Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni Chery Tiggo 9, Hibrit, Elekrik, Yatırım

Çin’in en büyük otomotiv imalatçısı olan Chery, yeni teknolojiler üzerinde yaptığı geliştirmeler ve ürettiği yeni nesil modelleriyle satışlarını artırmaya devam ediyor. Mayıs ayında 139 bin 172 adetlik satış rakamıyla, 12 aydır üst üste 100 bin adetlik satışın üzerine çıkan Chery, ilk 5 aylık dönemde de 600 bin adede yaklaştı.


 

Şirket, haziran ayında tamamen yeni Kunpeng süper performanslı elektrikli hibrit C-DM motor ve şanzımanın seri üretimine başladı ve ilk ürünler hattan çıkmaya başladı. Bu aynı zamanda Chery'nin hibritleşme çağını tamamen başlatması anlamına da geliyor. Chery, 2024 yılına kadar 20'nin üzerinde C-DM modelini pazara sürmeyi planlıyor. 


Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden Chery, teknoloji alanındaki çalışmalarının sonuçlarını satış rakamlarıyla almaya devam ediyor. Marka, birbirinden iddialı modelleri ve teknolojik üstünlüğü ile dünyanın en sevilen markalarından biri haline geldi. Bu kapsamda Çinli otomobil devi Chery Grubu, mayıs ayında satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 63 artırarak 139 bin 172 adede yükseltti. Chery, bu yüksek performansıyla üst üste 12 ay boyunca 100 bin adedin üzerinde araç satarak ulaşılması zor bir başarıya daha imzasını attı. Chery Grubu, ocak-mayıs döneminde ise yıllık yüzde 61 artışla toplam 596 bin 220 adet araç sattı.


Büyümede pazarı ikiye katladı!


Çin otomobil pazarının dinamizmi artarken, genel otomobil piyasası mayıs ayında istikrar kazandı. Çin Yolcu Derneği, mayıs ayında binek araç perakende satışlarının yıllık yüzde 27,7 artışla 1,73 milyon adet olacağını tahmin etmişti. Chery Grubu’nun mayıs ayındaki satışları bir önceki yıla göre yüzde 63 artarak, sektörün iki katını aşan bir büyüme oranıyla genel eğilimin üzerinde performans göstermeye devam etti ve hızlandırılmış bir seyir sürdürdü. Çin Otomobil Üreticileri Birliği'nin ocak-nisan dönemi istatistiksel analizine göre, Chery Group'un artış hızı, ilk 10 otomobil satış işletme grubu arasında sektörde ikinci sırada yer aldı.


 

Otomobil pazarında yaşanan genel daralmaya karşın, Chery Grubu’nun sürekli teknolojik yeniliğe odaklanan iş biçimi bu etkileyici sonuçların elde edilmesini sağladı. Yıl başından bu yana, yeni ürünler ve yeni teknolojiler alanında hızla tanıtımlarına devam eden Chery Grubu, geçtiğimiz mayıs ayında, Chery Mars mimarisi süper hibrit platformunun ilk seri üretim modeli olan TIGGO 9'un küresel tanıtımını başlattı. Chery tarafından üretilen “Manyetik süspansiyonlu ultra konforlu amiral gemisi SUV”, sadece TIGGO ailesine bir üye daha eklemekle kalmadı, aynı zamanda SUV pazarına üstün konfor deneyimi için yeni bir standart da getirmiş oldu. Şirket, haziran ayında tamamen yeni Kunpeng süper performanslı elektrikli hibrit C-DM motor ve şanzımanın seri üretimine başladı ve ilk ürünler hattan çıkmaya başladı. Bu aynı zamanda Chery'nin hibritleşme çağını tamamen başlatması anlamına da geliyor. Chery, 2024 yılına kadar 20'nin üzerinde C-DM modelini pazara sürmeyi planlıyor. Üstelik buna, bağımsız yeni enerji elektrik markası iCAR tarafından nisan ayında piyasaya sürülen yeni ve tamamen elektrikli modeller dahil değil.

Teknik yenilik fabrikası için çalışmalar sürüyor!

Chery Grubu, “Yaoguang 2025” stratejisi kapsamında da yeni bir “Teknik yenilik fabrikası” inşa etmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Aynı zamanda, otomobil üreticileri ve boya tedarikçileri tarafından ortaklaşa kurulan dünyanın ilk otomotiv dijital boya renk laboratuvarı PPG, mayıs ayında Chery Automobile'de açıldı. Yine mayıs ayında, Chery Grubu’nun Dazhuo Smart ve Chery Ticari Araçlar, Wuhu Şehrinde akıllı bağlantılı araçlar için ilk parti açık yol testi lisanslarını aldı. Bu, L4 insansız sürüş teknolojisinin ve insansız ticari araçların ticari olarak uygulanmasını teşvik etmek için gerekli koşulları oluşturuyor. Akıllı teknoloji ve yeni enerji teknolojisinde sürekli atılımlar yapan Chery Automobile, ürün gücü ve teknik üstünlüğü ile geleceğin pazar rekabetinde adından daha fazla söz ettirmeye ve olağanüstü sonuçlarına devam etmeye hazırlanıyor. 

emel teknolojilerde kendini geliştiren Chery, kuruluşundan bu yana “Teknolojik Chery” olarak biliniyor. Dünyada altı Araştırma ve Geliştirme merkezi ve 5.000’in üzerinde seçkin üyeden oluşan Araştırma ve Geliştirme ekibi ile geleneksel yakıt teknolojisi, yeni enerji, akıllı üretim ve diğer alanlarda avantaj sağladı. Yeni enerji araçları alanında 20 yılı aşkın bir süredir araştırma yapan Chery, dört araç montaj platformu, beş genel alt sistem ve yedi temel teknoloji ile sektöre öncülük ediyor. EQ1 modeli, Çin’de minik batarya elektrikli araçlarda lideri konumunda. Chery ayrıca dünya çapında araç, CKD parçaları, motorlar ve araç üretim teknolojisi ve ekipmanı ihraç eden ilk Çinli otomobil  şirketi. Chery, bugüne kadar araçlarını 80’den fazla ülke ve bölgeye ihraç etti. Ayrıca 10 denizaşırı fabrika ve 1.500’den fazla denizaşırı satış ve servis noktası kurdu. 2,4 milyonu Çin dışı olmak üzere dünya genelinde yaklaşık 11 milyon kullanıcısı ile Chery, 19 yıl boyunca Çin’den ihraç edilen binek otomobil adediyle ilk sırada yer aldı.


Kaynak: www.cherytr.com
www.chery.com

Basın Bülteni

6 yorum:

 1. Tiggo 8 pro excellent paket alacaktım tiggo 9'u bekleyeceğim

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. evet 2.75 3 milyon arası bir fiyat beklentim var benimde. Umarım dahada sisip 3 milyonunda üstüne cikmaz

   Sil
 3. 1.5 + HYBRİD ÜNİTE İLE GELİR GELİRSE

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarı ile mevcut uretimi 2.0 motor ve 4x4 çekiş sistemi. Ve hedeflediği musteri kitlesi premium markalardan seken yani oraya bütçesi yetmeyen ama gönlü o sınıfta olan kesim. Yani Range Velar, Volvo Xc90, x3 ve Q5 gibi markaların ucuz alternatifi olacak. Bu durumda fiyat politikaları ve sağladığı konfor güç gibi özelliklerde çok önemli. 1.5 motor ile zor gibi sanki. 1.5 hibrit 4x4 çok zor mesela.

   Sil
 4. Çin deki giriş paketi satış bedelini TL ye çevirince 661.000 TL
  Bayi 300 bin lira kar koysa ham satış bedeli 900.000 TL
  olur ise şu şekilde oluyor :
  Vergili Toplam Bedel : 2.900.000 ₺
  Vergisiz Bedeli : 966.667 ₺
  Vergilerin Toplamı : 1.933.333 ₺
  ÖTV Oranı : %150 (2.0 Motor)
  ÖTV Tutarı : 1.450.000 ₺
  KDV Oranı : %20
  KDV Tutarı : 483.333 ₺

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..