araçların kontrol edilmesini kolaylaştırıyor.

Allison Transmission, yakın zamanda kamyonlar için yeni eGen Power™ elektrikli aks sistemini de sunmuştu. eGen Power 100D, orta ve ağır hizmet kamyonları için dünyanın en güçlü ve tam entegre e-aks sistemlerinden biri. Her biri 227 kW veya toplamda 454 kW, maksimum toplam olarak 652 kW güç üretebilen iki elektrik motoruna sahip.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..