Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Endüstriyel güvenlik açıklarının tespiti için yeni veri akışı duyuruldu

Kaspersky, operasyonel teknoloji (OT) yazılımlarındaki güvenlik açıklarının otomatik olarak algılanabilmesi için makine tarafından okunabilen yeni Open Vulnerability and Assessment Language (OVAL) veri akışını başlattı. Kaspersky Industrial OVAL Data Feed for Windows, Kaspersky uzmanları tarafından analiz

edilen ve çok sayıda güncel kaynaktan beslenen en popüler SCADA ve dağıtık kontrol sistemlerindeki (DCS) güvenlik açıkları hakkında kapsamlı istihbarat verilerini ve saldırıyı etkisiz kılmak için ihtiyaç duyulan kılavuzları sağlıyor. Akış, OVAL standardını destekleyen güvenlik açığı yönetimi çözümleriyle entegrasyon için XML biçiminde sunuluyor.


Endüstriyel otomasyon yazılımında keşfedilen güvenlik açıklarının sayısı oldukça fazla ve bu durum endişe yaratıyor. Örneğin Ulusal Güvenlik Açığı Veritabanı (National Vulnerability Database - NVD, https://nvd.nist.gov/), otomasyon, üretim ve dağıtık kontrol sistemlerinde kullanılan popüler yazılımlardaki bilinen binlerce güvenlik açığını ve çeşitli endüstriyel yazılımlardaki bilinen güvenlik açıklarının pek çok kaydını içeriyor. 


Kaspersky Industrial OVAL Data Feed for Windows, çeşitli güvenlik araçları ve hizmetleri arasında güvenlik açığı bilgilerinin standardize aktarımına yönelik OVAL spesifikasyonlarını uyguluyor. Böylece endüstriyel kuruluşların SCADA ve diğer OT yazılımlarının güvenlik açığı algılama ve değerlendirme yeteneklerini geliştirmesine yardımcı oluyor.


Ürün, müşterinin endüstriyel güvenlik açığı yönetimi çözümüne entegre edildi ve açık kaynaklı OVAL yorumlayıcılarıyla kullanılabiliyor. Algılanan sorunlar hakkında sağlanan ayrıntılı bilgiler arasında açıklamalar, etkilenen yazılımın adı ve sürümü, önem derecesi puanı ve metrikleri (CVSS), ayrıca engellemeye dair önlemler yer alıyor. Siemens, Schneider Electric, Yokogawa, Emerson gibi dünyanın önde gelen satıcılarını kapsayan akışın kapsamı Kaspersky müşterilerinin ihtiyaçlarına göre genişletilecek.


Kaspersky ICS CERT uzmanları, MITRE, Ulusal güvenlik açığı veritabanı (NVD), US-CERT, ürün sağlayıcıları ve topluluklar gibi üçüncü parti kaynakları sürekli izleyerek ve aynı zamanda kendi araştırmalarını yürüterek veri topluyor ve güvenlik açıkları hakkında istihbarat oluşturuyor. Ardından tüm veriler ekip tarafından dikkatlice gözden geçiriliyor ve doğru tespit ve değerlendirmeyi etkileyebilecek olası hatalara karşı test ediliyor. Güvenlik açıkları için sağlanan önlemler, OT tehdit koruması konusundaki kapsamlı deneyimlere ve SCADA satıcılarının tavsiyelerine dayanıyor.


Kaspersky ICS CERT Ürünleri Başkanı Mikhail Berezin, şunları söylüyor: “OVAL standardı, bilinen yazılımlar için güvenlik açıklarını veya uygun sistem yapılandırmalarını tanımlamak üzere aktif olarak kullanılıyor. Ancak, endüstriyel kontrol sistemlerinde kullanılan yazılımlar için piyasada kapsamlı ve yüksek kaliteli bir OVAL veri kaynağı bulunmuyor. Yeni veri akışı bu boşluğu dolduruyor ve ICS ile ilgili yazılımlar için gerekli kapsamı sağlıyor. Bu yaklaşım endüstriyel kuruluşların etkinliğini artırırken otomatikleştirilmiş güvenlik açığı değerlendirmesi sürecinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Bunu müşterilerimizle yaptığımız projelerde kanıtlamaktan mutluluk duyuyoruz."


Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş, dünya çapında bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için sürekli olarak yenilikçi güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşüyor. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 250.000 kurumsal müşterinin kendileri için en önemli varlıkları korumasına yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için www.kaspersky.com adresini ziyaret edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..