Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

ISLAK ZEMiNDE HAYAT KURTARAN ÖĞÜTLER

Virajlardaki su birikintilerine dikkat!
Sonbaharla birlikte yağışların başlamasının ardından ıslak zemin ve virajlardaki su birikintileri sürücülerin korkulu rüyası olmaya başladı. Michelin’in yaya ve yol güvenliğine ilişkin yaptığı araştırmalarda, yağışlı havalarda meydana gelen trafik kazalarının en büyük sebebinin virajlardaki su birikintileri olduğu tespit edildi.


Dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden Michelin, yaya ve yol güvenliği konusunda sürücüleri bilinçlendirmeye devam ediyor. Farklı hava ve yol şartlarında lastiklerdeki güvenlik ve performansını en üst düzeye çıkarmak için Ar-Ge çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Michelin’in yaptığı araştırmalar, meydana gelen trafik kazalarının büyük bir kısmının kullanıcı hatalarından kaynaklandığını ve özellikle virajlarda oluşan su birikintilerinin sürücüler için büyük tehlike yarattığını ortaya koydu.


Michelin’in son reklam kampanyasında öne çıkan yeni ürünü Primacy3 ile ıslak zeminde güvenliği 3’e katladıklarını ve 120 yıldan uzun süredir lastiklerinde güvenlik ve performansı bir arada sunan Michelin’in Primacy3 ile performans bütünlüğünü bir kez daha kanıtladığını ifade eden Sertan Akçagöz, “Islak ve kuru zeminde fren mesafesi, yol tutuşunun yanı sıra, yakıt tüketimi, düşük lastik sesi ile dikkatleri üzerine çeken Primacy3, dayanıklılık ve uzun ömürlülüğüyle de sürücülerin beklentilerini karşılıyor” dedi.Islak zeminde takip mesafesini koruyun
Islak zeminde fren mesafesi ve virajlarda performansın önemine işaret eden Akçagöz, yağışlı havalarda genel olarak fren mesafesinin arttığını vurguladı. Yağışlı havada sürücülerin yaptığı en büyük hataların takip mesafesini korumamaları ve hızlarını azaltmamaları olduğunu belirten Akçagöz, “Trafik kazalarının yüzde 25’i virajlarda meydana gelirken, bu kazaların yarısı da ıslak zeminde gerçekleşiyor. Hayat kurtarıcı önlemlerden biri de özellikle virajlarda su birikintilerinden geçişlerde olabildiğince hızımızı azaltmak” diye konuştu


Islak zeminde frenlemeye dikkat
Yağışlı havalarda özellikle ıslak zeminlerde fren mesafesi kuru zemine oranla daha da uzayacaktır. Fren mesafesinin daha da artmaması için fren esnasında tekerleklerin kilitlenmesini engellemek için kademeli olarak fren yapmaya çalışınız.


Sağanak yağışlı havalarda yetersiz görüş

Sağanak yağışlarda görüşünüzün azalacağı için hızınızı yavaşlatın ve önünüzdeki araçlarla aranızdaki mesafeyi azaltın. Her zaman yolculuklarınıza başlamadan önce aracınızın lastik havalarını ve aydınlatma sistemlerini kontrol edin. Yağışlı havalarda ise bunların yanı sıra aracın temizleme sistemlerini yanı sileceklerini kontrol edin. Camlarınızın çamurlanma ihtimaline karşı silecek sularının dolu olmasına özen gösterin.


Yaşışlı havalarda özellikle çift şeritli yollarda, diğer şeritten gelen araçların su sıçratma ihtimaline karşı camlarınızı tam açmayınız. Çevrenize odaklanın ve yağışlı havalarda her zaman olduğunuzdan daha fazla dikkatli olun.

Primacy 3 ile maksimum güvenlik maksimum yakıt tasarrufu
Michelin Primacy 3’ün üstün özelliklerinden biri de, ıslak zeminde 80 km/s hızda rakiplerinden 1,5 metre daha kısa bir mesafede durmasıdır. Primacy 3, 90 km/s hızda ise, 3 km/s kadar ek yol tutuşu sağlıyor. Diğer taraftan Michelin Primacy 3’de, bütün Michelin lastikleri gibi aynı zamanda yakıt tüketimini azaltırken, uzun kullanım ömrü de sunuyor. Michelin Primacy 3 kullanım ömrü boyunca 70 litre yakıt tasarrufu sağlıyor.


Michelin Primacy 3, kendi kendine kilitlenen kılcal kanalları olan patentli yeni bir lastik deseniyle de ön plana çıkıyor. Frenleme anında daha fazla yol tutuşu sağlamak için birbirine kilitlenen blok yapısı ile her an daha üstün yol tutuşu sağlıyor.


Kaynak, www.michelin.com.tr 
facebook.com/lastikadam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..