Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

KISACA BAŞAK TRAKTÖR

Kendi internet sitesinden, Başak Traktör.
BAŞAK TRAKTÖR İŞ VE TARIM MAKİNELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Fabrika 1914 yılında tahta fabrikası DA-TA (Demir Araba - Tahta Araba) olarak Adapazarı’nda kurulmuştur.
1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu’na bağlı SAZ. (Sakarya Alat-ı Ziraiye) adı ile satın alıp işletmeye açılmıştır.
1962 yılına kadar at arabası, yayık, arı kovanı, tahta batöz imalatı yapmış olan fabrika, aynı zamanda termik santralı ile Adapazarı’nın elektrik ihtiyacını da sağlamıştır. Yine 1962 yılında Ford Traktörlerinin ithalatını yapan T.Z.D.K. bu traktörün bakım ve teknik hizmetlerinide yürütmüştür.1968 yılında itibaren montaj kararnamesi çerçevesinde, Ford traktör parçalarını imal etmiş ve her yıl parça imalatını attırarak %65 yerli imalat oranını yakalamıştır.


1979 yılında Avusturya Steyr Firmasıyla yapılan on yıllık Lisanslı anlaşması ile Steyr Traktörlerinin imalat ve montajına başlanmış,bu çalışmalar teknik yardım olarak 1996 yılına kadar sürmüştür.

Traktörlerin imaline Steyr marka ve logosu ile 1996 yılına kadar devam edilmiş,1996 yılından itibaren Başak marka ve logosu altında imalatını sürdürmüştür. Fabrika,T.C.Özelleştirme İdaresi ile 25 Temmuz 2003 tarihinde imzalanan bir anlaşma sonunda,Başak Traktör İş ve Tarım Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne satılmıştır.

Adı geçen Şirket 70 ve 50 BG.’deki traktör imalatından başlayarak,daha sonra sırasıyla 70,50,40,30,17 ve 12 BG.’deki traktör ve modern tarım makinelerini, pazar ihtiyaçlarına göre yaygın teknoloji modeliyle imal etmektedir.
http://www.basaktraktor.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..