Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

CASTROL FORD TEAM TÜRKiYE, DOĞU AVRUPA'DA ŞAMPiYON

Castrol Ford Team Türkiye, Doğu Avrupa Pilot ve Co-Pilot şampiyonluğunu kazandı.
Türkiye’ye motorsporlarında yeni başarılar kazandırma amacıyla Türkiye Ralli Şampiyonası’nın yanı sıra Doğu Avrupa Ralli Kupası’nı da takip eden ekip;
son 3 yılın Türkiye Şampiyon pilotu Yağız Avcı, co-pilot Bahadır Gücenmez ile Doğu Avrupa Kupası’nın Sırbistan’da koşulan son etabında aldığı üçüncülükle, en yakın rakibinden 35 puan farkla şampiyonayı önde tamamlayarak ülkemize şampiyonluk kazandırdı. Yağız’ın babası Nejat Avcı da 1997 yılında Avrupa Ralli F2 Şampiyonluğu'nu Türkiye’ye getirmişti.Sırbistan’ın büyüleyici doğasıyla tanınan Belgrad şehri ve çevresinde gerçekleştirilen Sırbistan Rallisi, 12 Ekim Cumartesi yerel saatle sabah 09.31’de başladı. İki ayak üzerinden koşulan rallinin ilk gününde 9 özel etabı geride bırakan ekipler, 13 Ekim Pazar günü yarıştıkları 6 özel etabın sonunda 201 km’si özel etap olmak üzere toplamda 564 km’yi geride bıraktılar. Asfalt parkurda gerçekleştirilen yarış, sis ve yağmur nedeniyle hem zorlu hem de çekişmeli geçti. İlk gün ilk iki özel etabın sis nedeniyle normal geçilmesinin ardından başlayan mücadelede liderliği bırakmayan Castrol Ford Team Türkiye ekibi Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez, günü lider tamamladı.


Şampiyonadaki başlıca rakiplerinin ilk gün yarış dışı kalmasıyla şampiyonluğu büyük ölçüde garantileyen Avcı-Gücenmez ikilisi, ikinci gün koşulan 6 özel etapta temkinli pilotajla şampiyonluk için gereken genel klasman derecelerini korudular ve Türkiye’ye yeni bir sportif başarının gururunu yaşattılar. Doğu Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden deneyimli Ukraynalı, Estonyalı, Bulgar, Macar ve Romen ekipleri geride bırakan Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi, 750 puan ile Doğu Avrupa Ralli Kupası’nı kazandılar.
IRC’de elde edilen başarılı sonuçlarla dikkatleri üzerine çeken Castrol Ford Team Türkiye, Doğu Avrupa Kupası’nda elde ettiği birincilikle, FIA tarafından gerçekleştirilecek şampiyonlar gecesinde kupayı İstanbul’da kendi evinde kaldıracak. Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen uluslararası motorsporları mücadelelerinin tüm şampiyon ekipleri, bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenlenecek olan FIA Şampiyonlar Gecesi’nde kupalarını İstanbul’da teslim alacaklar.


Serdar Bostancı: “Deneyimimiz ve doğru strateji ile Türkiye’ye gurur yaşatmak istiyoruz”


IRC Şampiyonası’na da puan veren Yalta ve Sliven rallilerinde elde ettikleri başarı ile güçlerini dünyaya gösterdiklerini belirten Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, “Sezon başında belirlediğimiz en büyük hedefimizi bugün gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Türkiye’ye bir sportif başarıyı da rallide kazandırmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Son yarış epey zorlu oldu. Yağmur, sis ve çamurlu asfalt zemin hepimizi bir hayli zorladı. Ancak Yağız ve Bahadır, yarışı üçüncü bitirerek ekibimizin sezon boyunca döktüğü alın terinin karşılığını vermiş oldular. Ford Fiesta S2000 otomobilimizle elde ettiğimiz bu şampiyonluk, Ford markasının ve ürettiği otomobillerin performans ve dayanıklılık açısından rekabetçiliğini de gözler önüne serdi. Castrol Ford Team Türkiye olarak bizi her kulvarda destekleyen ve hep yanımızda olan tüm sponsorlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi iletiyorum” dedi.


Kaynak; www.tosfed.org.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..