Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Güneş enerjisiyle rekor

 Galatasaray Spor Kulübü’nün Enerjisa ile iş birliği sonunda Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’nda yapılan güneş enerjisi santrali, Avrupa Kulüpler Birliği'nin (ECA) Kurumsal Ortaklık Ödülü için aday gösterildi.
Aday olarak Galatasaray ile birlikte Ajax, Apollon Limassol ve Hearts kulüpleri de listede yer aldı.

ECA Kurumsal Ortaklık Ödülü sahibi, 22-23 Eylül 2022 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek 28. ECA Genel Kurulu’nda açıklanacak. 


GUINNESS REKORTMENİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ

Enerjisa Enerji tarafından Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’nun çatısına kurulan güneş enerjisi santrali Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Rekorlar kitabına giren santral kurulu gücü bakımından dünyanın en büyük stadyum üstü güneş enerjisi santrali olarak tarihe geçti. 10 bini aşkın güneş paneli ile Aralık 2021 tarihinde üretime başlayan santral, kurulu gücü bakımından dünyanın en büyük stadyum üstü güneş enerji santrali unvanı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı ve tarihe geçti.


Performansa Dayalı İş Modeli ile kurulan güneş enerjisi tesisi sayesinde stadyum kendi elektriğini kendi üreterek enerji tasarrufu konusunda da rol model durumda.


Yüzde yüz yenilenebilir ve temiz enerji kaynağı olan güneşten elektrik üretimi sağlayan tesis her yıl yaklaşık 3.250 Ton CO₂ salımını engelleyecek ve bu şekilde 200 bin ağacın 25 yılda atmosferde temizleyebileceği sera gazının atmosfere salınmasının önüne geçerek doğanın korunmasına katkı sağlayacak. Stadyumun çatısına kurulan 10 bini aşkın güneş paneli ile 4,2 MW kurulu güç kapasitesine ulaşılacak ve dünyadaki stadyumlar içerisinde en büyük kapasiteli güneş enerji santrali olma özelliği taşıyor. Kurulan paneller, yılda yaklaşık 2.000 hanenin tüketimine eşdeğer olarak 4.650 MWh elektrik üretiyor.


Kaynak; https://www.galatasaray.org/anasayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..