Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Hyundai Motor Company; hem içten yanmalı hem de elektrikli araç üretecek fabrikayı nereye kuracak?

Hyundai Motor Company, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) ile ülkede yüksek otomasyona dayalı bir üretim tesisi kurmak üzere ortak girişim anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaua göre; PIF, yeni ortak girişimde yüzde 70 hisseye sahip olacak ve Hyundai ise kalan yüzde 30 hisse ile girişimi destekleyecek.

Hyundai aynı zamanda, üretimde teknik ve ticari destek sağlayarak stratejik bir teknoloji ortağı olarak da hareket edecek. Projenin toplam yatırımının 500 milyon doları aşması bekleniyor.


Suudi-Kore İş Forumu'nda duyurulan bu ortak girişim, hem içten yanmalı motorlu (ICE) hem de elektrikli araçlar (EV) dahil olmak üzere yılda 50.000 araç üretmeyi hedefliyor. Temelinin 2024 yılında atılması planlanan tesisin 2026 yılında üretime geçmesi hedefleniyor. 


Hyundai Motor Company Başkanı ve CEO'su Jaehoon Chang, ortaklıkla ilgili şunları söyledi: "Bölgede sürdürülebilir ve çevre dostu bir otomotiv geleceği yaratacak olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Ortak çabalarımız, yenilik ve çevresel ilerleme için önemli fırsatlar yaratacak”.

3 yorum:

  1. Dünya çapında son 20 yılda kendini en çok geliştiren markalardan biridir Hyundai. Bütün dünya Hyundai’nin başarısını gıptayla izliyor ve takip ediyor karşınızda artık eski Hyundai yok. Herkes öncelikle bunu bilsin Hyundai önümüzdeki yıllarda Toyota ve VW’ni tahtından edecek. Hyundai bugün de dünyanın en büyük 3. otomobil üreticisi konumunda yer alıyor.

    YanıtlaSil
  2. Suudi Arabistan’da iş gücünü dışardan gelen yabancı işçiler çekerken kendi insanı zaten işçilik yapmazken nedemeye talip oldu yani çok enteresan bir durum.

    YanıtlaSil
  3. Bir nevi Hyundai ye gel bize ileri de markamız için fabrika kur demişler. Yüzde 30 Hyundai. Bütün makine, mühendisliği oraya kurduracak. Faaliyete geçtikten 2-3 sene sonra da yüzde 30 Hyundai hisselerini de satın alıp, içinde çok küçük değişiklikler ile kendi markasını üretecek. Çok mantıklı.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..