Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yerli otomotivin yeni oyuncusu, HABAŞ; kamyon, otobüs ve otomobilden sonra ne yapar?

Tıbbi ve sınai gaz konusunda önde gelen firmalardan HABAŞ, 2021 yılında otobüs, kamyon ve otomobil pazarına girmek için 67 yıllık üretim tecrübesini kullanmaya karar verdi. Şirket, Busworld Europe 2023 Fuarı'nda dört monokok gövdeli otobüs sergileyerek  toplu taşıma dünyasına merhaba dedi..Diğer taraftan firma; farklı sınıf veya araçlarla da haşır neşir olabileceğini, gerek basında, gerekse de kendi internet sitesinde ifade ediyor. En azından bu konuda ip ucu veriyorlar ancak, şu ana kadar gördüğümüz HABAŞ/HABAS/HBS amblemli araçlarla ilgili çok net bilgi ve görsel olmadığı gibi otomotive yönelik internet sitesine de rastlayamadık! Araçların ilk görsellerini Türkiye'nin önde gelen otomotiv gazetecilerinden Emre Özpeynirci yayınlamıştı.Elektrikli otobüs ve midibüsler, ailenin çekici üyesi Steel Power ile aynı far ve ön tamponu kullanıyor. Dizel araç ise farklı far ve ön yüze sahip.

HABAŞ OTOMOTİV, motosiklet alanına da girer mi? 

Üstelik önemli markalarla bu alanda da yer alacağı belirtiliyor. Tayvan'da Hyundai markalı araç ta imal eden SYM, Japonya ve dünyanın önde gelen; uzay, havacılık, demiryolu , gemi, iş makinaları, çelik, endüstriyel oluşumlar ve motosiklet firması KAWASAKI ve son olarak iki tekerlek dünyasının kilometre taşlarından Amerikalı HARLEY DAVIDSON.

HABAŞ bu konuda; Kawasaki, Harley-Davidson ve Sym markalarının üreticisi, distribütörü ve temsilcisi olarak, Türkiye’de satış ve satış sonrası hizmetlerini, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak geliştirmek yegane hedefimizdir." diyor.

Yeni, Yerli, Gizemli Otomobil ve eBus

COMFORTCITY e/Electric, hafif bir yapıyla, 353 kW güce sahip, 12 metrelik, süper alçak tabanlı bir şehir içi otobüs olarak 106 yolcu kapasiteli.
Üç kapılı konfigürasyona sahip ALFACITY -e/Electric  ise 8,2 metrelik Süper alçak tabanlı şehir içi midibüs olup  282 kW pillerle çalışırken dar yollar için en uygun araç konumundadır


ALFALUX – e/Electric 8.2 midi otobüs aynı zamanda 282 kW'lık akülerden güç alıyor ve geniş bagaj kapasitesiyle 35'e kadar yolcu taşıyabiliyor.
Odak noktası elektrikli otobüsler olsa da Habaş, dizel otobüsleri de ihmal etmiyor. COMFORTCITY dizel 12 metre tam alçak tabanlı şehir otobüsünün kalbinde 11 litrelik 300 PS Euro 6E PACCAR (DAF)  motor bulunuyor.


Habaş'ın sunduğu tüm otobüsler iyi bir tasarıma, LED gündüz farlarına, modern dijital ve ergonomik gösterge paneline, yüksekliği ve derinliği ayarlanabilen sportif direksiyona, bel destekli konforlu sürücü koltuğuna, kol dayama yerlerine ve yüksek kaputa, güçlü klimaya sahip. İntarder ve tepe tutucu desteği otobüsteki standart  olup kameralı dikiz aynaları, sürücü kabini kliması, otomatik merkezi yağlama sistemi, yolcu bilgilendirme sistemi, yolcu sayma sistemi, elektrikli tavan kapısı opsiyonel özelliklerden..
Habaş, kendisini Türkiye pazarının önemli oyuncularından biri olarak konumlandırıyor ve 1.500 otobüs kapasitesiyle Avrupa'ya girişinde iddialı olduğunu hissettiriyor!'Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası'nın temeli 1956 yılında HABAŞ Endüstriyel ve Tıbbi Gazlar İmalat Sanayi'de Hamdi Başaran tarafından atıldı. Şirket, endüstriyel ve tıbbi gazlar, demir-çelik, doğalgaz, enerji, LPG, bankacılık ve finans, iş makinaları sektörlerinde birçok ilke imza atmış durumda.

Habaş, otomotiv endüstrisindeki atılımının önünü açmak için Honda Türkiye'nin  üretim tesisini  geçtiğimiz yıllarda satın almıştı.


HABAŞ TOPLULUĞU OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE


​​​" Türk Sanayisinde 67 yılı aşkın köklü bir geçmişe sahip, %100 yerli ve milli öz sermaye ve %100 Türk mühendisliğiyle faaliyet gösteren HABAŞ, otomotiv sektörünün yeni oyuncusu olarak faaliyetlerini hızlandırıyor ve yatırımlarına devam ediyor. HABAŞ, Türk sanayisindeki lider rolünü otomotiv sektöründeki yatırımları ile pekiştirmek amacıyla Ağır/Hafif Ticari Araç ve Otobüs Fabrikasını Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurmaktadır.

HABAŞ, dinamik ve çağın ötesinde bir tasarıma sahip, tüm bileşenleriyle en üst düzeyde müşteri memnuniyetini hedefleyen bir felsefeden yola çıkarak ilk araçlarını İzmir'deki Prototip Merkezi'nde üretmiş, sektöründe yeni bir segment yaratabilecek araç çeşitliliği sunmaktadır.

 

 HABAŞ kurmuş olduğu güçlü Ar-Ge ve Ür-Ge merkezinde son teknoloji tasarım argümanlarıyla sektöre hizmet vermektedir.

HABAŞ, dayanıklı, kullanımı pratik, üstün teknolojiye sahip, düşük işletme maliyetli, dinamik ve kaliteli araçları çevreye duyarlı ve esnek bir üretim altyapısıyla kullanıcılarına sunarak “Dünya Markası Olma” hedefini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Honda Türkiye binek otomobil fabrikasını satın alan HABAŞ, otomobil üretimi için de çalışmalarına devam etmektedir.

Günümüzde yoğun nüfus artışının beraberinde getirdiği şehirleşmenin etkisi ile artan araç sayıları, ulaşımda trafik yoğunluğu yaratmakta ve bu da alternatif ulaşım araçlarına talebi arttırmaktadır.

 HABAŞ olarak, motosiklet alanında dünyanın lider markaları ile yapmış olduğumuz işbirlikleri sayesinde, tüm motosiklet tutkunlarına ve alternatif ulaşım imkanı arayışı içinde olan herkesin ihtiyacını karşılayacak farklı seçenekler sunmaktayız.

Kawasaki, Harley-Davidson ve Sym markalarının üreticisi, distribütörü ve temsilcisi olarak, Türkiye’de satış ve satış sonrası hizmetlerini, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak geliştirmek yegane hedefimizdir.  "


Son bilgilerle HABAŞ OTOMOTİV

ARGE Merkezi; Çiğli Organize Sanayi Bölgesi - İzmir 

Kamyon ve otobüs fabrikası; Manisa

Otomobil Fabrikası; Gebze-Kocaeli

Ticari araç kapasitesi; hedef 10000 adet

Ticari seri üretim başlangıcı; 2024
 (ilk yıl hedef; otobüste; 200/250, kamyonda; 300/500 adet)

Otobüs ve kamyon motorları;DAF/Paccar  300 (11L)  / 450 beygir

Araçlarda kullanılan bileşenler; Voith, ZF, DAF
Otobüs/Midibüs Modelleri

Alfa City E

8.2 metre, alçak tabanlı kentiçi, 282 kW pil

Alfa Lux E

8.2 m, 282 kW pil

Comfort City E

12m, alçak tabanlı kent içi, 353 kW

Comfort City Dizel

12 m, alçak tabanlı kent içi , 11L, 300 PS, Eu 6E


Habas Steel Power N1 (kamyon/çekici)

Motor Gücü, 330 KW 450 HP DAF
Şanzıman;  12 ileri- 2 geri, ZF Traxon 12 PX
Kaynak; https://www.busworldeurope.org/
https://www.habas.com.tr/
 https://twitter.com/eozpeynirci

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..