Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

İstanbul'a yeni elektrikli metrobüs aracı; 420 kişilik

İstanbul ulaşımına; İBB, İETT ve Metro İstanbul beraberliğinden yeni ve çevreci araçlar gelecek. Bir metro aracı kıvamındaki bu projede CRRC adlı dünyanın önde gelen raylı ulaşım ve otobüs firması da yer alıyor. Bu arada mega şehir ulaşımına hizmet etmek amacıyla İETT filolarına Akia markalı 12 metrelik otobüslerde katılmaya başladı. Metrobüs hattında Mercedes Benz markalı dizel motora sahip 26 metrelik Akia'lar Mercedes Benz Capacity/Connecto/Citaro modelleriyle beraber hizmet vermeye devam ediyor..İstanbul toplu ulaşımı için yeni araç yatırımlarını hızlandıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT; tamamen elektrikli, çevreci, yüksek teknolojilerle donatılmış, çok yüksek yolcu kapasiteli elektrikli metrobüslerin test sürüşüne başlıyor. 

İstanbul toplu ulaşımında en büyük role sahip olan metrobüs hattı; Beylikdüzü’nden Kadıköy Söğütlüçeşme’ye kadar 52 km’lik hatta, iki kıtayı birbirine bağlıyor ve 1 günde yaklaşık 1 milyon yolculuk gerçekleştirilmesini sağlıyor.15 farklı ilçeden geçen, hızlı ve konforlu ulaşım imkanı sunan metrobüs hattının, dünyada gelişen en son ulaşım teknolojileri ile modernize edilmesi için de İBB ve İETT yatırımlarını hızlandırdı.

%100 Elektrikli, 40 Metre Uzunluğunda, 420 Yolcu Kapasiteli

Son 2 yıl içerisinde filoya dahil edilen, 280 yolcu kapasiteli, konforlu ve güçlü 252 adet yeni metrobüs aracına ek olarak şimdi de % 100 elektrikli, 40 metre uzunluğunda, 420 yolcu kapasiteli modern araçlar filoya katılıyor.


Test Sürüşü 1 Nisan’da Başlıyor

İETT ve Metro İstanbul iş birliği ile getirilen, alanında gelişmiş son teknolojilere sahip olan yeni elektrikli metrobüs araçları;- 295 KW gücünde,

- Manevra yapmaya gerek kalmaksızın çift yönlü sürüş imkanı sunan,

- Tek şarj ile 80 km menzile sahip,

- 20 dk şarj ile 50 km mesafe gidebilen,


- 4 vagonlu,

- Yolcular için geniş ve ferah ulaşım imkanı sunan, 

- Sürücüsüz Otonom Sürüş İmkanına sahip,

- Şerit Takip Asistanından, 360 derece panoramik görüntüleme imkanı gibi bir dizi teknolojik donanımı bünyesinde bulunduruyor.

100 Bin Km’de 2 Buçuk Milyon TL Yakıt Tasarrufu

Yeni nesil elektrikli metrobüs araçları 100 bin km’de yaklaşık 2.5 milyon TL yakıt tasarrufu sağlayabiliyor ve 1 yılda 300 bin kg Karbondioksit salınımını engelliyor.  

Kaynak/Bilgi; https://iett.istanbul
https://iett.istanbul/arsiv/38151/stanbul-toplu-ulasmnda-br-devrm-daha-100-elek
https://iett.istanbul/arsiv/38136/150-otobus-daha-stanbula-kazandrld

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..