Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni Peugeot E-208, 400 km menzil ile daha da fazlasını sunuyor

2022 yılında Avrupa’nın en çok satılan otomobili olan PEUGEOT 208, tamamen yeni bir boyut kazanıyor. PEUGEOT ürün gamının ikonik modeli, 400 km menzile sahip tamamen elektrikli versiyonu, yeni tasarımı, ileri teknolojileri ve üstün sürüş keyfi sağlayan yeni güç-aktarma sistemiyle yenilenerek artık


 

daha da karşı konulamaz hale geliyor. Yeni PEUGEOT 208, 115 kW/156 HP’lik tamamen yeni elektrikli E-208’e ek olarak, yeni HYBRID 100 ve HYBRID 136 dahil olmak üzere 5 farklı güç-aktarma sistemiyle tercih edilebilecek. Saf benzinli motorlu bir 208 tercih etmek isteyenler için PureTech 75 ve PureTech 100 versiyonları da üretilecek. Yeni PEUGEOT E-208’in bataryası 8 yıl veya 160.000 km garantili olarak yollara çıkacak. Boyutları aynı kalan PEUGEOT 208, yeni görünümlü ön cephesi, yeni PEUGEOT logoları, yeniden tasarlanan arka ışık imzası, yeni jant tasarımları ve yeni PEUGEOT marka kimliğine ek olarak PEUGEOT i-Cockpit® tasarımlı iç mekanında da çok sayıda yenilik barındırıyor. Yeni bir tasarıma kavuşan dijital gösterge paneli, 10 inçlik merkezi dokunmatik ekran, yeni nesil PEUGEOT i-Connect ve PEUGEOT i-Connect Advanced bilgi-eğlence sistemlerinin kontrolünde etkin olurken, kompakt direksiyon ve yeni zarif kumaşlar ile yaşam alanı değişime uğradı. PEUGEOT 208’in iki yeni renk seçeneği arasında Agueda Sarısı ve Selenyum Gri bulunurken toplam gövde renk seçeneği 7 oluyor.


 


PEUGEOT’nun şehir otomobillerindeki dokuzuncu jenerasyon temsilcisi PEUGEOT 208, Temmuz 2023 itibarıyla yeni bir görünüm ve teknik iyileştirmelerle tanıtıldı. 2019 yılı sonundaki lansmanından günümüze dünya genelinde yaklaşık 1 milyon adet üretilerek büyük bir başarıya imza atan PEUGEOT 208, 2021 ve 2022 yıllarında tüm Avrupa’nın ve Fransa’nın tüm segmentlerde en çok satılan otomobili de oldu. Bu benzersiz başarının en büyük oranı E-208’den geldi. PEUGEOT E-208, 2022 yılında B Segmenti’nde Avrupa’nın en çok satılan elektrikli otomobili oldu. Ayrıca otomobil geçen sene Fransa’da tüm segmentlerde en çok satılan elektrikli otomobil de oldu. Yeni PEUGEOT E-208’in Avrupa satışları Kasım 2023’de başlayacak. ALLURE, ACTIVE, GT olmak üzere üç donanım seviyesinde üretilecek olan yeni PEUGEOT 208, 400 km menzil sunan (WLTP ortalama verileri onay sürecinde) yeni 115 kW/156 HP’lik tamamen elektrikli E-208’e ek olarak, yeni HYBRID 100 ve HYBRID 136 dahil olmak üzere 5 farklı güç-aktarma sistemiyle tercih edilebilecek. Yeni PEUGEOT E-208’in bataryası 8 yıl veya 160.000 km garanti ile yollara çıkıyor. Yeni PEUGEOT E-208 yine aynı kompakt dış boyutları korumaya devam ediyor. 4.055 mm uzunluğa, 1.745 mm genişliğe (Aynalar hariç) ve 1.430 mm yüksekliğe sahip otomobilin 309 litrelik bagaj hacmi de segmenti için geniş bir yükleme bölümü oluşturuyor.


 


GÖZ ALICI: Daha da Karşı Konulamaz Atletik Bir Tasarım!

 

PEUGEOT 208 gibi ikonik tasarımlı otomobilleri güncellemek asla kolay bir görev olmuyor. PEUGEOT tasarımcıları, 208’i böylesine başarılı kılan özgün ve “Göz Alıcı” cazibesini korurken, yeni bir modernlik düzeyi ve yeni bir ön cephe ortaya çıkarmak gibi bir zorlukla karşı karşıya kaldı.


 


Önde yeni PEUGEOT imzası ile göz alıcı bir görünüm: İlk olarak 9X8 Hypercar’da tanıtılan, ardından yeni 508 ve 508 SW’de ve son olarak yeni 2008’de kullanılan yeni PEUGEOT ışık imzası, artık yeni E-208’e de göz alıcı bir görünüm sağlıyor. Üç uzun dikey ışık pençesi, bu imzanın ayırt edici bir unsuru ve tampondaki parlak siyah eklere entegre edilmiş durumda. Otomobilin yanlarına doğru uzanan bu unsurlar, 208’e daha güçlü, görsel olarak daha geniş bir duruş kazandırmaya yardımcı oluyor. Tüm yeni 208 versiyonlarında bu yeni ön ışık imzası bulunuyor. GT versiyonlarında, bu ışık özelliği daha da ileri gidiyor. Üç ışık pençesinin çarpıcı etkisi, üç bağımsız optik modül ile tam LED farların aydınlatma işlevine kadar uzanıyor.

 

Yeni görünümüyle ön ızgara: Tüm yeni 208 versiyonlarının merkezinde markanın yeni logosu, PEUGEOT’nun yeni dönemine yön veren ön ızgarada sunuluyor. Izgara, tamponla uyumlu gövde renginde bir desene sahip. Bu tasarım, ürün gamının elektrikliye geçiş hamlesini yansıtıyor ve yeni E-208’e daha fazla denge katıyor. Izgara ve gövde bölümlere ayrılmış değil. Bir bütün oluşturarak görsel sağlamlığı, verimliliği ve modernliği simgeliyor.

 

Yeniden tasarlanan arka ışık imzası: Yeni E-208, yan yana yerleştirilen üç kırmızı pençeden oluşan, markanın simgesel arka ışık imzasını yeniden yorumluyor. Yeni model, bu üç pençeli mimariye sadık kalıyor. Ancak bunlar artık yatay. Siyah şerit bagaj kapağının etrafına uzanarak araca daha hakim bir arka görüş sağlıyor. Ayrıca üç zarif LED şerit, genişlik algısını destekliyor. GT versiyonunda geri vites lambaları ve sinyaller de LED geliyor.

 

Heyecan verici yeni renkler: Yeni E-208, lansman rengi yeni Agueda Sarısı ile dikkat çekiyor. Bir diğer yeni renk olarak Selenyum Gri ise modernliği vurguluyor. Yeni 208; Agueda Sarısı, Selenyum Gri, Tekno Gri, İnci Siyah, Sedef Beyaz, Elixir Kırmızı ve Vertigo Mavi olmak üzere yedi gövde rengine sahip olacak. Yeni 208 versiyonları, seçilen renkten bağımsız olarak parlak siyah dikiz aynalarına sahip. Ayrıca GT versiyonu standart olarak parlak siyah çamurluk kaplamaları ve bir opsiyon olarak siyah tavanla donatılıyor.

 

Yeni jant tasarımları: Yeni jantlar, PEUGEOT’nun yeni tasarımının ana unsurlarından biri olarak öne çıkıyor. 408’de sunulan çarpıcı jant tasarımlarıyla başlayan yaklaşım, markanın yeni modellerine de yayılıyor. Yeni E-208, tamamı yeni 16 inç (NOMA elmas kesim iki renkli) veya 17 inç (YANAKA elmas kesim iki renkli ve keskin uçlar) olmak üzere farklı alaşım jant tasarımlarıyla yollara çıkıyor. Tüm alaşım jantlar, bijon somunlarını gizleyen PEUGEOT logosu ile damgalanan 4 kollu bir merkeze sahip.

 

Yeni PEUGEOT marka imza kodları: Yeni 208’deki ön, yan ve arka isim logoları, yeni yazı karakterine ve yeni Bazalt Gri rengine sahip. Arkada, PEUGEOT logosu, bagaj kapağının tüm genişliği boyunca tek başına duruyor. E-208 ise Mavi ve Beyaz olmak üzere iki tonlu bir “E” logosuna sahip.

 

Yeni zarif kumaşlar: Yeni 208’in iç mekanı, Adamite Yeşil dikişli (GT versiyonunda opsiyon) yeni siyah Alcantara döşeme ve diğer seçeneklerle zengin bir çeşitlilik sunuyor. GT versiyonu, zarif Adamite Yeşil dikişlere sahip ön konsol kaplaması ve kol dayama alanı ile detaya gösterilen özeni yansıtıyor.

 

DUYGU: Daha Teknolojik PEUGEOT i-Cockpit® İle Gelen Ek Sürüş Keyfi!

 

PEUGEOT’nun ikonik i-Cockpit® çözümü, ilk nesil 208’de tanıtmıştı. Bugün gelinen noktada daha da teknolojik, bağlantılı ve ergonomik bir hale gelirken yeni PEUGEOT E-208’nin sürüş keyfinin merkezini de bu yapı oluşturuyor.

 

Dijital gösterge paneli için yeni bir tasarım: Göstergeler sürücünün görüş hizasında yer alıyor. Ayrıca ALLURE ve GT versiyonlarında bir dijital ekran da devreye giriyor. 10 inçlik dijital ekran yeni bir tasarıma sahip. Ayrıca GT versiyonunda standart olarak bir 3D ekran da devreye giriyor. Sürücüler, tercihleri doğrultusunda ekranın rengini, bilgilerin düzenini ve sunumunu kişiselleştirilebiliyor. ACTIVE versiyonu 3,5 inç renkli ekran ve analog gösterge paneli ile yollara çıkıyor.

 

Tüm yeni 208 versiyonlarında geniş 10 inçlik merkezi dokunmatik ekran: Daha önce ilk iki donanım seviyesinde 7 inçlik ekran sunulurken artık tüm yeni 208 versiyonlarında merkezi 10 inçlik dokunmatik ekrana yer veriliyor. Arayüz, yeni nesil PEUGEOT i-Connect ve PEUGEOT i-Connect Advanced bilgi-eğlence sistemlerini kontrol etmeyi kolaylaştırıyor. Yeni 208 ALLURE ve GT versiyonlarında merkezi ekran HD teknolojisine sahip. Tüm versiyonlarda buton işlevlerine hızlı erişim için piyano kısayol tuşları, merkezi ekranın altında yer alıyor.

 

Kompakt direksiyon: PEUGEOT i-Cockpit®’in en önemli unsurlarından olan kompakt direksiyon simidi, sağladığı çeviklik ve hassasiyetle sürüş keyfini destekliyor. Yeni 208’in kompakt direksiyon simidinin ortasında yeni PEUGEOT logosu ve donanıma bağlı olarak alt kenarında yeni GT logosu yer alıyor. Optimum ergonomi için, multimedya sistemi (ses, telefon) kumandalarının dışında ses kontrolünü de barındırıyor.

 

GT versiyonlarında dinamik ambiyans aydınlatması: Yeni 208 GT donanımında, bazıları yeni olmak üzere 8 farklı renk seçeneği söz konusu. Farklı renkler, merkezi dokunmatik ekranındakilerle koordineli ve duruma göre seçilen sürüş modunu dikkate alarak değişiyor.

 

Modern manuel vites topuzu: 6 ileri manuel şanzımanla donatılan yeni 208 versiyonlarında geliştirilmiş ergonomi için yeni bir vites topuzu devreye alınıyor. Otomatik şanzımanlı yeni 208 versiyonlarında ise, 2022 ilkbaharında tanıtılan zarif ve pratik “vites seçici” sunuluyor.

 

MÜKEMMELLİK: Elektrikliye Geçiş Genleri ve Yeni Bir Bağlantı Seviyesi!

 

Yeni E-208, elektrikliye geçiş ve bağlanabilirlik açısından ileriye doğru önemli bir adım atarak oyunun kurallarını değiştiriyor. Yaklaşık 400 km menzile sahip yeni, tamamen elektrikli güç-aktarma sistemi ve yeni hibrit aktarma sistemleri yeni fırsatlar sunuyor.

 

Yeni E-208, 400 km menzil ile daha da fazlasını sunuyor: Yeni E-208, 51 kWsa batarya ve 115 kW/156 HP’lik tamamen elektrikli motoruyla yaklaşık 400 km (WLTP ortalama verileri onay sürecinde) menzil sağlıyor. Tüm kullanım gereksinimlerini ve şarj çözümlerini karşılamak üzere iki tip entegre şarj cihazı da sunuluyor. Standart olarak 7,4 kW tek fazlı şarj cihazı ve opsiyonel olarak 11 kW üç fazlı şarj cihazı seçenekleri mevcut. Yüzde 20’den yüzde 80’e tahmini şarj süreleri, hızlı şarj cihazıyla (100 kW) 25 dakikadan, Wallbox ile (7,4 kW) 4 saat 40 dakikadan ve güçlendirilmiş prizle (3,2 kW) 11 saat 10 dakikadan kısa sürüyor.

 

Yeni hibrit güç-aktarma seçenekleri: İlk kez elektrikli deneyimlemek isteyen müşteriler için, iki yeni PEUGEOT 48V HYBRID güç-aktarma sistemi devreye giriyor. Sistem, bir elektrik motoru içeren e-DCS6 çift kavramalı elektrikli 6 kademeli şanzıman ile birleştirilen yeni nesil PureTech 100 HP ve 136 HP benzinli motordan oluşuyor. Sürüş anında şarj olan bataryasıyla bu teknoloji, düşük devirlerde ekstra tork ve yüzde 15’e varan yakıt tüketimi avantajı sağlıyor. Yeni 208 HYBRID 100 ve HYBRID 136, şehir içi sürüşlerinde zamanın yarısından fazlasını, tamamen 0 emisyonlu, elektrik modunda çalışabiliyor.

 

Motor seçenekleri: Tercihini saf benzinli versiyonlardan yana kullanmak isteyenler için yeni 208 ailesi ekonomik ve verimli iki motor seçeneği sunuyor. PureTech 75: 75 HP üreten 3 silindirli 1.2 benzinli motor, Stop & Start sistemi ve 5 ileri manuel şanzımanla donatılıyor. PureTech 100: 100 HP üreten 3 silindirli 1.2 benzinli motor, Stop & Start sistemi ve 6 ileri manuel şanzımanla donatılıyor.

 

En güncel PEUGEOT bağlantılı bilgi sistemleri: Yeni 208 standart olarak PEUGEOT i-Connect sistemi ile donatılıyor. Ayrıca tüm versiyonlar opsiyonel olarak PEUGEOT i-Connect Advanced sistemi ile donatılabiliyor. Her ikisi de yüksek çözünürlüklü 10 inçlik merkezi dokunmatik ekran üzerinden yönetiliyor ve kolayca kişiselleştirilebiliyor. Ayrıca widget veya kısayol içeren çoklu pencere arayüzü ile kullanımı bir akıllı telefon kadar kolay. Bildirimler için farklı menüler arasında soldan sağa, yukarıdan aşağıya kaydırmak veya hatta uygulamaların ana sayfasına geçmek için 3 parmakla dokunmak da kolaylık sağlıyor. Ayrıca ekranın alt kısmındaki “Home” piyano tuşu ile her an ana sayfaya dönmek mümkün. Ekranın üst kısmındaki sabit bir başlık; dış sıcaklık, klima, widget sayfalarındaki konum, bağlantı verileri, bildirimler ve saat ile ilgili bilgileri gösteriyor. PEUGEOT i-Connect, kablosuz ekran yansıtma işlevi (Apple CarPlay/Android Auto) sayesinde gelişmiş bağlantı sunuyor. Ayrıca yüksek performanslı TomTom bağlantılı navigasyon özelliği ile PEUGEOT i-Connect Advanced deneyimi tamamlanıyor. Okumayı kolaylaştırmak için harita, 10 inçlik ekranın tamamında gösteriliyor. Sistem güncellemeleri wifi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. PEUGEOT i-Connect Advanced versiyonunda, “OK PEUGEOT” doğal dildeki ses tanıma komutu, bilgi-eğlence işlevlerine erişim sağlıyor. Ayrıca kullanıcılara yardımcı olmak ve olası soruları yanıtlamak için entegre belgeler ve öğreticiler de yer alıyor.

 

Daha fazla USB girişi: Yeni 208 ALLURE ve GT versiyonları standart olarak 3 USB-C soketi (2 önde, 1 arkada) ve 1 USB-A soketi (arkada) ile donatılıyor.

 

Akıllı telefonlar için daha güçlü kablosuz şarj cihazı: ALLURE donanımlı yeni 208, isteğe bağlı olarak 15W kablosuz akıllı telefon şarj cihazı ile donatılabilirken önceki versiyonda bu seviye 5W idi. Bu donanım GT versiyonunda standart. Orta konsol kapağının arkasında yer almasıyla kablosuz yansıtma için kullanımdayken akıllı telefonun hızlı bir şekilde şarj edilebilmesi de sağlanabiliyor.

 

Yüksek çözünürlüklü park kameraları: Yeni PEUGEOT 208’deki yeni ön ve arka park yardım kameraları artık daha yüksek çözünürlüklü bir görüntü sağlıyor. Kör Nokta Uyarı Sistemi ile birlikte gelen yeni yüksek çözünürlüklü ön kamera versiyona bağlı olarak opsiyon olarak sunuluyor ve otomobilin yakın çevresi 360 derece olarak gösteriliyor.

 

Kapsamlı sürüş destek sistemleri yelpazesi: Yeni yüksek çözünürlüklü park yardımı kameraları dışında yeni 208, sürüşü daha güvenli ve kolay hale getiren özellikler sunuyor:

·         Dur & Kalk fonksiyonuna ve araçlar arası mesafe ayarına sahip adaptif hız sabitleyici.

·         Aktif Tam Durdurma Güvenlik Freni, 7 km/s ile 140 km/s arasında, gece veya gündüz yayaları ve bisikletlileri algılıyor.

·         Genişletilmiş Aktif Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi ve dijital gösterge panelinde gösterme işlevi: Hızla ilgili normal uyarılar dışında dur, tek yön ve sollama yapılmaz işaretlerini de kapsıyor.

·         Şerit Konumlama Asistanı ve Aktif Şerit Takip Sistemi.

·         Sürücü Dikkat Uyarısı, uzun sürüş sürelerinde ve 65 km/s’yi aşan hızlarda direksiyon simidinin mikro hareketlerini analiz ederek dikkat dağınıklığını tespit ediyor.

·         Kör Nokta Uyarı Sistemi.

 

Yalın Ürün Gamı

 

Müşterilerin seçim yapmasını kolaylaştırmak için yeni 208 ürün gamı ACTIVE, ALLURE ve GT olarak üç versiyonla sadeleştirildi.

·         ACTIVE: Önde 3 dikey ve arkada 3 yatay LED ile yeni ışık imzası, manuel klima, elektrikli ön ve arka camlar, elektrikli yan aynalar, 10 inç merkezi dokunmatik ekranlı PEUGEOT i-Cockpit®, önde USB-C soketi.

·         ALLURE: ACTIVE donanım seviyesine ek olarak 16 inç NOMA alaşım jantlar, gövde renginde ızgara, ön ve arka park yardımcısı, elektrikli katlanır yan aynalar, 10 inçlik dijital gösterge paneli ve 10 inçlik yüksek çözünürlüklü merkezi dokunmatik ekrana sahip PEUGEOT i-Cockpit®, PEUGEOT i-Connect® bilgi-eğlence sistemi, tam akıllı telefon bağlantısı, önde 2 USB-C soketi, arkada 1 USB-C soketi ve 1 USB-A soketi.

·         GT: ALLURE donanım seviyesine ek olarak tam LED ön farlar, yüksek çözünürlüklü park kameraları, anahtarsız giriş ve çalıştırma, kişiselleştirilebilir ambiyans aydınlatması, 3D ekranlı 10 inçlik dijital gösterge paneli, karşılama aydınlatmalarıyla elektrikli katlanır yan aynalar, parlak siyah çamurluk kaplamaları, GT logoları.

 

PEUGEOT Ürün Müdürü Jerome Micheron; “208 kadar ikonik ve başarılı bir model üzerinde çalışmak her zaman zorlu bir iş. Amacımız, Avrupa B segmenti satışlarında zirvede kalmak için bu modelin ruhunu koruyarak 208’in tasarımını ve performansını bir üst seviyeye taşımaktı. Yeni 208 her zamankinden daha fazla 208: Daha fazla kedi duruşu, sürmesi daha eğlenceli, daha teknolojik. Her açıdan daha da karşı konulamaz. Ayrıca 400 km menzile sahip yeni elektromotoru ve yeni HYBRID 100 ve HYBRID 136 versiyonları ile daha da elektrikli” dedi.

 

PEUGEOT Tasarım Başkanı Matthias Hossann; “PEUGEOT tasarım ekibi olarak, yeni 208’in ortaya koyduğu zorluğu heyecanla ele aldık. Tasarımının genel ruhunu kaybetmeden, zaten güçlü olan kişiliğini daha da ileri taşımak istedik. Yeni PEUGEOT ışık imzasına sahip yeni ön cephe ve arkada yeniden yorumlanan üç pençeli aydınlatmalar, müşterilerin sevdiği atletik silueti korurken tasarıma taze bir görünüm ve daha fazla kedi duruşu kazandırdı” dedi.

 

3 yorum:

  1. Yabancı sayfalarda araç yorumlarına baktığımda herkes baya beğenmiş oluyor ama tr yorumlarda sürekli bir eksik ve kötü yön arama söz konusu. Garip milletiz valla. Araç çok güzel bu arada

    YanıtlaSil
  2. Dış görünüş daha şık olmuş, iç konsol T9 tasarımına dönmüş sanki. 208 biraz dağınıktı, T9 çok derli toplu ve kullanışlı.Marş basma butonu yada start stop mu demeliyim, biraz uzak kalmış ama güzel genede. Şu 10 inçlik yüksek çözünürlüklü merkezi dokunmatik ekranın biraz aşağıda yapamazlar mı? Görüş alanıma çok etki ediyor. Canlı gördüğüm bütün araçlarda buna yakın ve beni çok rahatsız ediyor. Makyajsız 208 bindim oda benzeri hissi uyandırdı. Bunu da canlı görmek lazım. Ön kamera biraz daha güzel saklanabilirdi. Yeni 308 GT sürümde olan teker üstü logolarda yok gördüğüm.Gerçi bu 208 ama olsun :)

    YanıtlaSil
  3. Daha arabanın hayalini kuramadan makyaj yedi

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..