Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

MERCEDES BENZ TÜRK ve A, B, C, E, G, S, SL...Mercedes Benz ; 
otomobil, otobüs,  kamyon  ve motor olarak çok geniş bir üretim yelpazesine sahip.Türkiye'de 0302 ile hayata başlayan Otomarsan 1980'lerin ortalarında Mercedes Benz Türk adını alarak yoluna devam ediyor..Ticari araçların yanında çok geniş ve kapsamlı otomobil serileriyle ile dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de alıcıların önüne
çıkıyor.Yıldızlar topluluğunun otomobillerine kısa bir göz atmaya ne dersiniz..
 Yeni A Serisi
 A Sınıfı 
( Kısa bir süre öncesine kadar internet sitesinde yer alan eski A serisi ve yeni  A Serisi Türkiye'de satılan modeller listesinde şimdilik yok).
B Sınıfı


 C Sınıfı Coupe
 C Sınıfı T Model
 C Sınıfı sedan ( en çok hoşuma giden!)
 CL
 CLS
 E Sınıfı Coupe
 E Sınıfı
( Tüm zamanların) G Sınıfı
 GL Sınıfı
 GLK
  M sınıfı veya ML
R Sınıfı
S sınıfı ( En baba otomobil!)
SL
SLS  (kökleri 1950'lerden geliyor..) martı kanatlarıyla uçacak gibi bir spor  otomobil.
Kısaca Mercedes Benz Türk
1967 yılında Daimler-Benz AG’nin % 36 ortaklığı ile Otomarsan ünvanıyla İstanbul'da kurulan Mercedes-Benz Türk, 0 302 tipi otobüslerin üretimine, 1968 yılında başlamıştır.

Üretime başladıktan sadece 2 yıl sonra, 1970’te ihracata başlayan şirket, 1984 yılında Mercedes-Benz Türkiye Genel Mümessili olmuştur.

1986 yılında ise Türkiye'nin büyüme potansiyeline paralel olarak Orta Anadolu ili Aksaray’da kamyon fabrikası üretime geçmiştir.

Kasım 1990'da şirketin ticari ünvanı Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişmiştir.

710 Milyon Euro’yu aşan yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir ve 4.900 personel istihdam etmektedir. Mercedes-Benz Türk çalışanlarının % 80’i üniversite mezunudur ve en az bir yabancı dil bilmektedir. Bunun yanı sıra ülke çapındaki bayi ve satış sonrası hizmetler ağında 3.500 kişi çalışmaktadır. 
Daimler AG’nin Mercedes-Benz Türk sermayesindeki payı % 67’dir.

Günümüzde İstanbul’da Hoşdere Fabrikası’nda şehirlerarası ve belediye tipi otobüsler, Aksaray Fabrikası’nda ise hafif, orta ağır ve ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üreten Mercedes-Benz Türk’ün bu tesisleri Daimler AG’nin geliştirme ve üretim ağının önemli parçalarını oluşturmaktadır. Şirket, sadece Türkiye’de üretilen modelleri de kapsayan ürünlerinin yurtiçi satışlarını ve ihracatını da yapmaktadır. Ayrıca Mercedes-Benz marka hafif ticari araç ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını yapan Mercedes-Benz Türk, 2011 yılında toplam 38.291 adet araç satışı gerçekleştirmiştir.

En güncel teknolojilerle donatılan, yüksek kaliteli ürünleri sayesinde Mercedes-Benz Türk, Türkiye şehirlerarası otobüs pazarında % 56,8’lik, 6 ton üzeri kamyon pazarında ise % 37’ lik pazar payıyla lider konumundadır.

Şirket, Türkiye’nin otobüs ve kamyon ihracatında da öncü konumundadır (2011 yılında 1.919 adet otobüs ve 2.816 adet kamyon ihraç edilmiştir). Batı Avrupa ülkelerinin Mercedes-Benz Türk’ün en önemli ihracat pazarlarını oluşturması ayrıca dikkat çekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..