Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

İlk Togg, Ankara'da Cumhurbaşkanlığına teslim edildi.

İlk yerli, elektrikli otomobil Togg T10X, ilk sahibine ulaştı.1961 yılında ki Devrim Otomobilinden yıllar sonra 2023 yılında takipçisi  yerli SUV, hem gündeme hem de yollara ağırlığını koydu.Togg, güzel bir proje, darısı diğer yerli girişimlere..Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Devrim otomobilinden sonra bize devrin otomobilini üretmek nasip oldu. Sadece Türkiye'de değil, dünya yollarında da devrin otomobili Togg'umuzu izleyeceğiz." dedi.


 


Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi avlusunda düzenlenen "İlk Togg T10X Teslim Töreni"ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu olan "Gemlik" renkli Togg makam aracı ve Emine Erdoğan'a ait 34 EE 2071 plakalı "Anadolu" renkli Togg'un önünde poz verdi.

 

SİPARİŞ REKORU KIRDI


Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bugün Türk milletinin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ettiklerini belirtti. Ülkenin gururu yerli ve milli marka Togg'un ilk siparişini 2019 yılında verdiklerini, bugün de ilk akıllı cihazı teslim aldıklarını ifade eden Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı'nın ilk meyvelerinden olan Togg'un tüm milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Togg ülkemizin teknolojik gelişiminin, ekonomik kalkınmasının ve küresel itibarının sembolü olarak doğmuş, gelişmiş ve bugünkü seviyesine gelmiştir." ifadelerini kullandı.


 


MİLLETİMİZİN GÖZBEBEĞİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togg'un tüm testleri alnının akıyla verdiğini, elektrikli araç güvenlik testinden tek seferde geçmeyi başarmış özel bir otomobil olduğunu söyledi. "İnşallah bugünden itibaren Togg'u yollarda görmeye başlıyoruz." diyen Erdoğan, "Tüm babayiğitleri, şirket yöneticilerini, projede emeği geçen herkesi bir kez daha tebrik ediyor, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Adeta eline kına yakılıp ana ocağından uğurlanan askerler gibi, kuşağı bağlanıp baba evinden çıkarılan gelinler gibi milletimizin gözbebeği olan Togg'u da yine milletin evinden yollara uğurluyoruz. Yolun da bahtın da açık olsun diyorum Togg. Rabb'im tekerine taş değdirmesin." şeklinde konuştu.


 


TOGG İLE TUR ATTI


Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile "Anadolu" renkli Togg'a bindi. Erdoğan çifti Togg Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş'tan araca ilişkin bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaptanlığında eşi Emine Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ve Gürcan Karakaş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi etrafında Togg ile tur attı.


 


GAZETECİLERİN SORULARINI CEVAPLADI


Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. "Neler hissettiniz?" sorusu üzerine Erdoğan, "Bu heyecanı sizler nasıl duyuyor ve hissediyorsanız bizler de çok daha fazlasıyla hissettik." ifadesini kullandı.


 


DEVRİN OTOMOBİLİ


Devrim otomobili meselesinin ne tür kargaşalara vesile olduğunun bilindiğini anımsatan Erdoğan, "Devrim otomobilinden sonra bize de 'devrin otomobili'ni hamdolsun üretmek nasip oldu. Şimdi sadece Türkiye'nin yollarında değil, dünya yollarında da 'devrin otomobili Togg'u izleyeceğiz, takip edeceğiz." dedi.


 MAKAM ARACI “GEMLİK”


Erdoğan, Togg'da sürat, konfor gibi ne aranılıyorsa bulunabileceğini belirterek, kullandıkları "Anadolu" renkli Togg'un eşi Emine Erdoğan'a ait olduğunu, bu rengi ve plakayı eşinin seçtiğini söyledi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan diğer Togg T10X'e işaret ederek, "Bizimki de burada. Makam otomobili olarak inşallah onu da kullanacağız." dedi.


 


AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV’E “ANADOLU”


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e de teslimatın yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Erdoğan, teslimatın yarın yapılacağını, o otomobilin renginin de "Anadolu" olduğunu ifade etti.


Erdoğan, "Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'e de gidecek. Randevu bekleniyor." diye konuştu.


 

177 BİNDEN FAZLA BİN ÖN SİPARİŞ


Togg'a 177 bin ön siparişin alındığına da işaret eden Erdoğan, "Şu anda Gürcan Beyler üretim olarak yetiştirebilseler bu sayı zaten 177 de 277 de olur. Talihlisi çok. Bizden torpil isteyen var. Dedik, biz torpil işine bakmayız." şeklinde konuştu.“KREDİ PAKETİ OLACAK MI” SORUSU


"Aracı özendirmek adına kamu bankaları bir kredi paketi açıklar mı? Bu bir teşvik mekanizması olarak gündeme gelebilir mi?" sorusuna da Erdoğan, "Olabilir. Niye olmasın? Çünkü kamu bankalarının bu noktada kredi yastıkları müsaittir. Hele hele araçlara bunu rahatlıkla yapabilirler. Aynı şekilde konutlarda bunu nasıl yapıyorsak otomobilde de bunu yamak mümkündür." yanıtını verdi. Kaynak / Alıntı, https://sanayi.gov.tr/

3 yorum:

  1. Hayırlı olsun devletimize milletimize emeği geçen herkese teşekkür ederim Allah işiniz gücünüz rastgele Cumhurbaşkanım durmak yok yola devam ben devletimin yanındayım

    YanıtlaSil
  2. Milletimize hayırlı uğurlu olsun

    YanıtlaSil
  3. Hayırlı olsun. Artık Türkiye nin de bir otomobil markası var. umarım değişik modellerde daha çok üretime ulaşırlar.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..